Perşembe, Ağustos 5, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler AYÇED'in düzenlediği Çerkez Şenliği Ömerdüz'de yapıldı

AYÇED’in düzenlediği Çerkez Şenliği Ömerdüz’de yapıldı

Ayancık Çerkes Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından 24 Temmuz 2011 günü Ömerdüz Köyü “worejtâme” mevkiinde bir etkinlik ve şenlik düzenlenendi. Güzel bir yaz gününde ve yemyeşil bir mekanda düzenlenen şenliğe Sinoptan, Türkeli’den, Helaldı’dan, Tavaca, Armutluyazı, Büyükdüz, Ömerdüz köylerinden ve Ayancık ilçe merkezinden çok sayıda çerkes asıllı vatandaşlar bayram sevinci içinde katılarak bir araya geldi.

Dernek yöneticilerinden Recep AK’ın sunuculuğunda gerçekleşen proğramda bir yandan gelen misafirlere pilav ve tatlı ikram edilirken, Dernek Başkanı İlyas ÖZDEMİR tarafından derneğin amaç ve gayeleri anlatıldı. Daha sonra Kafkas folklor ekibi gösteriler sundu. Gelen misafirlerden de oyuna katılarak hünerlerini gösterenler oldu. Bu arada 400 tane kadar bilet satılarak çekiliş yapıldı. Çekilişte beş kişiye tişört verildi.

Büyükdüz’den Mirza isimli kişiye uyku seti, ve Türkeli’den Semih ve eşine de plazma televizyon hediye edildi. Ayrıca kenarda açılan bir standda derneğe kayıt işlemleri devam etti. Bir yandan da geliri derneğe olmak üzere AYÇED yazılı tişörtler, güneşlik şapkalar, anahtarlıklar satışa sunuldu.

Yönetim kurulu üyesi ve proğram sunucusu Recep AK, Açılışı başlatırken şöyle söze başladı:

1860 lı yıllarda zorunlu göçe tabi tutulan ve o yıllarda göç ettiği toprakları kendisine vatan edinen, o vatanın değerlerini yücelten, davasına sahip çıkan, bütün kutsallarını dipdiri ayakta tutan, o ülkenin verimli, üretken ve anlamlı bir geleceğini inşa etmek noktasında kendisini görevli addeden, çok değerli hanımefendiler beyefendiler, Kafkasya göçünde bu göçü yaşamış yürekli insanların, yürekli torunları alanımıza hepiniz hoş geldiniz, safalar getirdiniz.

Çok değerli misafirlerimiz şimdi derneğimizle ilgili kuruluşundan, üç aylık bir dernekten bahsediyoruz, kuruluşundan bu yana neler geçmiş, neler yaşanmış, bundan sonraki hedefler neler, ben yönetim kurulu başkanım değerli sınıf arkadaşım, dostum, İlyas ÖZDEMİR beyi mikrofona davet ediyorum, tabi alkışlarımızla birlikte..

Alkışlar arasında mikrofona gelen AYÇED dernek başkanı İlyas ÖZDEMİR konuşmasına selamlama sözleriyle başladı:

Saygıdeğer büyüklerim, değerli arkadaşlar, sevgili gençler, hanımefendiler, beyefendiler. Ayancık Çerkes Kültür ve Dayanışma Derneüi yönetim kurulu adına dernek başkanı olarak hepinize hoş geldiniz şeref verdiniz diyorum.

Dernek yönetimi bugünün yapılması için azami gayret göstermiştir. Tabii ki bu gayretin karşılığı olarak arkadaşlar, yeri geldi işlerinden güçlerinden kendilerini alıkoydular, yeri geldiler kendi çoluk çocuklarını bir kenara ittiler, azimle gayretle bu güne getirdiler. Şimdi ben bu arkadaşlarımızı sırayla buraya davet etmek istiyorum. Yönetim arkadaşlarımızı bir tanıyalım. Şemsettin ŞEKER, Ömer ŞENER, Adem YALÇINKAYA, Salih AKIN, Recep AK, Hasan YILDIZ.. Bu arkadaşlarımıza sizler adına çok teşekkür ediyorum. Bizi kırmayarak Kafkas Ekibindeki gençleri kısa sürede yetiştiren ve gösteriye hazırlayan Nejdet hocamıza da teşekkür ediyorum, ayrıca Halk Eğitim Müdürlüğüne de teşekkür ediyorum. Bu arada Recep hocayla birlikte bizim sınıf arkadaşımız olan ve aynı zamanda eniştemiz olan Belediye Başkanımız Ayhan ERGÜN’e de çok teşekkür ediyoruz, folklor ekibimizin elbiselerinin temin edilmesini sağladığı için.

Şimdi bizim bir tüzüğümüz var tabi herşeyi resmi olarak yaptık, AYÇED olarak bir dernek kurduk. Bu derneğin amacı nedir, ne yapmaya çalışıyor. Yani biz böyle yılda bir biraraya geleceğiz de oyun oynayacağız, yemek yiyeceğiz bu kadar mı? Hayır, Tüzüğümüzde gayelerimizi maddeler halinde sıraladık. Onları kısaca sizlere arzedeyim.

Yurt içi ve yurt dışında yaşamakta olan Çerkes kökenli vatandaşlarımızın birbirleriyle olan sosyal ilişkilerinin devamını sağlanması, tanışması, kaynaşması. Birlik beraberlik ve dayanışmanın sağlanması. Çerkes örf ve adetlerinin yaşatılması ve gelecek nesillere bunların aktarılması. Kültürel mirasın korunması amacıyla kurulmuştur. Kuruluş amacımız budur.

Her yıl belirlenecek tarih ve yerde yurt içi ve yurt dışından tüm Çerkeslerin bir araya gelerek buluşması.

Kurs, seminer, panel gibi eğitim çalışmaları düzenlemek, faaliyetlerinin etkinleştirilmesi için araştırmalar yapmak.

Dernek üyesinin kendisinin, eşinin, birlikte yaşadığı anne-babasının ve evlenmemiş çocuklarının düğün, cenaze gibi organizasyonlarında dernek olarak maddi manevi destekte bulunmak.

Dernek üyelerinden yardıma muhtaç olan ailelerin çocuklarına eğitim yardımı yapmak, burs vermek, askere gidenler maddi destek sağlamak. Bunlar bizim derneğimizin amaçlarından.

Dernek faaliyetlerini yürütmek ve üyelerle iletişim sağlamak, internet üzerinden üye kaydı gerçekleştirmek için dernek adına internet aboneliği yapmak. Günlük gelişmeleri takip edebilmek için en az iki adet ulusal gazeteye abone olmak.

Gerekli izinler alınmak şartıyla yardım toplama faaliyetlerinde bulunmak, yurt içi ve yurt dışında bağış kabul ederek dernek yararına gelir sağlamak.

Üyeler arasındaki beşeri münasebetleri geliştirmek için yemekli toplantı, çay, konser, balo, tiyatro, sergi, spor, yurt içi ve yurt dışı gezi ve eğlence ve benzerleri düzenlemek.

Bunun yanında cenazelerde araç bulma veyahutta cenazelerde yardımcı olma gibi çalışmalar da mevcuttur..

İlyas ÖZDEMİR, daha sonra Çerkeslerin nerelerden ve ne zamanlar buralara geldiklerine dair tarihi bilgilerden kısaca bahsetti. Sonunda da bu şenliğin her yıl, mümkün olursa bir başka çerkez köyde yapılacağını ve her yıl Ayancık Keten Festivalinden bir hafta öncesinde bu şenliğin icra edileceğini şimdiden duyurmuş oldu.

Çerkez Şenliğinden Video görüntüleri:

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments