Salı, Ağustos 3, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir 22. Ayancık Festivali'ndeydi

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir 22. Ayancık Festivali’ndeydi

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, ’22. Ayancık Kültür Keten ve Ahşap Festivali’ ne katılmak üzere Ayancık ilçesine geldi. İlçe girişinde Ayancık Kaymakamı Gülihsan Yiğit ve Belediye Başkanı Ayhan Ergün ile kurum amirleri tarafından karşılanan Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, daha sonra Apart otelde sivil toplum örgütleriyle bir toplantı yaptı. Toplantıya Vali M. Hakan Güvençer, AK Parti Sinop Milletvekilleri Prof. Dr. Abdurrahman Dodurgalı ve Kadir Tıngıroğlu, Ayancık Kaymakamı Gülihsan Yiğit, Belediye Başkanı Ayhan Ergün, Sinop eski Milletvekili Cahit Can, AK Parti Sinop İl Başkanı Cengiz Tokmak, il genel meclisi üyeleri ve STK temsilcileri katıldı.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir ve ekibi akşam da 22. Ayancık Kültür Keten ve Ahşap Festivali etkinliklerine katıldı. Festivalde Sinop Valisi Mustafa Hakan Güvençer tarafından bu festivalin anısına Bakan Mustafa Demire bir plaket ve maket kotra ile keten ürünlerinden bir hediye takdim edildi. Burada bir konuşma yapan Bayındırlık Bakanımız şunları söyledi.

 

“Ayancık’lı kardeşlerim, değerli hanımefendiler, beyefendiler! Akşamınız hayırlı olsun. Hepinize en derin saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Ayancık’ın bende hatıraları var. 1990 ve 2000 yılları arasında ticari faaliyet yürütürken Ayancık’a sıkça gelirdim. Genelde de yaz mevsimlerinde gelirdim. Ayancık’ın havası, Ayancık’ın atmosferi, hele akşam güneş batarken, güneş, deniz ve kara ve Ayancık çok harikadır. Haberiniz var mı bilmiyorum. İçinde yaşarken belki kanıksayabilirsiniz, burdaki o görüntüyü başka yerde zor bulursunuz.

Biz bugün 22. Kültür keten ve ahşap festivalinin düzenlenmesi niyetiyle gelirken birde çalışma ziyaretinde bulunmuş olduk aslında. Değerli valim, ve milletvekillerimizle birlikte, belediye başkanlarımızla ve sivil toplum örgütlerin tüm temsilcileriyle birlikte Ayancık’la alakalı bugünü, geleceği ve yarını konuştuk. Bu arada Ayancık’a gelirken Sinop’taki ulaşım alanındaki yatırımları da bizzat, bazı sıkıntılarıyla bazı yapılmış nimetleriyle birlikte inceleyerek geldik. Ama yatırımlar bitene kadar bazı sıkıntılar oluyor tabi, olacak ve inşallah o sıkıntılar giderilince asfalt kaplama, sanki böyle havaalanı pisti gibi bu yollardan inşallah çok yakın bir gelecekte tüm hemşehrilerimiz seyahat edecek. 460 km.nin üstünde şu anda duble yol yatırımı devam ediyor. Toplam maliyeti bu 460 km.nin, 2 milyar lira, eski parayla 2 katrilyon lira. Ayancık’tan Sakız’a kadar da, Yenikonak’tan orası da inşaat ihalesi yapıldı, çok yoğun ve hızlı bir çalışma var. Bir dahaki festivale inşallah tamamlamayı, bitirmeyi planlıyoruz. Bu arada yaptığımız çalışmalarda sayın belediye başkanımızı kutluyorum, tebrik ediyorum. Aşkla, şevkle, heyecanla Ayancık’ın geleceği için elinden geleni yapıyor. Bir şey daha var, bir projeyi ürettimi de kene gibi yapışıp almadan bırakmıyor. Ayancık’lı herşeye layık. İnşallah, özellikle bakanlığımızın konusuyla alakalı konularda çok yardımcı olduk. yine bugün konuştuk, iki tane daha önemli projesine yardımıcı olacağız. Gelecekte kendisi sizinle paylaşır. Çünkü Ayancık kuzeyin hakikaten yükselen yıldızı. Türkiye’de bir marka. Hatta Türkiye’nin dışına da taşmış vaziyette bir marka.

Değerli kardeşlerim değerli hamşehrilerim. Memlekette bir güzellik olacaksa mutlaka çalışmak zorundayız. Artık biz şunu çok iyi anladık ki lafla peynir gemisi yürümüyor. Birlik ve beraberlik içerisinde güçleri birleştirerek; il özel idaresi, sayın milletvekillerimiz, yerel yöneticilerimiz, teşkilatlarımız, ilgili yetkili sorumlu tüm sivil toplum örgütleri elele verdiğinde inanın bereketi bir başka oluyor. Bunu Türkiye yakaladı. Bunu Sinop yakaladı ve bunu 81 vilayetimiz yakaladı. Geleceğe emin adımlarla yürüyoruz. Biz de bu konuda görevimizi ifa etmede gece gündüz gayret ediyoruz.

Bir de Ayancıkın bende bir hatırası daha var. Değerli sınıf arkadaşım rahmetli Muzaffer Öztürk yüksek mimar, tanıyanınız var mı bilmiyorum. Benim çok samimi candan dostumdu. Yol arkadaşım, sınıf arkadaşım, meslektaşımdı. Rahmetli oldu, yaklaşık on yıla yakındır. Kendisini ahirete uğurladık. Çocukları buradaymış birazdan görme imkanım olursa onlarla da belki bir kere daha görüşmüş olacağız. Bu gecenin anısına onu rahmetle ve hayırla yadediyorum. Allah rahmet eylesin. Bende çok özel bir anlamı vardır.

Değerli kardeşlerim, fazla vaktinizi aldık. Siz tabi çok değerli sanatkarımız, değerli hocamız Ferhat Göçer’i bekliyorsunuz. Sizi bekleterek fazla araya mesafe koymıyacağız. Ama hakikaten bugün Ayancık’ta olmaktan çok büyük mutluluk duydum. Bu arada çaktırmadan bu 12 eylüldeki halk oylamasına da siz bırakın o siyasilerin öyle böyle demesine, (evet) oyunuzu verin yüksek oyla çıksın, çocuklarımız torunlarımız için.

Efendim, en kötü gününüz böyle olsun. Allah mutluluğu, sevgiyi ve dostluğu, beraberliği, birliği ailemizden, toplumumuzdan, şehirlerimizden eksik etmesin. Hepinize en derin saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Sağolun varolun. “

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments