Cumartesi, Ekim 1, 2022
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Belediye Başkanı Ayhan Ergün, AKP İlçe toplantısında yapılan çalışmaları anlattı

Belediye Başkanı Ayhan Ergün, AKP İlçe toplantısında yapılan çalışmaları anlattı

Ayhan Ergün 16.04.2013 günü Ak Parti İlçe merkezinde düzenlenen aylık Danışma Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada Belediye olarak yapılanları anlattı ve bunların paylaşılarak mahallelerde insanlara duyurulmasını istedi. Teşkilat çalışmalarıyla ilgili ilçe başkanı Bayram Ali Kalafat’ın yaptığı açıklamalardan sonra söz alan Belediye Başkanı Ayhan Ergün sözlerini şöyle sürdürdü:

“İmar düzenlemeleriyle ilgili çalışma sürüyor. Diğer taraftan projelendirme çalışmaları da ilçe kaymakamlığı ve özel idare tarafından yürütülüyor. Ümit ediyoruz ki yaz ayları içerisinde ilçemize 12 veya 18 derslikli Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’nin temeli atılmış olur. Yine ilçemizde malum, bir Meslek Yüksek Okulumuz var. Bu Meslek Yüksek Okulunun hem mevcut binası, hem de çevresiyle ilgili 20 dönüme yakın bir alanın Üniversiteye kazandırılması için çalışmalarımız devam ediyor. Onun da son aşamasıyla ilgili, şu anda Başbakanlıkta imzaya sunuldu. Birkaç hafta içerisinde imzadan çıkmış olacak.

MESLEK YÜKSEK OKULU’NUN BİNA VE ÇEVRE GENİŞLETİLMESİ

Burada bizler geleceği planlama adına yine ilçe kaymakamımızla birlikte, yaklaşık 11 bin metrekare kapalı alanı olacak şekilde ve 20 bölüm üzerinden yaklaşık 3 bin küsur öğrenciyi barındıracak şekilde bir çalışma yapılıyor şu anda Üniversite tarafından. Aynı zamanda rektörlüğümüzü de ziyaret ettik. Rektörlüğümüz de bu konuda olumlu bir sinyal verdi bizlere. İstanbul’da yine bu çalışmanın İstanbul ayağını oluşturmak için, oradan da destek bulmak adına Ayancık’lı işadamlarıyla toplantı yaptık bir akşam. Ve olumlu bir havada geçen toplantı sonunda gerektiği takdirde Ayancık heyetiyle birlikte Ankara’daki temasları sürdürerek en azından 2014 yatırım programına Ayancık Meslek Yüksek Okulunun, yatırım proğramına alınması için çalışmalarımızı sürdürmek üzere bir karar aldık. Bu noktadada ilçemizin yetiştirmiş olduğu tanınmış simalardan ve meslek erbabından Azmi Hamzaoğlu doktorumuzu ziyaret ettik. Kendisinin de bu noktada her türlü desteği sağlayacağını, gerek çevreye yönelik gerekse maddi manevi her türlü destekle Ayancık’ın yanında yer alacağı vaadini aldık. Projemizi kendisine sunacağız.

Yakın bir zamanda ümit ediyorum ki Ankara’daki temaslarımızla 2014 yılına teklif edilmek üzere, gelecek planlaması adına söylüyorum tabii ki, birdenbire 3 bin öğrenci hemen olmaz tabii ki ama en azından önümüzdeki beş ile on yıl periyodunda Ayancık’ta en az 2500-3000 öğrenciyi barındıracak bir çalışmanın da önünü açmış olduk bu çalışmalarla. Şu anda malumunuz 380 öğrencimiz var. Önümüzdeki yıl iki bölüm açılması kararı alındı. 120 kişi, yılda 120. İkinci yıl da bir 120 daha gelmek üzere. Yaklaşık, 700 e yaklaşan bir öğrenciyi zaten bulmuş oluyoruz, önümüzdeki 2013- 2014 ve 2014-2015 yılları içerisinde. Ben çok kısa sürede Meslek Yüksek Okulunun 2500 – 3000’lerde öğrenci seviyesine ulaşacağını tahmin ediyorum. Bu çalışmalar da bir taraftan yürütülüyor.

ANKARA BELEDİYESİNDEN ARAÇ-GEREÇ TEMİNİ

Diğer taraftan Ankarayı ziyaretlerimizde, tabi bu arada Büyükşehir Belediyesini ziyaretlerini gerçekleştirdim orada. İlçemize Büyükşehir belediyesinin elinde bulunan 3 adet araç gereç teminini yapmış olduk. Bir tane Vidanjör, bir tane iş makinası, bir tane de Kangoo türü hizmet aracı olmak üzere. Yine park ve bahçeler müdürlüğü ile temaslarımız geçtiğimiz yıllarda vardı malumunuz, ilçemize devasa malzemeler kazandırmıştık. Bu yıl içinde yine umduğumuzun üzerinde bir malzeme teslimi, bunun içersinde spor aletleri, parklar, bahçeler, ağaçlar ve oyun grupları olmak üzere listelerimiz onaylandı. Onun da şu anda son onayını bekliyoruz. Önümüzdeki günlerde onun da ilçemize getirilmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Ankara’da ziyaretlerimiz oldu. Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığındaki projelerimiz, Gençlik ve Spor Bakanlığındaki projelerimiz, yine Ulaştırma Bakanlığ DLH Genel Müdürlüğündeki projelerimiz, Kültür Bakanlığındaki projelerimizin takiplerini sürdürdük. Gerekli temaslarımızı yaptık. Sayın Milletvekilimiz Mehmet Ersoy’un da büyük gayretleriyle, desteğiyle bu taleplerimizin yerine getirileceği kanaatini taşıyoruz.

Tabi biz bu önerileri iletirken makul, mantıklı ve ilçemizde olması gereken şeylerin farkındayız. İlgililere ulaştırıyoruz. Daha sonra da bunun ilçemiz için vazgeçilmez bir ihtiyaç olduğunu ilgililere anlatarak destek olunmasını talep ediyoruz. Yani bugüne kadar bu işler böyle yürütülüyordu, bugünden sonra da böyle yürüyecektir. İnşallah önümüzdeki günlerde, aylarda Ayancık’lı olarak Ayancık Belediyesinin ve Ayancık ilçesinin çizgisini aşağı düşürmeden yine büyük projelerle, büyük hizmetlerle ilçemizi buluşturmaya devam edeceğiz.

MODERN KAPALI PAZAR YERİ VE ALTINDA KAPALI OTOPARK

Bu projelerimizin en büyüğü, modern bir kapalı pazaryeri projemiz var. Altında 5000 metrekarelik kapalı otoparkı ve üstünde pazar yeri olacak şekilde bu projemiz de onaylandı. Bugün de son evrakını Ankara’ya tekrar gönderdik. Bu projemizi de 2013 yılının yaz aylarında ihale yapıp, 2013 yılının sonunda da halkımızın, ilçemizin hizmetine sunmayı hedefliyoruz. Yaklaşık 2,5 trilyonluk bir yatırımdır. Bu tabii ki İller Bankası kredisi ve Belediyemizin öz kaynaklarıyla yürütülen bir proje olacaktır. Hem ilçemizin otopark problemine, hem de ilçemizin modern bir pazaryerine kavuşması noktasında hakikaten büyük iş projelerimizden bir tanesidir. Aynı zamanda Ayancık halkına vermiş olduğumuz sözlerimizden bir tanesidir. Bu da dönemimiz içerisinde hayata geçecektir. Bunun aslında kredi onayı geldi, yalnız kısa vadede yaptıkları için biz onu biraz daha orta vadeye taşımak için bu girişimleri yaptık. Zannediyorum yaz ayları içerisinde ihalesi bitmiş olacaktır.

YOL PARKELEME ÇALIŞMALARI

Şu anda ilçemizde özellikle yol çalışmaları devam ediyor. Yaklaşık, bu sene için planladığımız taş parke çalışması 20 bin metrekarenin üzerinde. Yani bu azımsanmıyacak bir rakamdır, bizim ölçekte bir belediye için. Genel tutarı da yaklaşık 400 bin liraya yakındır. Bu da yine belediyemiz tarafından, şu anda Cevizli mahallesinin bir kısmına devam ediyor çalışma. Daha önce Belde Yapı Kooperatifinin içerisi tamamlandı. Akabinde, Çayiçinde fazla bir parke olmamakla birlikte, Cevizlide ihtiyaç duyulan bozuk yolların, asfalt tutmayan yolların tamamı başta olacak. Aynı zamanda Yalı mahallesinde, özellikle Lisenin arkası, Hacıahmedefendi caddeleri, eskiden, yani otuz yıl önce yapılan, şu anda patates tarlası gibi duran parkelerin tamamı değişmiş olacak. Biz aynı zamanda parkeleyerek bu yolların tüm alt yapı sorununu da çözmek üzereyiz, yapıyoruz. Şu anda 50 milyarlık bir kaynak üretmiştik, İller Bankası kaynaklarından hibe kaynaktır bu. Oradan ürettiğimiz kaynaklardan alınan borulardan şu anda ilçemize geldi. Yalı mahallesinde, kasaplar sokağı dediğimiz bölgeyi kasdediyorum, Yalı mahallesinde Lisenin arkasını da kaplayacak şekilde tüm bozuk caddelerimiz, bu kapsamda bu yaz başına kadar tamamlanmış olacak.

ÇÖP TAŞIMA KOMPLEKSİ

Şimdi, çöp tesisimizin şu anda Erfelek’te hizmete girdiğini biliyorsunuz. Burdan çöplerimizin hergün muntazam oraya naklini yapıyoruz. Artık burada biriktirme yok. Yine Çevre Bakanlığından üretilen 100 bin liralık bir ödenekle bir tane greyder ihalesini yapıyoruz şu anda, ihaleye çıktık. Zannederim bir iki ay içerisinde ilçemizde artık çöplerimiz sıkıştırmalı greyder sistemi, yani büyük tır aslında bu, bu sistemle ilçemizin dışında belirlenen alana taşınmış olacak.

YARI OLİMPİK YÜZME HAVUZU

Bu sene yine arzu ettiğimiz bir çalışma da özellikle çocuklarımız için birkaç projemiz var. Bu konuda da çalışmalarımız devam ediyor. İl başkanımız sayın Cengiz Tokmak’ın bu konuda bize destekleri var. Özel İdare imkânlarıyla, İl Genel Meclisi üyelerimizin bu konuda çabaları var Sinop’ta. Biraz oradan kaynak üretmek, biraz kendi kaynaklarımızla, biraz da yarın inşallah, Gençlik ve Spor Bakanımızın da bize vereceği destekle bu sene içerisinde yarı açılır kapanır ve yarı olimpik ölçülerde bir tane yüzme havuzunu ilçemize kazandırmayı arzu ediyoruz. Tabi ki biz deniz memleketinde yaşıyoruz ama denizden yararlandığımız süre çok kısıtlı. Ve özellikle ufak çocuklarımızın yüzmeyi öğrenme noktasında ailelerin çok büyük talebi var bizlere. Bu hizmetimizi de bu sene Ayancık Belediyesi olarak halkımıza sunmayı arzu ediyoruz.

CUMHURİYET MEYDANINA TÖREN ALANI

Yine Cumhuriyet meydanıyla ilgili, burası meydanlıktan çıktı artık, bir bakıma parka dönüşmüştü. Burayı tören alanına dönüştürmek üzere bir proje yapmıştık. Bu da bizim vaadlerimizden bir tanesiydi. Şu anda bu çalışmamızla ilgili ihaleye çıktık. Bu ayın 21 veya 22 sinde ihalesi var. Ve mayıs sonuna kadar yetiştirmeyi arzu ediyoruz. Yaz kalabalığı olmadan Cumhuriyet meydanını tören alanına dönüştürme planımız bu sene içersinde hayata geçecek projelerimizden bir tanesidir.

Şimdi tabi hemen aklıma gelmeyen pekçok hizmet var. Çayiçi camii çevresi ile ilgili gelen talepler var. Bunların yerine getirilmesi için ufak tefek işler bizi bekliyor. Dört tane çocuk parkı projemiz var bu yıl içerisinde. Değişik projeler var. Tabi ben geçen yıllarda seçim vaadlerimiz içersinde halkımıza söz verip de yapmayı arzu edip yapamadığımız neler var diye baktığımda, zannediyorum yüzde 90’lar seviyesinde gerçekleştirmişiz. Yüzde 10’lar seviyesinde de bizden kaynaklanmayan sebeplerden dolayı gerçekleşmeyenler olacaktır. Bunun da sebebi bürokratik engeller veya az sayıda bazı konulardan kaynaklanıyor, bize bağlı değil. İnşallah dönemin sonunda Ayancık halkına yine geçmiş beşyılın hesabını verirken büyük oranda bunları bir bakıma vaadlerimizin, yüzde doksanlar seviyesinde söylüyorum ama, bizim aynı zamanda vaad etmeyip de gerçekleştirdiğimiz bunun yanında pek çok proje var. Bu projeler de onların telafisi olmuş olacaktır. Kanalizasyon Deniz Deşarj projemiz şu anda hizmete girdi. Bununla ilgili bir sıkıntımız kalmadı. Teknik kabülünü bekliyoruz.

BORÇ KONUSUNDA SIKINTIMIZ YOK

İlçemizde tabii ki kendi ölçeklerimizde bugün 9 yılın hesabını yaptığımız zaman genel idare imkanları ve kendi imkanlarımızla belediye imkanlarıyla halkın imkanlarıyla 90-100 trilyonluk falan yatırımlar yapılmıştır. Bazan dedkodu mahiyetinde kulağınıza gelebilir. Belediyenin borcu çoktur diye. Ama biz belediyeyi 2-3 trilyon borç ile devraldık. Şu anda 15 -16 trilyon borcu var. Bu borç bizim için ödenmeyecek bir borç değil. Biz biraz daha ilçenin ihtiyaçları için, kaynaklarımızı borç ödemekle değil daha çok ilçenin ihtiyaçlarına ve ilçenin önünü açma adına yatırımlara yönlendirmek istiyoruz. Ayancık Belediyesi istediği takdirde bir-iki yıl içersinde bu borcun tamamını ödeyebilecek konumdadır. Bu konuda bir sıkıntımız da yok. Geçtiğimiz yıl yaşamış olduğumuz sel felaketinin getirmiş olduğu bir takım yük var tabii ki. Ve yine geçtiğimiz yıl, zaman zaman bahsettiğimiz, çok yoğun bir personel emekliliğinden kaynaklı yük var. Bu yükün de şu anda sıkıntısını azaltma yoluna gittik. Çok az bir sıkıntımız kaldı. Onu da mayıs ayı itibariyle sona erdirmiş olacağız. Bu noktada da bir sıkıntımız yok.

ASFALT VE BETON YOL ÇALIŞMALARI

Yine geçtiğimiz yıldan az olmamak üzere bu yıl da yatırımlarımıza devam edeceğiz. Bu noktada hep girişimlerimizi hem İstanbul kanadı, hem Ankara kanadı, hem Samsun kanadıyla devam ettiriyoruz. Geçen haftalarda Karayolları Bölge Müdürü ilçemizi ziyaret etmişti. Sağolsun, bu sene içersinde beş-altı kilometrelik asfalt sözü aldık. Yani asfaltla ilgili bozuk olan tüm alanlarımızın asfaltını almış olacağız. Beton yol çalışmalarımız devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda, özellikle Cevizli mahallesinin bozuk olan Tansa yolu gibi ana sokak geçen aylarda tamamlanmış oldu beton çalışması olarak. Yani bu beton yollar çalışmasının toplam değeri 250 milyar gibi bir rakamdır. 100 milyar da sahil düzenlemesinde beton sözü aldık yine, protokole bağladık bunları. Biz buradaki gerek özel teşebbüs kaynakları, gerek genel idare imkanları ve gerekse kendi imkanlarımızı sonuna kadar zorlayarak her sene ilçemizde dışardan gelen gurbetçilerimiz açısından yeni yeni değişikliklerle karşısına çıkmak istiyoruz. Buradaki, Ayancık’lılar bu noktada biraz tutuk, yani yapılanı hemen çabuk kabullenip önemsemeyebilir ama dışardan gelen gurbetçi yapılan tüm değişiklikleri daha iyi ve net görebiliyor. Özellikle sosyal iletişim çağında bunları uzaktan da takip ediyorlar.

SEÇİME DAHA DİKKATLİ HAZIRLANMALIYIZ

Bizler seçim dönemine girdiğimiz şu aylarda, artık önümüzde bir sene demiyorum, çünkü son üç ay artık seçim atmosferinde geçecek. Beş altı aylık bir periyotta bütün teşkilat mensupları olarak Ayancık’ın kaderiyle oynanmıyacağı bir seçim sürecine taşımamız gerekiyor. Çünkü şu andaki sorumluluk almış olan tüm arkadaşlarımız, tüm yönetim kurulu üyelerimiz, kadın kolları, gençlik kolları üyeleri, kişisel isteklerden ziyade kamuyu ilgilendiren, geleceği ilgilendiren taleplerin peşinde olmak zorundayız. Çünkü ilçemizin geleceğini bir bakıma biz belirliyoruz şu dönem. Çünkü biz iktidarız ve aynı zamanda iktidar belediyesiyiz. Yerel yönetimiyle, genel yönetimiyle ilçemizin ulaşımından alt yapısına, üst yapısına kadar geleceği hazırlama noktasında büyük sorumluluklarımız var. İnşallah batı karadeniz oto yolu da hayata geçtiği zaman ilçemizin o döneme hazırlanması noktasında eksiğimizin tamamlanması lazım ki bizim gelecekte daha iyi yerde olabilmemizin önü açılsın. İnşallah Ayancık karadenizde adı çok iyi bilinen bir Amasra gibi, bir Ünye gibi çok iyi bir konuma taşınır. Bu konuda potansiyelimiz çok iyi. Buna ben inanıyorum. Özellikle içimizden yetişmiş olan iş adamlarımız, meslek mensupları ve bürokratlarla birlikte Ayancık’ın çözülemiyecek sorunu yok diye düşünüyoruz. Bu noktada inançlı olmak zorundayız. Karamsar olmamak durumundayız. Ufak tefek şeyler için birbirimizin ayağına basmayı bir kenara bırakmak durumundayız. Biz kolkola olabildiğimiz ölçüde, omuzomuza verebildiğimiz ölçüde bizi hiçbir rüzgârın yıkamıyacağına inanmak durumundayız.

Bu noktada arkadaşlar, hepinizden bir bakıma istirham ediyorum. Bu noktayı çok iyi tahlil ederek gerek il yönetimine, gerek ilçe yönetimine, gerekse bizlere hepinizin desteğini bekliyoruz. Her talebin yerine gelmesi mümkün olmayabiliyor. Her talep ânında yerine gelmiyor en azından. Makul, mantıklı taleplerin kısa zaman içersinde yerine geldiğini hep gördük. Ama hemen ufak tefek şeylere darılıp, kırılıp dedikodu mekanizmasını en azından biz işletmeyelim. İşletenlere de fırsat vermeyelim. Ben bu duygularla hepinize teşekkür ediyorum.”

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments