Pazar, Ekim 17, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Ayancık Müftüsü Basri BEKTAŞ Sinop Tv de "İnanç Dünyası" programındaydı

Ayancık Müftüsü Basri BEKTAŞ Sinop Tv de “İnanç Dünyası” programındaydı

Ayancık Müftüsü Basri BEKTAŞ, 14.03.2014 cuma akşamı Sinop Yıldız Tv stüdyosunda gerçekleşen canlı yayında Çanakkale Şehitleri vesilesiyle şehitlik ve gazilikle ilgili proğrama katıldı. 19.30 da gerçekleşen proğrama Muhammet BAŞOĞLU’nun sunuculuğunda ilçe müftümüz Basri BEKTAŞ ile birlikte Sinop Alaaddin Camii İmam Hatibi Abdullah DEMİR ve müezzin Vasıf ASLAN katıldı.

Yaklaşık birbuçuk saat süren proğramda, bu haftaki Çanakkale ile ilgili hutbeyi de yazmış olan müftümüz Basri BEKTAŞ, Kur’an-ı Kerim’in tarihi olaylardan bahsederken sonunda: ”…akledenler için ibretler vardır.” dediğini izah ederek şöyle dedi:

“İşte bizim tarihimizde de akledenler için birçok ibret levhaları vardır. Bunların en önemlilerinden birisi de Çanakkale’dir. Çanakkale’yi anlamak, Nemrut’un ateşine selam olsun diyen İbrahim(as)’i yakmayan ateşin sırrını anlamakla eşdeğerdir. Bir İngiliz subayının “Biz Çanakkale’de Türkler ile değil, Allah ile savaştık ve kaybettik” sözünü beyinlerde canlı tutmak demektir. Hamilton’un, Çanakkale’deki toplarından korkmayan Onbaşı Mehmet ile ünsiyet kurmaktır. Çanakkale’yi anlamak demek, Uhud’da kolları kopan ve sancağı yere düşürmeyen Mus’ab b. Umeyr ile düşmanın attığı bombayı geri fırlatırken kolu kopan Mehmet Çavuş arasındaki benzerliği görebilmek demektir. Mekke’nin Abdulmuttalib’i ile Osmanlının Vahdettini arasında; Ebrehe’nin filleri ile Hamiltonun tankları ve gemileri arasında, Mekke ile Malazgirt, Filistin’le Çanakkale arasındaki bağı kurabilmek demektir.”

Proğram Sinop Alaaddin camii görevlilerinin beraber okudukları bir ilahi ile sona erdi.

Proğramın tekrarını seyretmek için Sinop Yıldız Tv >>>

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments