Pazar, Temmuz 25, 2021
Ana Sayfa Köylerimiz Köylerimiz Bakırlızaviye Köyü

Bakırlızaviye Köyü

Bakırlızaviyeye eskiden Zeyve derlerdi. Ayancık’tan İstanbul’a giden yol güzergâhı üzerindedir. Bakırlızaviye köyünün beş mahallesi var.

1. Merkez mahalle

2. Çamcuvaz mahallesi… Burası aslında Çamurcuvaz imiş. Çok çamur olurmuş, o yüzden öyle denilmiş.

3. Civreil mahallesi

4. Kuz mahallesi… Buraya güneş görmediği için Kuz denilmiş. Aşağıkuz, yukarıkuz diye ikiye ayrılır

Bakırlızaviye Köyü camiinde türbe ve Sakalı Şerif bulunmaktadır.

Bakırlızaviye köyü

Bakırlızaviye tarihi bir köy. Köyümüzde türbeler var, asa suyu var ve peygamber efendimizin sakal-ı şerifi var. Köyümüz Sinop’ta bozulmadan kalan, tarihi içinde saklayan nadir köylerden biridir. Burası, dağların eteklerinde bir orman köyüdür.

Burada “asa suyu” var. Asa suyu, caminin hemen dibinde bulunuyor. Bu asa suyunun çıkışı, burayı ziyarete gelen Kırımlı Veli Dede’ye dayanıyor. Benim duyduğum kadarı ile anlatıyorum. Sinop’taki Seyit Bilal Hazretleri ile Kırımlı Veli Dede beraber savaştan bozgundan çıkıp köyümüze gelmişler.

Buraya geldiğinde caminin önüne oturmuş. O zaman burada su yokmuş. Asasını yere vurmuş. “Ya Allah biz nur istiyoruz” diyor yani su istiyoruz demek istiyor. Beyaz bir şeyin çıktığını görünce “Allah’ım, biz su istedik, ikindi namazı kılacağız” diyor. Asayı tekrar yere vuruyor ve şimdiki bu içtiğimiz asa suyu çıkıyor yerden. Yani adını o zamandan almış. Benim mekânım burası olsun diyor o akşamda vefat ediyor. Şimdi türbesi caminin üst tarafında. Asası da yakın zamana kadar mezarın başında buradaymış, daha sonra çalınmış. Araştırdık ama ne yazık ki bulamadık. Keşke çalmasalardı. Böyle nadide bir hatıra yok oldu.

Buraya çocuğu olmayanlar, hastalar geliyor ziyarete. Buranın müdavimi Allah dostları çok var, gelirler ziyaret ederler. Olağanüstü olaylara, yani keramet dediğimiz olaylara buradaki yaşlılar şahit olmuşlar. Buraya zaviye denmesi şöyle; tekke türbe anlamına geliyor. Burada alt taraftaki evlerin bir tanesinin altı dergâhmış. İsmi oradan gelmiş. Zaten hoş olan bir yanımız var; köyümüzün bir tarafında da zaviye köyü var bizim köy tam ortada yani iki köyün ismi tek köyde birleşmiş Bakırlızaviye olmuş. Zaviye dediğimiz köyde de buradaki zatın arkadaşları yatıyor. Ben oraya gittim ama ziyaret etmek nasip olmadı. Buradaki mezarlıklarda tarihi mezarlar var. Mezar taşlarına bakın onlarda tarihidir. Mezarların önünde mermer başlıklar var onların üzerindeki yazıları okuyun. Tarihi mezar taşının üzerindeki yazıları yani Osmanlıca yazıları Türkçe yazdırdık ziyaretçiler okusun anlasın diye.

Sakal-ı Serif’de epey olmuş buraya geleli. Biz açtık incelettirdik. Hatta bir de bakırdan mühür var. Mühürde Arapça, Osmanlıca olarak Bakırlızaviye Karyesi yazıyor. Altında tarih yazıyor ama ben okuyamadım. Sakal-ı Şerifi biz ramazan ayının 15.inde en yakın olan Cuma günü açıyoruz. Birde Kadir Gecesinde açıyoruz… Çok yoğun talep oluyor ve ilçemizde çok kişi bilmiyor. Biz nicedir tanıtmak, duyurmak için çaba harcıyoruz. Köylümüz çalışkandır. Gurbetteki köylülerimiz köyüne değer veriyor. Bir elleri devamlı köyün üzerinde. Ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar köyleri için. Mesela burada bir misafirhanemiz var, yemekhanemiz, mutfağımız var. Düğünde mevlitde cenazede herkes hazırlığını yapabiliyor. Yine burada lojmanın altında köy konağı olarak bayanlarımıza hitap edebiliyor. (Bilgi: İlyas Yaman –Bakırlızaviye eski İmam-Hatibi)

Bakırlızaviye Köyü camii

Bakırlızaviye Köyü Çamcuvaz camii

Önceki İçerikBelpınar Köyü
Sonraki İçerikBakırlı Köyü
SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments