Pazartesi, Eylül 26, 2022
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Başhekim İskender Yüksel, Organ Bağışı ile ilgili konferans verdi

Başhekim İskender Yüksel, Organ Bağışı ile ilgili konferans verdi

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası nedeniyle Sinop Üniversitesi Ayancık Meslek Yüksek Okulu Konferans Salonunda, “Organ Bağışı” konulu konferans düzenlendi. Ayancık Devlet Hastanesi Başhekimi İskender Yüksel’in, Ayancık Meslek Yüksek Okulu Konferans Salonunda verdiği Konferansa, İlçe Kaymakamımız Suat Yıldız, Belediye Başkanı Ayhan Ergün, Ayancık Meslek Yüksek Okul Yrd. Doç. Dr. Mustafa Orhan ARAL, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Organ Bağışının ülkemizdeki durumu, organ bağışının ne olduğu, hangi organların canlıdan canlıya, hangilerinin kadavradan canlıya nakledilebileceği gibi konu başlıklarının bir araya geldiği konferansta, organ bağışının ne derece önemli olduğunun altı çizildi. Organ bağışının ülkemizde yüzde 3 gibi çok düşük bir oranda seyir ettiğini belirten Ayancık Devlet Hastanesi Başhekimi İskender Yüksel, organ bağışı konusunun iyi kavranması gerektiğini söyledi.

Bağışlanan organların, bir değil birden fazla hayat kurtarabileceğini ifade eden Yüksel, 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkesin 2238 sayılı yasaya göre, 2 şahit huzurunda organlarının tamamını ve bir bölümünü bağışlayabileceğini söyledi. Herkesin bu konuya duyarlılık göstermesi gerektiğini önemle ifade etti ve şöyle dedi: “Organ alacak hastalar önce kan ve doku gruplarına göre daha sonrada tıbbi aciliyet durumlarına göre belirlenir. Cins, ırk, din, zengin-fakir ayırımı yapılmaz. Kişi organ bağışından vazgeçtiği anda üzerinde taşıdığı organ bağış kartını taşımaktan vazgeçmesi ve kayıtlı bulunduğu merkeze bu durumu bildirmesi yeterli olacaktır”. Daha sonra Dr. İskender Yüksel, konferans biterken  öğrencilerin sorularını yanıtladı. Programın sonunda, Konuşmacı olarak programa katılan Başhekim Uzm. Dr. İskender YÜKSEL’e Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Orhan ARAL  tarafından çiçek takdim edildi.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments