Perşembe, Ağustos 5, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Ayancık’ta 2014 yılı Kutlu Doğum Haftası dolu dolu geçti

Ayancık’ta 2014 yılı Kutlu Doğum Haftası dolu dolu geçti

Ayancık Müftülüğünün tertiplemiş olduğu Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri bu yıl (2014) bir hafta boyunca devam etti. Caddelerde bilboard ve afişlerle tanıtım yapıldı. Hafta, gül dağıtılarak açıldı ve kan bağışı kampanyası ile Din Görevlilerinin kan bağışı sağlandı. Resmi kurum ve kurluşlar ilçe müftülüğünden bir ekip tarafından ziyaret edilerek Kutlu Doğum haftası etkinliklerine davet edildi. 16 nisan günü de ikindi namazından sonra cumhuriyet meydanında kalabalık bir halk topluluğuna bil vesîle yemek verildi. Bir yandan da İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehter takımı konser verdi.Aynı akşam tıklım tıklım dolan AKM salonunda İl Müftüsü Mustafa Erkan tarafından bir konferans verildi. Hafta sonu olan 19 nisan cumartesi günü de AKM’de Ayancık Müftülüğünde Uzman Vaize olarak görev yapan Sümeyye Avcı tarafından kadınlara yönelik bir konferans verildi ve Ayancık İHL öğrencilerinin okuduğu ilahilerle hafta tamamlandı.

DİN GÖREVLİLERİNDEN KAN BAĞIŞI KAMPANYASI

İlk olarak 14 Nisan 2014 Pazartesi günü, Peygamber Efendimizi simgeleyen gül dağıtılarak açılış yapıldı. Daha sonra da Cumhuriyet meydanına gelen seyyar Kızılay kan bağışı merkezinde ilçe Müftülüğü personeli tarafından kan bağışında bulunuldu. Kızılay ekibi de bağışa katılanlardan dolayı memnun olduklarını dile getirip, İlçe Müftümüze ayrıca teşekkürlerini ilettiler.

MEHTER GÖSTERİSİ VE KUTLU DOĞUM AŞI

16.Nisan 2014 çarşamba günü ikindiden sonra, ortalığı şenlendiren İstanbul Belediyesi Mehter takımının kısa bir Ayancık turundan sonra Cumhuriyet meydanında düzenlenen masalarda protokolla birlikte kadın erkek kalabalık bir halk topluluğuna Kutlu Doğum aşı, veya tabiri caizse Peygamber yemeği ikram edildi. Ayancık Din Görevlileri tarafından etli pilav, tatlı ve ayrandan müteşekkil plastik tabaklarla birkaç koldan yemek dağıtımı yapıldı. Vatandaşlar bir yandan yemek yerken, davetli olarak Ayancık’a gelen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehter takımının konserini dinlediler. Halkla beraber yemeğe katılan protokolde Ayancık Kaymakamı Suat Yıldız, Belediye Başkanı Ayhan Ergün, İl encümenleri, daire amir ve memurları da bulundular. Yemekten sonra Ayancık Müftüsü Basri Bektaş tarafından kısa bir teşekkür konuşmasıyla genel bir dua yapıldı.

Müftü Basri Bektaş şöyle dedi:

“Kirlenen kulaklarımızı bir nebzecik ecdadın terennümleriyle İstanbul Belediyesinin mehter takımıyla bir coşalım, tarihe gidelim, dedik. Ve cuma günü de ifade ettiğimiz gibi tüm Ayancık’lılar, yediden yetmişe, kadını erkeğiyle bir sofrada oturalım. Beraber yiyelim. Ve bu manada gönüllerimizi birleştirelim. Kimsenin diğerine bakarken yüzü ekşimesin. Anadolu tabiriyle, burun kıvırmasın. Herkes birbirinin yüzüne tebessümle bakabilsin. Herkes aynı sofra etrafında buluşabilsin diye. Hazreti Muhammed Mustafa aleyhissalatü vesselâmın sevgi ve muhabbetiyle, O’nun adına size bir sofra kurduk. Ayancık Müftülüğü Din Görevlisi kardeşlerimizin kendi elleriyle hazırlayıp, finansmanını da kendilerinin karşıladığı, cemaatimize ikramımız dedikleri bir sofraya geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Allah hepinizden razı olsun. Elbette gönlümüzden geçen, Ayancığı daha büyük sofralarda buluşturmaktı. Türkiye’nin buna ihtiyacı var, herkesin buna ihtiyacı var. Dolayısıyla biz müftülük olarak sizin şu teveccühünüzden, âl-i cenaplığınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Başta soframızı onurlandıran sayın kaymakamımız olmak üzere, Belediye Başkanımıza, il encümeni kardeşlerimize ve diğer protokol üyelerine, siz değerli Ayancık’lılara… “Madem onun adına çağırdınız biz geldik” dediniz. Yemeklerimiz, lütfen bitmeden ayrılmayalım. Her kardeşimiz bu sofradan tatsın, az veya çok. Biz bir hedef belirliyoruz. Belki bu hedefi siz belirleyeceksiniz. Gelecek sene diyeceğiz ki, 3 bin kişilik sofra kuralım. Bir sonraki sene dört bin kişilik sofra kuralım. Hedefi siz belirlediğiniz için lütfen ikramımızdan almadan gitmeyin. Civar esnaf kardeşlerimize de zahmet verdiysek onlardan da peşinen özür diliyorum. Şimdi memleketimiz, milletimiz, hassaten Ayancık’ımız için bir dua yapıp, sözümü bitirmek istiyorum”

AYANCIK KÜLTÜR MERKEZİNDE KONFERANS

16 Nisan 2014 Çarşamba akşamı Ayancık Kültür Merkezinde (AKM) Sinop İl Müftüsü tarafından “Din samimiyettir” konulu bir konferans verildi. Akşam namazından sonra Peygamber sevdalısı kadın erkek bütün Ayancık’lıların yoğun teveccühüne mazhar olan gecede salon tamamen doldu. Geceye Ayancık Kaymakamı Suat Yıldız, Ayancık Belediye Başkanı Ayhan Ergün, Sinop Müftüsü Mustafa Erkan, Türkeli Müftüsü Nazım Keçeci, Gerze Müftüsü Ömer YAY, Erfelek Müftüsü Hasan Baş ile Ayancık’taki amir ve memurlar ile siyasi protokol katıldı. Sahnenin dekorunu her sene olduğu gibi bu sene de Hüseyinbey Köyü Çukur Mahallesi Camii İmam Hatibi Mustafa Yıldız ve ekibi hazırladı. Sunuculuğunu Pazarcık Köyü Koçcuğaz Mahallesi Camii İmam Hatibi İrfan Sayal’ın yaptığı proğram, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Mushafları İnceleme Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin’in güzel kıraatiyle seslendirdiği Kur’anı Kerim dinleyenleri mest etti. İlçe Müftüsü Basri Bektaş kısa bir açılış konuşması yaparak gelenlere teşekkür etti. Daha sonra Ortaerkengünez Mahallesi Camii İmam Hatibi Mustafa Şahin yönetiminde Ayancık Müftülüğü İlahi korosu birbirinden güzel ilahileri seslendirdi. Gecenin konuşmacısı Sinop Müftüsü Mustafa Erkan idi. Daha önce ila edilmiş olmasına rağmen İstanbul eski müftüsü Mustafa Çağırıcı’nın katılamaması nedeniyle “Hz. Peygamber, Din ve Samimiyet” konulu konferansı Sinop müftüsü yaptı. Yaklaşık bir saate yakın süren konuşmasında il müftüsü, böyle güzel bir salonu Ayancık’a kazandıranlara teşekkür ederek sözlerine başladı ve Peygamberimizin hayatından dikkati çeken bölümler aktararak konuşmasını tamamladı. Proğramdan sonra protokole sahnede gül verilerek toplu fotoğraf çekildi.

AKM’DE KADINLARA MAHSUS KONFERANS

Kutlu Doğum haftasının son etkinliği, Ayancık Kültür Merkezinde yalnızca kadınlara yönelik olarak yapılan proğram oldu. 19 Nisan 2014 cumartesi günü öğle namazından sonra başlayan proğrama Ayancık’lı hanımlar yoğun ilgi gösterdiler. Proğramın açılışını ilçe Müftüsü Basri Bektaş yaptı ve gelenlere teşekkür ederek proğramın icrasını hocahanımlara devretti. Kur’an Kursu öğreticilerinden Esma Ak ve Halime Özkaya’nın sunuculuğunda başlayan proğram, Kur’anı Kerim okunmasından sonra Ayancık İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden ilahilerle devam etti. Akabinde Ayancık Müftülüğü Uzman vaizesi Sümeyra Avcı tarafından “Hz Peygamber ve Samimiyet” konulu bir konferans verildi. İHL öğrencisi Merve Ak’ın okuduğu şiirden sonra Kur’an Kursu öğreticisi Ayşe Kumandaş’ın yaptığı dua ile proğram sona erdi.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments