Salı, Ağustos 3, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Ayancık İnaltı Kanyonu Törenle Hizmete Açıldı

Ayancık İnaltı Kanyonu Törenle Hizmete Açıldı

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) ve Ayancık Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından desteklenen ayrıca Köylere Hizmet götürme birliğince yürütülen, Ayancık Kanyon Yolu 22.10.2013 tarihinde törenle hizmete açıldı. Törende açılış konuşmasını yapan Ayancık Kaymakamı Suat Yıldız; “Ayancık Kanyon Yolu Projesinin 06.01.2012 tarihinde KUZKA ile Köylere Hizmet Götürme Birliği arasında imzalandığını ve projenin yaklaşık toplam maliyetinin 400 bin lira olduğunu belirterek, bunun yarısının KUZKA tarafından ve diğer yarısının da İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından karşılandığını söyleyerek, katkı sağlayanlara ve emeği geçenlere teşekkür etti ve kanyonda yapılan 22 kilometrelik stabilize yol çalışmasının 5 kilometresinin yürüyüş yolu olarak düzenlendiğini belirtti.

Ayancık-Çangal Yolu güzergahının 17’nci km’sinden başlayan, Ayancık Kanyon Yolunun açılış töreninde konuşan Sinop Valisi Yavuz Selim Köşger de Sinop’un kalkınması için iki önemli hedef belirlediklerini, bunların da turizm ve eğitim olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:  “Sinop’un ekonomisine ve tanıtımına katkı yönünden turizm çok önemli. Karadeniz’de de turizm yönünden Sinop çok önemli. Amacımız; Sinop’u Karadeniz’in Antalya’sı yapmak. Turizm denince elbetteki akla ilk olarak deniz, kum ve güneş gelecektir. Ancak, bunlar geniş kapsamlı bir turizm destinasyonu için yeterli materyaller değildir. Turizmde çeşitlilik ve çok yönlülük esastır. Sinop’ta turizm yönünden birçok alternatif potansiyellerin mevcut olduğunu görüyoruz. Öyleyse; yöredeki bu çok yönlü turizm potansiyellerini değerlendirerek, turizm sektörünün hizmetine açmamız gerekir. Bugün burada hizmete açtığımız, Ayancık Kanyon Yolu, İnaltı Mağarası, Akgöl mesire yeri ve Çangal Ormanları, ilçe’nin en güzel rekreasyon alanlarıdır. Doğa’nın bu mükemmel güzelliklerine ve mavi ile yeşilin rengarenk uyumuna şahit olmak isteyenleri, günün yorgunluğunu ve stresini üzerlerinden atarak bol oksijenle zindelik kazanmak isteyenleri, bu muhteşem Kanyon ile buluşmaya davet ediyorum” diyerek, emeği geçenler ile katkı sağlayanlara teşekkür etti ve hayırlı olmasını diledi.

Tören sonunda, Sinop Valisi Yavuz Selim Köşger ve Ayancık Kaymakamı Suat Yıldız ile Sinop İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Orhan Alpay başta olmak üzere birçok daire amiri, kamu görevlileri ve bazı vatandaşlar ile birlikte Kanyon’daki yürüyüş parkurunda ilk yürüyüş gerçekleştirildi. Ardından bakırlı zaviye köyü Merkez mahallesine geçilerek buradaki restore edilecek evlerin incelenmesinin ardından muhtarlıkça verilen öğlen yemeğinden sonra program son buldu.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments