Pazar, Ekim 17, 2021

Doğanlı Köyü

Doğanlı köyü, Sinop ili, Ayancık ilçesine bağlı; şirin ve gelişmiş bir köydür. İlçeye 18 km. Türkeli ilçesine ise 17 km. mesafede olup, sürekli vasıta işleyen yol üzerinde bulunmaktadır. Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında esas bir bilgi yoktur. Ancak Cumhuriyet dönemi ve öncesinde köyün diğer adı Taşlık olarak anılmaktadır. Köyün doğusunda Büyükdüz köyü, batısında ise Topağaç ya da diğer adıyla Tenetür köyü bulunmaktadır. Doğanlı köyü, Orta, Hümer, Alıgeşi, Harmanlar mahallesi olmak üzere toplam 4 mahalle ve 400 nüfustan oluşmaktadır.
Genç nüfus köyde bulunmayıp, genelde emekliler ekseriyeti teşkil eder. 600 rakımlı köyde geçim tarım ve hayvancılıkla sağlanmaktadır. Köyde binalar betonarme ve ağaçtır. Doğanlı köyünün; biri merkezde, 4 camisi bulunmaktadır. Köyde; 4 tane market, 2 kahvehane, 1 marangoz dükkanı, 2 kuaför salonu, 2 nalbur dükkanı, 1 kasap, 1 mezbaha, 1 sağlık ocağı, 1 postane santrali, 1 düğün salonu, 1 ilköğretim okulu faaliyet göstermektedir.

Doğanlı Köyü merkezinden görünüş

Doğanlı Köyü İlkokulu

Doğanlı köyü Merkez Camii

Doğanlı Köyünde yeni yapılan Merkez Camii 2003 te ibadete açıldı

Ayancık’ın merkezi köylerinden Doğanlı köyünde Merkez Camii yeniden yapılarak 08.08.2003 de ibadete açıldı. 800 m2 arsa üzerinde kubbeli, çifte şerefe minareli betonarme olarak inşa edilen caminin ibadet alanı 375 m2 . Doğanlı Köyü Camii yaptırma ve yaşatma derneği tarafından, dernek başkanı Hasan Ünal, Yaşar Erol ve Recep Öztürk’ün gayretli çalışmalarıyla yapılan cami yaklaşık 500 milyara maloldu.

Cami açılışına Ayancık ve Türkeli’den, çevre köylerden kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Gelenlere dürüm ve tatlı ikram edildi. Açılışa katılan Ayancık Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Cumadan önce vaaz ile ve Cuma namazı esnasındaki hutbede camilerin öneminden bahsederek özetle şöyle dedi:

“Cami ve camiler Kuba’da başlayıp Medine’de Peygamber mimarlığı ile devam eden ve daha sonra Anadolu’nun fethi ile her yere kondurulan adeta bir ülkenin tapusu ve aidiyet sembolüdür. İşte sizler bu topraklarda Müslümanlık tapusuna bir imza daha attınız. Şu müjdeyi duymak artık sizin hakkınız: (Tevbe suresi, 18. ayeti kerime) “Allah’ın mescidlerini ancak Allah’a ve âhiret gününe iman eden, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve sadece Allah’tan korkan kimseler imar eder. İşte doğru yola ermişlerden olmaları umulanlar bunlardır.”

Doğanlı köyü Hümer mahallesi

Doğanlı köyü Hümer mahallesi Camii

Doğanlı köyü Harmanlar mahallesi camii

Önceki İçerikDolay Köyü
Sonraki İçerikDibekli Köyü
SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments