Salı, Ağustos 3, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Ayancık'ta 2015 yılı Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri

Ayancık’ta 2015 yılı Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri

Diyanet İşleri Başkanlığınca bu yılki ‘tema’sı “Hz. Peygamber ve birlikte yaşama ahlâkı” olarak belirlenen Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri Ayancık Müftülüğü tarafından bir hafta boyunca çeşitli organizasyonlarla devam etti.

İlk olarak, resmi kurum ve kuruluşlar ilçe müftülüğünden bir ekip tarafından ziyaret edilerek Kutlu Doğum haftası etkinliklerine davet edildi. Daha sonra haftanın ilk proğramı 14.04.2015 Salı günü öğleden önce, sadece kadınlara yönelik olarak Ayancık Kültür Merkezinde icra edildi. Proğrama renk katan ana okulu öğrencisi miniklerin gösterisinden sonra İlçe Müftülüğünde Uzman Vaize olarak görev yapan Sümeyra Avcı tarafından “Hazreti Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlâkı ve Hukuku” konulu konferans verildi.

İkinci olarak 16.04.2015 Perşembe günü öğleden sonra Cumhuriyet meydanında kalabalık bir halk topluluğuna Kutlu Doğum Haftası vesilesiyle ziyafet verildi. ‘Kutlu Doğum aşı’ bu sene İnebolu’dan gelen bir şirket tarafından sıcak olarak paketlenmiş bir şekilde servis edildi. Güzel bir bahar havasında, vatandaşlar ‘etli pilav, tatlı ve ayran’dan oluşan yemeği yerken bir yandan da Ayancık Müftülüğü AYDOST ilahi grubu tarafından seslendirilen birbirinden güzel ilahileri dinlediler. Yemekten sonra Ayancık Müftüsü Ömer Ergül, katılanlara kısa bir teşekkür konuşması yaptı ve akabindeki yemek duası ile meydandaki proğram sona erdi.

Daha sonra aynı gün akşamı Ayancık Kültür Merkezi salonunda Sinop Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nihat DALGIN tarafından ‘Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı’ konulu bir konferans verildi. Proğram saat 20.00’de Ayancık Afetevleri camii İmam Hatibi Murat Demir’in sunuculuğunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Akabinde İlçe Vaizlerinden Onur Artar tarafından Kur’anı Kerim okundu. Açılış konuşmasını yapan ilçe Müftüsü Ömer Ergül’den sonra Ayancık Ortaerkengünez camii İmam Hatibi Mustafa Şahin yönetimindeki Ayancık Müftülüğü AYDOST ilahi grubu tarafından potbori şeklinde karışık kısa ilahiler sunuldu.

İlahilerin icrasından sonra özgeçmişi belirtilerek kürsüye davet edilen Sinop Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nihat Dalgın, konuşmasının birbuçuk saat kadar süreceğini belirterek “Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlâkı” konulu konferansına başladı. Salonu tamamen dolduran insanların ilgiyle dinlediği Prof. Nihat Dalgın, Hazreti Peygamberin hadislerinden ve yaşantısından örnekler vererek bugünümüze yansıyan bazı uygulamaları misallendirdi. Konu, Peygamberimiz ve ona özlem olunca zamanın nasıl geçtiği anlaşılamadan proğram sona erdi. Proğram sonunda günün hatırası olarak Ayancık Kaymakamı Suat Yıldız tarafından Prof Nihat Dalgın’a bir buket çiçek ikram edildi. Ayrıca proğrama katılan herkese girişte, bir gül ve Peygamberimizi anlatan küçük bir kitap ikram edildi.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments