Pazar, Ekim 17, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sinop'ta halka hitabetti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sinop’ta halka hitabetti

Cumhurbaşkanımız ve AkParti genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Aralık 2017 günü, 9 yıl aradan sonra geldiği Sinop’ta halka hitabetti. Daha önce en son, 13.06.2008 yılında Başbakan olarak geldiği Sinop’ta valilik önünde kalabalık bir topluluğa konuşma yapmıştı. Bu defa geldiği AK Parti Sinop İl Kongresi vesilesiyle sahildeki meydanda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Bugün bir başkasın Sinop. Allah nazardan saklasın. Saygıdeğer Sinoplu kardeşlerim. Hanımefendiler, beyefendiler, sevgili gençler. Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Uzun bir aradan sonra bugün Sinop’ta 6. olağan kongremiz vesilesiyle buradayım. Ve sizin bu coşkulu katılımınızı görünce kongreye girmeden önce sizleri bir selamlamak istedim.” diyerek konuşmasına başladı.

Cumhurbaşkanını görmek ve dinlemek için Sinop ve ilçelerinden gelen vatandaşlar, deyim yerindeyse Sinop’a sığmadı. Sahilden adliyeye kadar olan yol tıklım tıklım doluydu ve çok sıkı güvenlik tedbirleri altında miting alanına alındılar.

Akşam da AK Parti Sinop İl Kongresi’ne katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada da; “Uzun bir aranın ardından tekrar sizlerle buluşmanın bahtiyarlığını yaşıyorum. Biliyorum arayı çok uzattık, uzun zamandır bir araya gelemedik. Ama emin olun Sinop’u aklımızdan çıkarmadık” dedi.

“Bugün Sinop’ta hem il kongremiz için hemde sizlere teşekkür etmek için bulunuyoruz. Öncelikle 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 62 oyla şahsımı bu makama layık gören tüm Sinoplu vatandaşlarıma teşekkür ediyorum. Durağan ilçemize özellikle teşekkür ediyorum. Sizler Türkiye’nin önünde çok farklı bir dönemin açılmasına vesile oldunuz. Tavrınızı demokrasiden ve milli iradeden yana benimsediniz. Rabbim sizlerden razı olsun, yol arkadaşlığımızı, muhabbetimizi daim eylesin.

Kardeşlerimizin bu desteğine bu teveccühüne mazhar olmak için bizde büyük bir heyecanla koşturuyoruz. Gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz. Zaman zaman bazı dostlar söylüyor: Ya Cumhurbaşkanım sen yorulmaz mısın? Dün şuradaydın bugün buradasın bu nasıl oluyor? Aşk ile çalışan yorulmaz. Öyle çalışacağız ki muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkaracağız. Dünya birden daha da büyüktür. Evlatlarımıza daha güçlü bir ülke bırakmak için çalışıyoruz. İstiyoruz ki bizim çektiğimiz çileleri onlar çekmesin. Onun için 2023, 2071 diyoruz. Sinop’a son 15 yılda 10 katrilyonluk yatırım yaptık. Toplam 15 adet spor tesisi inşa ettik. Buraya bakıyorum, kapalı spor tesisi olarak yetmiyor. Kısa zaman için 2 bin 500 kişilik spor tesisi yapılacak…”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sinop’ta halka hitabının tam metni

Saygıdeğer Sinoplu kardeşlerim, hanımefendiler, beyefendiler, sevgili gençler; sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum.

Uzun bir aradan sonra bugün Sinop’ta 6. Olağan Kongremiz vesilesiyle buradayız ve sizin bu coşkulu katılımınızı görünce kongreye girmeden önce sizleri bir selamlamak istedim.

Az önce Kastamonu Kongremizi yaptık, maşallah orada da böyle büyük bir coşku, gerek salon içinde, gerekse salon dışında büyük bir katılım vardı ve orada da bu coşkuyu kardeşlerimizle paylaştık, şimdi de Sinop’ta sizlerle biraradayız.

Sevgili kardeşlerim, yola çıkarken bir şey söylemiştik Aşık Veysel’in diliyle; uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece demiştik. Evet, gideceğiz gündüz gece. Durmak yok… “Yola devam.” Durmak yok… “Yola devam.” Çünkü yapacağımız çok şey var. Ve hamdolsun şurada 15 yıl içerisinde sadece Sinop’a yaptığımız yatırım 10 katrilyon. Bitti mi? Hayır, daha yapacağımız çok iş var. Ve işte bugün havaalanına indik hamdolsun, havaalanının bu yenilenme çalışmalarını gördük, ayrıca mutlu olduk. Bu tabii her alanda bu şekilde devam ediyor. Fakat özellikle de 16 Nisan seçimlerinde Sinop’un gösterdiği ilgiyi alakayı bir kenara koymak mümkün değil. Biz sizlerle gurur duyuyoruz. Şimdi hedef 2019 Mart yerel seçimleri ve ardından da inşallah Kasım Cumhurbaşkanlığı başkanlık sistemine geçiş ve Parlamento seçimi; buna hazır mıyız? “Evet.” İnşallah gerek ana kademe, gerek Kadın Kollarımız, gerek Gençlik, hep birlikte yapacağımız çalışmayla inanıyorum ki 2019’daki bu değişim, bu dönüşümü tüm Türkiye’de gerçekleştireceğiz.

Dünya nereye bakıyor biliyor musunuz? Türkiye’ye bakıyor. Mazlumlar, mağdurlar nereye bakıyor biliyor musunuz? Türkiye’ye bakıyor. İşte Sudan’daydım, oradan Çad’a geçtim, oradan Tunus’a geçtim. Dolaştığım ülkelerde hep Türkiye Türkiye Türkiye deniyor. Televizyonlarda izlemişsinizdir, bayraklarımız o yollarda nasıl dalgalandığını gördünüz. Çünkü emperyal güçler hiçbir zaman bu mazlumların, mağdurların yanında olmadı. Ama ecdadımız tam aksine onların yanında oldu. Şimdi de bizden bekliyorlar. Biz de elimizden geleni yapacağız. Ne diyoruz biz? Dünya 5’ten büyüktür. Ve er veya geç, bu olacak, bunun başka çıkışı yok. Zira 196 ülkeyi 1 ülkenin iki dudakları arasına bırakamayız. Eğer adaletse, 196 ülke de burada hakkını alması lazım. İşte bunun için çalışıyoruz ve bize de yakışan bu, olması gereken de bu.

Sevgili Bursa, bir zamanlar bizde millet, hem nasıl milletmişiz. Gelmişiz dünyaya milliyet nedir, millet nedir öğretmişiz, biz böyle bir milletiz. Ve şimdi yeniden küllerinden doğrulan evvel Allah milletimiz bu yanlışı evvel Allah düzelteceğiz.

Sevgili kardeşlerim, artık Rabia’mızı hem önce kendimiz yaşayacağız, ondan sonra da tüm dünyada yaşatacağız. Nedir o?

Tek millet, bizi bölemeyecekler. Türk’üyle, Kürt’üyle, Arap’ıyla, Laz’ıyla, Çerkez’iyle, Gürcü’süyle, Abhaza’sıyla, Boşnak’ıyla 80 milyon tek millet.

İki, tek bayrak. Bayrağımızın rengi şehidimizin kanıdır, hilal bağımsızlığımızın ifadesidir, yıldız şehitlerimizin ta kendisidir. Ve bayrağımıza eş bir bayrak olamaz.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. İşte 780 bin kilometrekareyle tek vatan. Vatanımızı bölemeyecekler, öyle yok bilmem işte şurayı şöyle böleceğiz, burayı böyle böleceğiz, kim böyle bir yola tevessül ederse işte orada F16 oluruz, orada helikopterlerimizle beliririz, tank oluruz, top oluruz, inlerine gireriz inlerine. Girdik mi? “Evet.” Girdik. Ve artık terörü de, teröriste de bu ülkede Allah’ın izniyle bitiriyoruz. Şu anda askerimizle, polisimizle, jandarmamızla, güvenlik korucularımızla yaz-kış demeden yürüyoruz. İşte geçen hafta Hakkâri ve Şırnak’taydım. İnanın kapalı spor salonu her iki yerde de ve dışarısı tıklım tıklım doluydu ve herkes ellerinde bayrağımız, Türk bayraklarıyla orada şu anda yaşadığınız heyecanı yaşıyorlardı. Tabii Sinop da bugün bir başka. Biz de sizi seviyoruz, sevgiler karşılıklıdır.

Az önce de söyledim, biz bu millete Ferhat olduk Ferhat, sizler de Şirin. Onun için dağları delerek bu yolları açıyoruz. Sinop, biz size aşığız aşık, dertliyiz dertli. Evvel Allah işte yollar yapılıyor, bütün havayolları, hepsi. Bütün bunlar neden yapılıyor? Çünkü yol medeniyettir ve benim milletim medeni olmanın hamdolsun şu anda fevç-fevç üstünde bir yürüyüşü yaşıyor. 15 sene öncesini düşünün buralardaki yolların halini, şimdi bu yollar bütünleşiyor mu? Bütünleşiyor. Düşünün, yahu bir Sinop’a havaalanını çok gördüler ya. Oldu, buyur, Samsun-Sinop birleşti mi? “Evet.” Niye yoktu bunlar daha önce. Al Boyabat-Merkez arası birleşti mi? Birleşti. Tüneller açıldı mı? Açıldı. Niye bunlar daha önce yoktu. Bu iş aşk ister aşk. Aşık olana dağlar bile vız gelir. Bunları yaptık. Yolları kısalttık elhamdülillah ve bugünlere geldik.

Şimdi sevgili kardeşlerim; artık bir yıl geride kalıyor, şimdi 2018’e giriyoruz. 2018 bizim için 2019 öncesi bir sıçrama yılı. Bakınız ekonomide yüzde 11.1’i yakalayarak dünyanın 1 numarası olduk büyümede, dünyanın 1 numarası olduk. Hani ne diyorlardı; çöktük, bittik, tükendik. Ne çökmesi be, ne çökmesi, evvel Allah yürüyoruz. Daha öte gidiyoruz, bakınız çok daha ilgincini söylüyorum; hatırlayın, 15 yıl önce IMF’e Türkiye’nin borcu neydi? 23,5 milyar dolardı. Davos’tayım, o zaman IMF’in Başkanı geldi akıl veriyor, Türkiye’yi yönetecek. Dedim, sen IMF’in Başkanı mısın, Türkiye’nin Başbakanı mısın? Şaşırdı, görevini bile bilmiyordu garibim. Dedim ki; sen IMF Başkanlığını yap. Siz bize verdiğiniz borcu tahsil ediyor musunuz? Ediyorsunuz. Türkiye’nin siyasetini bırak, bunu ben yapıyorum. Ve sene 2013, IMF’e olan 23,5 milyar dolar borcumuzu ödedik, o bitti. Merkez Bankası’nın döviz rezervi 27,5 milyar dolardı, ama şimdi hamdolsun 120 milyar doları yakaladı. Bir ara 138’e kadar çıktık, yine oralara çıkacağız inşallah. İşte bakın, Borsa İstanbul nerelere sıçradı. Güçleniyoruz be, büyüyoruz, daha da güçleneceğiz.

Artık şu anda bakın SİHA’larımızı yapıyoruz, yani silahlı insansız hava aracımızı kendimiz yapıyoruz ve işte bunlar şu anda terörü ve teröristi bunlarla vuruyoruz. F16’larla vuruyoruz. Aynı şekilde şu anda zırhlı birçok araç yapıyoruz, bu hale geldik. Şu anda savunma sektöründe, sanayinde ve Silahlı Kuvvetlerimizin yüzde 65 ihtiyacını yerli olarak temin eder hale geldik. Bunlar durup dururken olmadı, bu işler böyle lafla peynir gemisini yürütemezsin, ama bak buraya geldik. Şu anda görüyorsunuz, 81 vilayetimizin tamamında üniversitemiz var. Sinop’ta üniversite mi vardı ya? Biz geldik Sinop’a üniversiteyi yaptık, biz yaptık. Daha öncekiler neredeydi, niye yapmadılar? Onların derdi yoktu, ama biz dertliyiz, dertli. Çünkü ben istiyordum ki buradan benim bir evladım, bir gencim Türkiye’nin bir başka yerine değil üniversitesini de burada okusun, hepsini burada halletsin. İşte biz bunları yaptık, inşallah daha da güzel olacak.

Şimdi ben buradaki, karşımdaki coşkuyu görünce, bu heyecanı görünce diyorum ki; Sinop bize inandı, biz de Sinop’a inandık.

Üçüncüsü neydi, tek vatan. Vatanımızı bölemeyecekler, 780 bin kilometrekareyle tek vatan. Kimse böyle bir yola tevessül etmesin. Ettiği zaman, işte dedim ya F16 oluruz, tank oluruz, top oluruz, helikopter oluruz işlerini bitiririz.

Ve dört, tek devlet. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden başka hiçbir devlet, asla, kimse böyle bir yola tevessül etmesin. Ettiği anda karşısında bizi bulur.

Ve kardeşlerim, sizden benim bir ricam var, nedir o? Hep beraber coşkuyla söyleyelim.

Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız.

İlginize teşekkür ediyorum. Şimdiden 2018’in ülkemiz, milletimiz için hayırlara vesile olmasını Allah’tan temenni ediyorum, kalın sağlıcakla. (Kaynak : Aralık 30, 2017 – https://www.akparti.org.tr/)

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments