Salı, Ağustos 3, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Ayancık'ın Cemil hocası Rahmeti Rahmana kavuştu

Ayancık’ın Cemil hocası Rahmeti Rahmana kavuştu

1957 den beri Ayancık’ta din görevlisi olarak Hakka ve halka hizmet etmiş, birçok kişiye Kur’anı Kerimi öğretmiş, kendisine has güzel sesi ve okuyuşuyla herkesin sevgi ve saygısını kazanmış olan, Köprübaşı camii eski İmam Hatibi Cemil Can hocamız, Rahmet-i Rahman’a kavuşmuştur. Naaşı 07.01.2017 Cumartesi günü, uzun yıllar görev yaptığı Köprübaşı yeni camide öğle vakti, Ayancık Müftüsü Ömer Ergül’ün helalık dilemesinin ardından yine uzun yıllar beraber görev yaptığı emekli Müftümüz Mehmet Karaman’ın kıldırdığı cenaze namazından sonra Belediye mezarlığında toprağa verildi. 1939 doğumlu (ana yaşı birkaç yaş daha büyük) olan Hacı Hafız Cemil Can hocamıza Allah’ın, rahmeti mağfireti ve lütfuyla muamele etmesini niyaz ederiz…

2003 yılında Cemil Can Hocaefendi ile kısa bir söyleşi gerçekleştirmiştik. Hatıra olarak o söyleşiyi buraya alıyorum.

“Cemil Can, 1939 yılında Ayancık Hacılı köyünde doğdu.

Hafızlığını Mehmet Rüştü Aşıkkutlu hocadan tamamladı. Hafızlık eğitimi için Trabzon’un, Of ilçesinin Cıfaruksa köyünde 1953-1956 arası kaldı. Cıfaruksa köyünün adı şimdi Uğurlu beldesi.

Oradan geldikten sonra 1957 de Köprübaşı Yeni Camide görev aldı. Birbuçuk sene görev yaptıktan sonra askere gitti. Askerlikten sonra 1961 de tekrar müezzin olarak Yeni Camide  başladı. 1965 te de imamlığa geçti. Emekliliğe kadar öyle devam etti. 1988 senesinde emekli oldu.

Bu arada Sami Hoca, Şaban hoca, Hayrettin hoca gibi müezzinler geçti yanından.

1987 de Din görevlisi olarak Hacca gitti.

Başından geçen ilginç bir hatıra;

“Bir ikindi namazında, farz namazda, ikinci rekatta tahiyyatta oturacakken ben sert tekbir almışım. Fakat oturdum. Karaman’da yanımdaydı, arkamdaydı. Şimdi minberin arkasındakiler ayağa kalkmışlar. Biz rukûya eğilince onlar ayağa kalkıyorlar. Ulan bunlar niye bu kadar bekliyorlar, filan. Sonra müftü dedi. Bu namazı minberin arkasındakiler tekrar kılacaklar.”

1965’ten beri siz buradasınız. O zamanki cemaat durumu, müslümanların durumuyla şimdiki durumu nasıl acaba?. Ayancıkta biraz daha gelişme var mı yoksa eskisinden daha mı kötü oldu?.

“Bana göre var biraz daha. O zaman pek şey yoktu. Şimdi aşağı yukarı cemaatın yarısı tahsilli. İmam hatip, ilahiyatçı bilmem ne. O zaman ilahiyatçı falan yoktu. Zaten Ali hafızla biz vardık, genç olarak.”

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments