Pazartesi, Eylül 26, 2022
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Ayancık'tan Afrika'ya yaklaşık 100 bin TL yardım toplandı

Ayancık’tan Afrika’ya yaklaşık 100 bin TL yardım toplandı

Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Diyanet Vakfı ile ortaklaşa başlattığı “Her Evden Bir Fitre, Bir İftar Afrika’ya” adlı yardım kampanyasına Ayancık halkı büyük ilgi gösterdi. 40 milyonun üzerinde insanın açlık tehlikesi altında olduğu ve her gün yüzlercesinin de açlık ve susuzluktan hayatını kaybettiği Afrika’ya, Ayancık ilçe merkezi ve köylerdeki tüm camilerimizden ve Müftülüğümüze gelen bazı vatandaşların bizzat elden tutanakla teslim ettiği toplanan yardım miktarı 100 bin TL ya ulaştı.

Yardımlar, Diyanet İşleri Başkanlığının bu maksat için açtığı hesaba yatırıldı. 300 bin TL nın toplandığı Sinop genelinde il ve ilçeler dahil en yüksek yardım rakamı 100 bin TL ile Ayancık oldu.

Diyanet İşleri Başkanlığının internet sayfasında kampanya ile ilgili olarak yapılan açıklamada şöyle denildi: “Dünyanın en fakir kıtası olan Afrika’da 40 milyonun üzerinde insanın kronik açlık tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı, her üç Afrikalıdan birinin yetersiz beslendiği, bu yıl Doğu Afrika ülkelerinin son 60 yılın en büyük kuraklığını yaşadığı, özellikle Somali, Etiyopya, Kenya, Eritre, Tanzanya, Uganda ve Burundi’de de etkisini gösteren bu kuraklığın başta çocuklar olmak üzere binlerce insanın yaşamını tehdit ettiği hepimizce bilinmektedir. Başkanlığımızın Türkiye Diyanet Vakfı ile ortaklaşa başlattığı ‘Her Evden Bir Fitre Bir İftar Afrika’ya adlı bu kampanya ile Ramazan’ın bereketini kardeşlerimizle paylaşmış, fitrelerimizin en azından bir tanesini bir kişilik iftarın masrafını göndermek suretiyle Afrika’da açlık tehlikesi ile karşı karşıya kalan kardeşlerimize bir lokma ekmek, bir yudum su ikram etmiş olacağız”.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments