Doğanlı Köyü

Doğanlı Köyü

Doğanlı Köyünde yeni yapılan Merkez Camii ibadete açıldı

08.08.2003 – Ayancık’ın merkezi köylerinden Doğanlı köyünde Merkez Camii yeniden yapılarak ibadete açıldı. 800 m2 arsa üzerinde kubbeli, çifte şerefe minareli betonarme olarak inşa edilen caminin ibadet alanı 375 m2 . Doğanlı Köyü Camii yaptırma ve yaşatma derneği tarafından, dernek başkanı Hasan Ünal, Yaşar Erol ve Recep Öztürk’ün gayretli çalışmalarıyla yapılan cami yaklaşık 500 milyara maloldu.

Cami açılışına Ayancık ve Türkeli’den, çevre köylerden kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Gelenlere dürüm ve tatlı ikram edildi. Açılışa katılan Ayancık Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Cumadan önce vaaz ile ve Cuma namazı esnasındaki hutbede camilerin öneminden bahsederek özetle şöyle dedi:

“Cami ve camiler Kuba’da başlayıp Medine’de Peygamber mimarlığı ile devam eden ve daha sonra Anadolu’nun fethi ile her yere kondurulan adeta bir ülkenin tapusu ve aidiyet sembolüdür. İşte sizler bu topraklarda Müslümanlık tapusuna bir imza daha attınız. Şu müjdeyi duymak artık sizin hakkınız: (Tevbe suresi, 18. ayeti kerime) “Allah’ın mescidlerini ancak Allah’a ve âhiret gününe iman eden, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve sadece Allah’tan korkan kimseler imar eder. İşte doğru yola ermişlerden olmaları umulanlar bunlardır.”

Önceki İçerikDolay Köyü
Sonraki İçerikDibekli Köyü
SeSiÖz
Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardım, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu site ismi olarak benimsedim. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadım. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments