Salı, Ağustos 3, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler AYÇED ( Ayancık Çerkes Derneği)nin düzenlediği şenliğin 3. yılı

AYÇED ( Ayancık Çerkes Derneği)nin düzenlediği şenliğin 3. yılı

Bu yıl 3. sü düzenlenen AYÇED ( Ayancık Çerkes Derneği) şenliği 17.08.2013 de Ayancık – Ömerdüz köyü worejtâme mevkiindeki piknik alanında yapıldı. Ayancık ilçesinde ve Ömerdüz, Büyükdüz, Armutluyazı, Gökçealan-Tavaca mahallesinde yaşayan Çerkesler ile, durumdan haberi olan başka il ve ilçelerden gelenlerin katıldığı şenlik festival havasında geçti.

Sunuculuğunu Recep Ak’ın yaptığı toplantının açılış konuşmasını dernek başkanı İlyas Özdemir yaptı ve, gelenekselleşen festivalin artık daha fazla insana hitap ettiğini ve bu ilginin karşılığını vermek için her sene daha organize olunması gerektiğini söyledi. Çerkes halkının yaşadığı her yerde birliğe ihtiyacı olduğunu vurgulayan Özdemir, Ayancık Çerkeslerinin de bu konuda çaba gösterdiğini dile getirdi.

Festivale Samsun Kafkas Derneği folklor ekibi ve Azerbeycan halk dansları ekibi oyunlarını gösterdiler. cherkessia.net yazarı ve çerkes şarkıları yorumcusu Kube Nurhan Fidan da çerkesce şarkılarla ortama renk kattı.

Şenliğe katılan Ayancık Belediye Başkanı Ayhan Ergün’e Azerbaycan folklor ekibinin yöneticisi tarafından bir hediye takdim edildi.

Gelen misafirlere etli pilav tatlı ve ayrandan müteşekkil yemek verildi. Daha sonra dağıtılan numaralara çekiliş yapıldı. Çıkan numaralara LCD televizyon, cep telefonu, uyku seti gibi hediyeler dağıtıldı. Sonunda da ortaya bir koç getirilerek açık arttırmayla satıldı ve geliri derneğe bağışlandı.

Şenlikle ilgili video görüntüsü:

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments