Pazartesi, Eylül 26, 2022
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Ayancık Otogar Mescidi hizmete açıldı

Ayancık Otogar Mescidi hizmete açıldı

Ayancık Otobüs terminalindeki mescid yenilenerek devamlı  hizmet görecek şekilde ibadete açıldı. İlçe Müftülüğünün girişimleriyle yenilenen ve halılarıyla, görünümüyle güzel bir ortama kavuşan Otogar mescidine Din Görevlisi de tahsis edilerek beş vakit namaz için hazır hale getirildi. Çoktan beridir namaz kılınabilecek böyle nezih bir ortama ihtiyaç olduğunu belirten vatandaşlar, memnuniyetlerini dile getirdiler.

Ayancık Otobüs terminalindeki mescid yapılan düzenlemelerle eksikliklerinin tamamlanmasının ardından 27 Ocak 2014 pazartesi günü öğle namazı vaktinde hizmete açılışı için merasim yapıldı. Törene İlçe müftüsü Basri Bektaş, Belediye Başkanı Ayhan Ergün, siyasi parti temsilcileri, terminal esnafı ve civardan gelen vatandaşlar katıldı. Açılış vesilesiyle bir konuşma yapan İlçe Müftüsü Basri Bektaş şunları söyledi:

“Böyle soğuk bir günde sizi daha fazla bekletmemek için kısa keseceğim. Havada yağış var, Rabbim rahmetini lûtfetsin inşallah… Bu mescidin buraya yapılmasının elbet bir serüveni var. Buranın mazisini, bilenler bilir. Şu civarda esnaf var.. Yolcu alan, yolcu giden bir yer olması hasebiyle bir mescid olması için dillendiriyorduk. Ayancık’ın insanı kadirşinastır. Bu, Ayancık’taki insanların bakışını ifade eder. Geçerken namaz kılan bir müslüman için bir mescid çok şey ifade eder. Keşke her apartman bünyesinde bir mescid açılsa… Burada yaklaşık 20 bin lira bu tadilat için harcandı. Vatandaşlarımıza ve Belediye Başkanımıza buraya yaptığı katkıdan dolayı teşekkür ediyoruz. Ayrıca TÜRKAY’ın ortaklarından Bülent bey bizi teşvik etmişti, buraya bir mescid açılsa diye, ona da teşekkür ederiz. Halıların alınmasında Şenol Uzun kardeşimize teşekkür ederiz. İndirim market’e, Takımoğlu kardeşlere, inşaat işlerinde baştan sona özverili çalışan Cevizli Mahallesi camii İmam Hatibi Yahya Avcı’ya ve adını anamadığımız birçok insan var, katkıları için teşekkür ederiz. Burada hergün binlerce insan gelip gidiyor. Bu merasimle bu mescidi açtık inşallah. Yâ Rabbî, bizler senin emrine hizmet eden insanlarız. Şahid ol ya Rab diyeceğiz. Allah buraya yardımda bulunan herbir hayırsevere sıhhat ve afiyetler versin. Cenabı Hak bizi böyle hayır işlerinde istihdam etsin.”

Daha sonra İlçe müftülüğü ilahi korosu tarafından Kur’anı Kerim ve ilahilerin okunmasının ardından namaz için mescide geçildi. Burada namaz vaktine kadar ilçe Müftüsü cemaate vaaz ederek, mescidlerin öneminden ve hassaten bu mescidin buradaki öneminden bahsetti. İlçemiz Ortaerkengünez camii İmam Hatibi Mustafa Şahin ve Ortalık köyü camii İmam Hatibi Murat Demir tarafından öğle vakti girince çifte ezan okundu. Namazdan sonra da merasime katılanlara etli pilav ve tatlı ile ayran ikram edildi.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments