Perşembe, Eylül 23, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Belediyemiz yaza girerken tempoyu hızlandırdı, projeler tam gaz

Belediyemiz yaza girerken tempoyu hızlandırdı, projeler tam gaz

Ayancık Belediyesi yaz dönemi yaklaşırken Ayancık’ın çehresini değiştiren ve güzelleştiren proje ve çalışmalara hız verdi. Sahilde Apart Otel karşısından başlayarak İskele Meydanı’na kadar devam edecek olan büyük projenin ilk etabında beton yollar, yeşil alanlar, çay bahçeleri, satış büfeleri, kamelyalar ve ağaçlandırma çalışmaları yapılıyor.

İkinci olarak Kantarcıoğlu sapağının başından Köprübaşı kavşağına kadar olan kısım, devamında Tümerkan Caddesi’ni de kapsayacak şekilde yayaların daha rahat yürümesi için çift taraflı kaldırımlar genişletilirken, orta yolun da zemin yenilemesi gerçekleştiriliyor. Bütün bu çalışmalarda en büyük destek İstanbul Büyükşehir Belediyesinden geldi. Ayancık Belediyesi’nin talebini geri çevirmeyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ayancık’a yaklaşık 200 TIR malzeme gönderdi. Üçüncü önemli çalışma da aşağıerkengünez mahallesi çayiçi kenarındaki yeni sanayi yolu yarısı beton yarısı parke olarak yeniden düzenleniyor.

Projelerine destek veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a teşekkür eden Belediye Başkanı Ayhan Ergün, ilçede sürdürülen projelerin Ayancık için büyük önem taşıdığını söyledi. Ayhan Ergün; “Geçtiğimiz aylarda yapmış olduğumuz girişimler neticesinde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş’ı ziyaretlerimizde gündeme gelen Ayancık’ın sahil düzenleme projesi, Cumhuriyet Meydan düzenlemesi ile Köprübaşı Caddesi düzenlemelerinde kullanılmak üzere üst yapı malzemeleri ile ilgili sayın başkanımızın vermiş olduğu söz bir bakıma desteğe dönüşmüş oldu. Hemşerimiz İstanbul Milletvekili sayın Şirin Ünal beyle yapmış olduğumuz girişimler neticesinde, şu anda Ayancık Belediyesi’ne taş parke, dekoratif karo malzemeleri, saksılar, çocuk oyun grupları, spor aletleri, banklar ve şehir mobilyaları başta olmak üzere yaklaşık 200 TIR malzeme gönderildi. Bu malzemeler projelerimizin yüzde 70’ini karşılayacak düzeyde büyük bir destek sağlamış oldu. Bu desteğin sağlanmasında emeği geçen başta milletvekilimiz Şirin Ünal beye, yine İstanbul’da ki temaslarımızda bize destek olan sayın milletvekilimiz Mehmet Ersoy beye ve Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Kadir Topbaş beye, Park Bahçeler Daire Başkanımız sayın İhsan Şimşek beye teşekkürlerimizi sunuyoruz.” dedi.

Ayancık’ın mega projesi olarak nitelendirilen ‘Sahil Düzenleme Projesi’nin ilk bölümüne geçtiğimiz günlerde start verildi ve ilk olarak Apart Otel karşısından başlayarak İskele Meydanı’na kadar devam edecek olan çalışma başlatıldı.

Proje ve çalışmalar hakkında bilgi veren Ayancık Belediye Başkanı Ayhan Ergün, kapsadığı alan ve işlev açısından projenin Ayancık tarihinde bir ilk olduğunu söyledi. Ayhan Ergün; “Daha öncesinde basına tanıtmış olduğumuz Ayancık sahillerinin modern bir kent hüviyetine kavuşması amacıyla hazırlamış olduğumuz projemiz şu anda Apart Otel karşısından başlayarak, İskele Meydanı’na kadar olan ilk bölümü ile ilgili hummalı bir çalıma başlatmış olduk. Bu düzenleme içerisinde beton yollar, yeşil alanlar, çay bahçeleri, satış büfeleri, kamelyalar ve ağaçlandırma çalışmalarını önümüzdeki yaz dönemine yetiştirebilmek için hummalı bir çalışma yürütüyoruz. Sulama sistemleri, elektrik sistemleri bu kapsamda elden geçiyor. Yaklaşık projenin bu kısmının maliyeti belediyemize 750 bin TL civarında olacaktır. Burada İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden temin ettiğimiz malzemelerin bir kısmını da kullanıyoruz. Yine belediyemizin kendi bütçesinden karşıladığımız desteklerimiz de var. Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde yürüttüğümüz çalışmalarda da olumlu gelişmeler var. Zannediyorum önümüzdeki günlerde bu yardımda gelecek. Bunu daha sonra duyurmayı düşünüyoruz. Maliye Bakanlığı’ndan da bir destek beklentimiz var. Rakamla ilgili bize bir bilgi geldi ama bunu da netleştiği zaman açıklayacağız. Yaz döneminde Ayancık’a gelenler yepyeni bir sahil düzenleme olayıyla karşı karşıya gelsin istiyoruz. Ümit ediyorum ki haziran ortalarında projemizi tamamlamış olacağız. Akabinde de sahil düzenlemelerimizin ikinci kısımlarını da hız kesmeden sürdürmüş olacağız. 2012 yılı içerisinde futbol sahasına kadar projelerimizi tamamlamayı hedefliyoruz.” dedi.

Köprübaşı Caddesi’nde Kantarcıoğlu sapağının başından Köprübaşı kavşağına kadar olan kısım Tümerkan Caddesi’ni de kapsayacak şekilde yeni baştan dizayn ediliyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Ayancık Belediye Başkanı Ayhan Ergün, çalışmaların kısa süre içerisinde tamamlanacağını söyledi. Ergün; “Ayancık Belediyesi olarak daha önceki dönemlerde bir çok caddemizde düzenleme yapmıştık. En son geçtiğimiz yıl belediye caddesinde yapmış olduğumuz alışveriş caddesi düzenlemesi, halkımızın büyük beğenisini kazanmıştı. Biz bu kapsamda bu yıl içerisinde Kantarcıoğlu sapağının başından Köprübaşı kavşağına kadar olan kısmı, hatta Tümerkan Caddesi’ni de kapsayacak şekilde yayalarımızın daha rahat yürümesi için çift taraflı kaldırımların genişletilmesi yapılırken, orta yolunda zemin yenilemesi gerçekleştiriliyor. Yaklaşık 300 bin TL bütçe ile bu çalışmamızı yürütüyoruz. Şu anda çalışmalarımız devam ediyor. Yayaların daha rahat edebildiği, bir sıra araç parkının ve ancak bir aracın seyir edebildiği bir genişletme yapıyoruz. Elektrik aydınlatmaları, alt yapıda değişmesi gereken yağmur su hatları ve bazı kısımlarda hiç olmayan yağmur suyu kanallarını da döşeyerek esnafımızın yoğun olduğu bu caddemizin alışveriş caddesi hüviyetine kavuşması için hiç bir fedakarlıktan kaçınmıyoruz. Bu caddenin bitiminde, saksılarla ağaçlandırmayı da kapsama alıyoruz. Ümit ediyorum ki çalışmalarımız bir kaç hafta içerisinde tamamlanmış olur” dedi.

Yine kışın biraz sert geçmesi nedeniyle bir hayli bozulan ve şikâyet konusu olan çay kenarındaki yenisanayi yolu, köprübaşından muhtarlık binası önündeki yol ayrımına kadar betonlanarak, kalan kısmı da sanayi sitesinin sonuna kadar parke ile döşenerek düzenleniyor.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments