Salı, Ağustos 3, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler AYÇED Derneği Çerkez Çipsi Gecesi düzenledi

AYÇED Derneği Çerkez Çipsi Gecesi düzenledi

Yaklaşık bir yıl önce kurulan Ayancık Çerkes Kültür ve Yardımlaşma Derneği (AYÇED) 31.03.2012 cumartesi akşamı Karahan İş Merkezi 2.ci katta bulunan dernek binasında, Ayancık’taki ve Ömerdüz, Büyükdüz, Armutluyazı, Tavaca köylerindeki çerkezlerin bir araya gelmelerine vesile olan bir “Çipsi Gecesi” düzenledi.

Ayancık Belediye Başkanı Ayhan Ergün’ün de katıldığı geceye çok sayıda kişi aileleriyle birlikte katıldı. Çağımızda bir nevi iletişim kopukluğu yaşayan çoğu akraba olan Çerkes ailelerin bir araya gelmesinden memnun olan davetliler dernek başkanı İlyas Özdemir’in konuşmasından sonra lezzetli bir Çerkes yemeği olan “çipsi” yiyerek muhabbet ettiler, nostaljik slaytlar izlediler.

ATÇED Derneğinin başkanu İlyas Özdemir konuşmasına “Çipsi gecesine hoş geldiniz” diye başlayarak, sözlerine devam etti: “Bir yıl oldu faaliyete başlıyalı. Bir yıl içinde ömerdüzde bir etkinliğimiz oldu. Ve bunun haricinde de etkinliklerimiz artarak devam ediyor. Derneğimiz yeni bir dernek olduğundan, gördüğünüz gibi yeni yeni oluşturuyoruz. Bu gece böyle dar bir yerde yemek yapmamızın da amacı derneğimizin yerini insanlarımızın tanıması. Yani derneğimiz var ama nerde olduğunu bilen yok. Bu gayeyle burada buluştuk, inşallah ilerde daha güzel yerlerde ve daha büyük yerlerde bir araya geleceğiz. Tabii ki yeni dernek olmanın bazı sıkıntıları var. Yönetimdeki arkadaşlarımızla birlikte bunu aşmaya çalıştık, birlik beraberlik içerisinde. Tabii ki aidat konusu var. Üyelerimiz şu anda 120’yi buldu. Sağolsun duyarlı insanlarımızdan aidatlar geliyor. Bu geceyi düzenlememizdeki biraz da sebeplerimizden, derneğimiz yeni olması hasebiyle bazı borçlarımız da var haliyle. Yani, para olmayınca biliyorsunuz dernekler yürümüyor. Şimdi bu gece arkadaşlarla şöyle düşündük. Bir araya gelerek derneğimize katkı anlamında bir şey yapalım, katkı sağlayalım dedik, böyle bir gece düzenledik. Bu geceyi düzenlememizde özellikle bayanlarımızın özverisi çok fazla. Yani biz nasıl yaparız. işte imkanlarımız yok falan derken, dediler ki işte çipsiyi biz yaparız, öbürünü biz yaparız, yoğurtluyu biz yaparız. Sağolsunlar, evden kendi imkânlarıyla bu işleri yaptılar. Tabi bu birlikten güç doğuyor. Yönetimdeki arkadaşlar da aynı şekilde özveri gösterdiler, böyle bir gece düzenledik. İnşallah bundan sonra daha güzel gecelerde birlikte olacağız. Buraya kadar geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Saygılar sunuyorum.”

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments