Pazartesi, Eylül 26, 2022
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Mehmet Akif Ersoy anısına düzenlenen tiyatroda Ahmet Yenilmez'i dinledik

Mehmet Akif Ersoy anısına düzenlenen tiyatroda Ahmet Yenilmez’i dinledik

26 Aralık 2015 günü Ayancık AKM’de, tiyatro sanatçısı Ahmet Yenilmez tarafından sahnelenen, “Safahat: Mehmet Akif dönüyor, Ya siz neredesiniz” konulu Mehmet Akif Ersoy anısına düzenlenen tiyatrodaydık… Ayancık’ta kültürel etkinlikler kapsamında düzenlenen ve Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı, Gençlik ve Spor Müdürlüğü organizesinde getirtilen ‘Safahat ve Mehmet Akif’ temalı tiyatro oyunu büyük ilgi gördü. Uğur Uzunok’unyazdığı. Hilali Hasanov’ıın yönettiği “Safahat: Mehmet Akif Dönüyor, Ya Siz Neredesiniz” adlı tek kişilik oyunu, ünlü tiyatro ve sinema sanatçısı Ahmet Yenilmez oynadı. Gür sesli sanatçı Ahmet Yenilmez, bize Âkif’i bir kez daha hatırlattı, Allah ondan razı olsun… Tiyatro bittikten sonra sahnede kısa bir konuşma yapan sanatçı, İstiklal Marşı şairinin nerede kaç yılında vefat ettiğini sordu.

Salondan ses gelmedi. Akif’in nasıl izzet ve şerefli, fakat fakir bir hayat sürdüğünü, ölümünün kimseye duyurulmadan gömülmek istendiğini, bunu öğrenen gençlerin hemen toplanarak cenazeyi gereken saygıyla defnettiklerini, oğlunun yoksul bir halde vefat ettiğini ve kimsesizler mezarlığına gömüldüğünü, kızına bağışlanan bir evin de daha sonra elinden alındığını, “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” diyen Akif’ten sonra bugün gelinen noktada aynı cephede savaşmış insanların evlatları arasındaki kanlı mücadeleyi acı acı hatırlattı… Daha sonra İstanbul Beyoğlunda kaldığı Mısır otelinin Müze yapılması için Cumhurbaşkanına seslenen sesli özçekim-video kaydı yaptı ve bu şekilde her gittiği yerden halkın sesiyle Cumhurbaşkanına seslendiğini anlattı. Proğramın bitiminde Kaymakam ve Belediye Başkanı tarafından sanatçıya teşekkür edilerek çiçek takdim edildi.

Önceki İçerik03 – Ayancık 1973
Sonraki İçerik04 – Ayancık 1966
SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments