Pazartesi, Eylül 26, 2022
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Ayancık sahilindeki mahmuz çalışmaları tamamlandı.

Ayancık sahilindeki mahmuz çalışmaları tamamlandı.

Ayancık sahillerini koruması ve kumlama konusunda başlatılan mahmuz çalışmaları tamamlandı. Yapılan mahmuzlar ile ilgili açıklamada bulunan Ayancık Belediye Başkanı Ayhan Ergün; “İlçemizde önceki yıllarda sahillerin korunması ve kumsal alanların oluşturulması için yapılan batık dalga kıranların işlevini tam yapamadığı tarafımızdan gözlemlenerek söz konusu mahmuzların iyileştirilmesi ve uzatılması ile ilgili DLH Genel Müdürlüğü bünyesine yapmış olduğumuz talepler doğrultusunda Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğü ve Araştırma Dairesi Başkanlığından gelen teknik elemanların gerek arazi çalışması gerekse de labaratuar deney çalışmaları neticesinde mevcut mahmuzların yükseltilerek 60 m den 85 m e çıkartılması ve mevcut mahmuz ile iskele arasına yeni ilave 60 m uzunluğunda yapılmasına karar verilmiştir.Yeni yapılan ilave ve yenileştirme mahmuz çalışmalarında amacımız; mahmuzların daha iyi işlev yaparak büyük dalgaların kıyıya vurmadan mahmuzlarda hızlarının kesilmesi, sahil bandında bulunan rekreasyon alanların korunması, vatandaşlarımızın denize rahat girebileceği iri taşlardan arınmış kumsal alanların oluşturulması amaçlanmıştır.

Mahmuzların projelendirilmesi DLH Bölge Müdürlüğü tarafından yapılmış olup ihaleye çıkartılmış ve tamamlanmıştır. Gerek sahil bandında yapılan mahmuz ve dolgu alanlarının imar planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 16 kurumun görüşü alınarak onaylanmıştır. Bu çalışmaları ilçemize kazandırılmasında emeği geçen; Ak Parti Sinop Milletvekili ve TBMM İç İşleri Komisyon Başkanı Sayın Mehmet Ersoy’a ve DLH Genel Müdürlük ve Bölge Müdürlüklere minnet ve şükranlarımı sunarım” dedi.

Ayrıca gelincik burnuna mahmuzlar yapılarak Çamurcu mevkiindeki gibi plaj alanı oluşması hedeflendi. Ayancık Belediye Başkanı Ayhan Ergün ilçeye turizm açısından katkı sağlayacağını düşünülen yeni plaj hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Ergün; “Çamurcu mevkiindeki gibi plaj alanları oluşturmak için yaptığımız çalışmalar sonucunda, ilçemiz gelincik burnuna 2 adet 100 m uzunluğunda mahmuz projelendirilmiş ve 1 tanesi tamamlanarak hayata geçirilmiştir. Diğer mahmuz ise 2015 yılı içersinde ihalesi yapılıp hayata geçirilecektir. Söz konusu yapılan ve yapılacak mahmuzlar Çevre ve Şehricilik Bakanlığı tarafından onaylanarak imar planına işlenmiştir. Gelincik burnunun turizme kazandırılması ve yeni bir plaj alanı oluşturmak için yapılan  mahmuzların tamamlanmasıyla uzun ve geniş kumsal alanlar, denize girilebilen, güvenli ve daha stabil kıyılar oluşmasını hedefliyoruz ” dedi.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments