Pazartesi, Eylül 26, 2022
Ana Sayfa Makaleler Bâd-ı Saba uğrarsa semti Haremeyne

Bâd-ı Saba uğrarsa semti Haremeyne

Bâd-ı Saba uğrarsa semti Haremeyne…  

Selim Sinan ÖZTÜRK

16.Kasım.2009

Her hac döneminde böyle oluyor. Başka zamanlarda olmadığı kadar, hacca gittiğim mekânları daha canlı hissediyorum. Sanki yaşıyorum gibi…

Hacc, dünya çapında muazzam bir hadise. İslâmın beş şartından biri. Allah’ın insanlar üzerindeki hakkı. Öyle buyuruyor Kur’anı Kerimde. “Velillâhi alennâsi” diye başlayan âyeti kerimede: “…Yoluna gücü yetenlerin o evi haccetmesi Allah’ın insanlar üzerindeki bir hakkıdır…” buyuruyor. (Âli İmran sûresi, 97. âyet, 1997 Diyanet yayını, Kur’anı Kerim ve Açıklamalı Meali, S:61)

***

Hacc hatıraları eskiden beri sevenlerin ilgisini çekmiştir. Anlatan da dinleyen de hep aynı hasreti duyar. Yazılanlar, anlatılanlar, resimler âdeta su gibi içilir. Bambaşka bir âlemdir o…

Yunus Emre; “Bilmeyen ne bilsin bizi, bilenlere selâm olsun,” diyor. Evet, tatmayan bilmez. O mekânlara gitmek, gidebilmek birçok sıkıntılara katlanmak demektir. Ama bir kez gidip geldikten sonra gönül oraya akar durur.

Arafat tepesi Âdem babamız ile Havva annemizin buluştuğu mekân olarak bilinir. Onun için orası insanın bir nevi ana-baba toprağı gibidir. Sıla özlemi gibidir.

***

Bir Allah dostu diyor ki: “Hacda büyük hikmetler var. On dakikalık iş bakarsınız bir saat sürer. Çabuk bitmez sandığınız iş de çabucak biter.” Yani sabır heryerden çok hacda lâzım.

Hâl ehli bir hacı âbi de diyordu ki: “Buralar İslâmın ilk merkezleri. Hâlâ İslâmın canlı yaşandığı yerler. Onun için burada şeytanın askerleri değil kurmayları vazife yapıyor. Dikkatli olmak lâzım.”

Evet, çok dikkatli olmalı. Nefsin hilelerine, kalbine gelenlere dikkat etmeli.. Yani, hacca gidip de Mina’da şeytanı taşlayıp, dönüşte de onu sırtına yüklenip gelmemeli insan…

***

Ülkemizde hacca gitmek isteyenler her geçen yıl katlanarak artıyor. Suudi Arabistan’ın uyguladığı kota nedeniyle bu yıl 800 bin kişilik müracaattan ancak 100 bini kur’ayla hacca gidebildi. Demek ki halkın İslâmi duyarlılığında ve maddi imkanlarında gelişme var. Gerçi hacca nasibi olan gider, ama mali durum da önemli tabii.

Ayancık’tan geçen sene müracaat edip gidemeyenlerden 50 kişi kayıt yenilemiş, 41 kişi de bu yıl ilk defa müracaat etmiş. Toplam 91 kişiden ancak 10 kişi kur’ada hacca gitmeye hak kazandı.

Varlığıyla gidenlere de, gönlüyle gidenlere de selam olsun. Selam olsun o Nebiyi Muhterem’e… Şair ne güzel demiş:

“Ey bâd-ı saba, uğrarsa yolun semti Haremeyn’e,

Selâmımı arzeyle Ravza’daki Nebiyi Muhterem’e.”

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments