Pazartesi, Eylül 26, 2022
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Bir eski öğretmen ve siyasetçi olan Salim Vural'dan öneri, Ayancık Tersanesi

Bir eski öğretmen ve siyasetçi olan Salim Vural’dan öneri, Ayancık Tersanesi

Ayancık’ta uzun yıllar öğretmenlik ve müdürlük yapmış, sonra çeşitli zamanlarda siyasete atılarak aday olmuş, en son da İstanbul Belediyesinde İtfaiye müdürlüğü yapmış değerli hocamız Salim Vural, sosyal medyada siyasi yetkililere seslenerek Ayancık’taki eski Kereste Fabrikası arazisinde büyük bir Tersane kurulabileceğini dile getirdi. Bu düşünce ve önerinin önemine binaen, hatırlatma ve duyurma babında buraya alıyorum.

“1994 yılında Ayancık Kereste fabrikası satıldığı zaman ve 1995 -1999 yıllarında siyasi nedenlerle Ayancık ve Sinop ta bulundum. Çocukluğum Ayancik Kereste fabrikasının tanzim ettiği sosyal hayati yaşayarak geçti. 15-20 km. mesafedeki köylerin de saati fabrikanın borusuydu. 10 yıl süreyle görev yaptığım zaman da böyleydi. Teknolojisi eskidi. Hammadde kaynakları azaldı ve kapatıldı. Böylece Ayancık karanlığa gömüldü. Fakat hiç bir yetkilinin dikkatini çekmeyen bir durum var ortada. 200 dönümlük fabrika sahası boş duruyor. 8000 km.lik kıyı şeridimizde deniz kıyısında böyle boş bir alan yok, iddia ediyorum ki dünyada da bulunmaz. Dolgu ve diğer yöntemlerle 400 – 500 dönüme çıkarılabilir.

Kanal istanbul yüksek bir ileri görüştür. Yapılacak inşallah, istemeyiz-yaptırmayızcılara rağmen. Bir geminin ekonomik ömrü 20 yıl. Dünya ticaretinin nakliye yükü gemilerin sırtında. Karadeniz kanallarla bütün denizlere bağlı. Halen Kullanım hakkı Sanayi Bakanlığında olmasına rağmen bu alanın mülkiyet hakkı şahısların elinde. İmara açtırmak için çalışmalar var.
Ayancık şu andaki sosyal yapısı ile emekliler şehri. Ben de onlardan biri olmakla beraber bu teknoloji ve kalkınma yarışında yerini almayan yerlere tembeller, hazırcılar yeri diyorum. Tuzla tersanelerini çok iyi biliyorum. Görevim sırasında yangın ve güvenlik denetimlerini yaptım. 30 yaşındaki adama 10 yaşındaki elbiselerini giydirmek gibi… bir durumdu.

Ülkemizin Yeni bir tersaneye ihtiyacı var. AYANCIK BÜYÜK KARADENİZ TERSANESİ kurulması için yapılacak katkı, şeref olarak neslinize ve akrabalarınıza da yeter. Konuştuğum Ayancık’lılar “yapılsa iyi olur” diyorlar. Mütevekkil insanlar. Sanki kendilerine bu konuda bir sorumluluk düşmüyormuş gibi.

Sayın Uğur Giresun, Sayın Nazım Maviş öncelikle selam ve saygılar. Ağır, onurlu görevinizde başarı dilerim. Sizler şu andaki görev ve konumuz itibarı ile üst makamlara ulaşabilecek bir konumdasınız. Çok şeyler yaptığınız görülüyor. Öncelikle Sinop NGS ve Ayancık Tersanesi Kuzey güney istikametinde ülkemizin merkezi konumundaki Sinop’umuzu kalkındıracak ve bu konuda katkısı olanların yalnız dünyalarını değil ahiretlerini de aydınlatacaktır. Sizlere Allah yardımcınız olsun, kolay gelsin diyorum.
Bir adamın kıymeti himmeti nispetindedir. Ve kimin himmeti milleti ise o tek başına küçük bir millettir. -Salim Vural-“

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments