Salı, Ağustos 3, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Ayancık’ta Keten Üretimi İle İlgili Çalışmalar

Ayancık’ta Keten Üretimi İle İlgili Çalışmalar

Ayancık’ta keten, 1960 ile 1990’lı yıllara kadar önemli miktarlarda üretilirken, 1990’lı yıllardan sonra üretim önemli ölçüde düşmüştür. 2000‘li yılların başına geldiğimizde ise üretim tamamen bitmiştir. Üretimin azalmasının sebebi sentetik liflerin, doğal liflere göre üretiminin artması ve daha ucuz olmasıdır; fakat son zamanlarda tekstil endüstrisinden doğal liflere özellikle keten lifine ilgi yeniden artmıştır. Ayancık ilçesi liflik keten yetiştiriciliğine, geçmişteki verilere bakıldığında oldukça uygun bir bölgedir. Bu sebeple Ayancık Kaymakamlığı tekstil endüstrisinin ihtiyacı olan kaliteli keten lifi talebine karşılık vererek, Ayancık çiftçisinin gelir düzeyini arttırmak için bir dizi çalışma başlatmıştır.

Kaymakamlığın nihai hedefi Ayancık’ta keten tarımı yapılan alanları arttırarak çiftçilerin gelir düzeyini yükseltmek ve keten lifini işleyen fabrikanın Ayancık’ta kurulmasını sağlayarak istihdama katkıda bulunmaktır. Bu bağlamda Ayancık Kaymakamlığının 2017 yılı Mart ayından itibaren yapmış olduğu çalışmalar;

• Türk Patent Enstitüsü Ayancık Kaymakamlığı tarafından 07/12/2017 tarih ve 263 tescil numarası ile Ayancık Keten bezi Türk Patent Enstitüsü tarafından coğrafi işaret kapsamına alınmış olup Ayancık Halk Eğitim Merkezi Akşam Sanat Okulu Müdürlüğüne tescili gerçekleştirilmiştir.

• Ayancık Aşağıköy Tarım Uygulama ve Eğitim Merkezi: Kaymakamlık tarafından İlçe GTH Müdürlüğüne tahsisi gerçekleştirilen Aşağıköy İlkokulu bahçesinin 500 m2 lik kısmında yurtiçi ve yurtdışından getirtilen 9 farklı çeşit liflik keten tohumunun deneme amaçlı ekimi gerçekleştirilmiştir. 2017 Ağustos ayında tohum ve sap hasadı gerçekleştirilmiştir. Hasat sonunda yaklaşık 80 kg tohum elde edilmiştir. 2017 Eylül ayında 5 kg tohum ile tekrar 500 m2 lik alan ekilmiştir.

• Söküçayırı Köyü: Aşağıköy Tarım Uygulama ve Eğitim Merkezi’ nden elde edilen tohumların 75 kg ‘ı yaklaşık 10 Da (Dönüm) alana 2017 yılı eylül ayında ekilmiştir. Hasadı 2018 yılı Haziran ayında yapılacak olup, tohum verimin yaklaşık olarak 500 kg olması beklenmektedir. Elde edilecek bu tohumlarla yeni üretim sezonunda Ayancığın farklı köylerine ekimler gerçekleştirilecektir.

• Kozcuğaz Köyü: 2018 yılı nisan ayında 2 Da (Dönüm) alana 7 kg’ lık tohum ile ekim gerçekleştirilmiştir.

• Armutluyazı Köyü: Kaymakamlığın girişimleri ile geçmişte keten ekimi yapılan farklı köylerin muhtarları ve çiftçileri ile görüşülerek ellerinde hala var olan yerli keten tohumlarına ulaşılmıştır. Armutluyazı köyüne 7 Da (Dönüm) alana 30 kg tohum ekimi, çiftçilerden temin edilen yerli keten tohumlarının Ekimi 2018 yılı Mayıs ayının ilk haftası tamamlanmıştır.

• Gürsökü Köyü: Yine Kaymakamlığın çabaları ile köylerden temin edilen yerli keten tohumları ile 12 Da (Dönüm) alana 73 kg tohum ekimi yapılmıştır.

Toplam olarak 1 yıl içerisinde, keten tarımının bitip, lif yapımının unutulmaya başlandığı Ayancık’ta; Kaymakamlığın yoğun çaba ve emekleri ile 31,500 m2 alanda keten yetiştiriciliği yapılmaya başlanmıştır.

Aynı zamanda patenti alınmış olan Ayancık Keten bezininin hammaddesi Ayancık’ta yetişmiş keten lifidir. Ayancık ketenini ülkemiz ve dünya çapında tanıtmak amacıyla yetiştiriciliği yeniden başlatılmıştır. Yaklaşık bir yıldır sürdürülen çalışmalar sonuç vermeye başlamış olup; çeşitli girişimci ve tekstilciler ilçemizi ziyaret etmeye başlamıştır ve birçok moda firmalarıyla görüşmeler devam etmektedir. Nitekim 18.05.2018 tarihinde Ayancıkta fabrika kurma düşüncesi ile ön çalışma ve Kaymakam Çağlayan Kaya ile görüşmeler yapmak üzere bir gurup işadamı ilçeye gelmiştir. Bu işadamları Almanya Seat Otomobilleri Türkiye Direktörü işadamı Sayın Necdet Bayram, Direktör Yardımcısı Sayın İlker İlter ve MBT Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İshak Eyüboğlu‘dur. İşadamlarının ziyaretleri ile keten tarlaları ve fabrika kurulacak yerin belirlenmesi amaçlanmıştır.

Ayancık Kaymakamlığı tarafından keten ile ilgili başlatılan çalışmalar, nihai sonuca ulaşmak amacıyla kararlılıkla devam edecektir. Amac; ilçe istihdamına katkıda bulunmak, çiftçilerin gelir seviyesini arttırmak ve dolayısıyla ilçe ekonomisine katkı sağlamaktır. Bu vesile ile Ayancık ketenini Türkiye’ye ve tüm dünyaya tanıtmak, Ayancık ketenini ilçemiz merkezi olmak üzere keten işleme fabrikasının kurulumu sağlanması ve ilk etapta 200 kişinin istihdam edilmesi planlanmaktadır.

Kaynak: http://www.ayancik.gov.tr

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments