Cuma, Aralık 2, 2022
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Bulgaristan'dan Fatsa'ya giden yük gemisi Ayancık açıklarında battı

Bulgaristan’dan Fatsa’ya giden yük gemisi Ayancık açıklarında battı

Bulgaristan’dan yüklediği endüstriyel odunu Fatsa’ya götüren Saint Kitts & Nevis bandıralı Fort Azov adlı bir yük gemisi Ayancık açıklarında yaklaşık 1 Mil uzaklıkta batma tehlikesi geçirdi. Edinilen bilgiye göre, 17 Şubat 2015 Salı akşamı Ayancık açıklarında, Bulgaristan’ın Varna Limanı’ndan yüklediği 3 bin ton endüstriyel odunu Fatsa Limanı’na götürmek için yola çıkmış olan bir yük gemisinin yaklaşık 1 Mil uzaklıktaki bir alanda su aldığı fark edildi. 15 derece yana yatıp batma tehlikesi geçiren geminin kaptanı tarafından telsiz ile Ayancık Liman başkanlığına ulaşıldı. Batma tehlikesi geçiren gemiyi tahliye etmek isteyen mürettebat için Ayancık Liman Başkanlığınca Sahil Güvenlikten yardım istendi.

Sinop Vailiği tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada: “TCSG-72 Komutanlığı tarafından icra edilen arama kurtarma faaliyeti kapsamında saat 23:00 sularında olay yerine intikal edilmiş, saat 23:40’da zaman zaman yüksekliği 4 metreyi bulan dalga yüksekliğine rağmen gemiye yanaşılmış ancak hava şartlarının personel transferini emniyetsiz hale getireceği değerlendirilerek tahliye gerçekleştirilmemiştir. Müteakiben sabah saatlerinde olumsuz deniz ve  hava şartlarına rağmen gemi kaptanının geminin her an batabileceğini beyan etmesi üzerine faaliyetlere tekrar başlanmış, 18 Şubat 10:00 itibariyle gemi personelinin can sallarına binmesi sağlanmış ve 10:50’de 12 kişilik mürettebat sağlıklı olarak TCSG-72 Komutanlığına alınmış, Çaylıoğlu limanına intikale geçilmiştir. Çaylıoğlu limanında gemi mürettebatı sağlık muayeneleri ve gümrük işlemlerinin yapılabilmesi maksadıyla Ayancık İlçe Jandarma Komutanlığı ve 112 ekiplerine teslim edilmiştir” denildi.

Mürettebatın güvenli bir şekilde kurtarılmasının akabinde gece yarısı, Ayancık açıklarında yan yatan 110 metre uzunluğunda, 2 bin 457 grostonluk yük gemisinin battığı bildirildi.   (kaynak: Ayancık Doğuş)

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments