Perşembe, Eylül 23, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Dünyaca ünlü Afrika’lı kurrâ hâfız Abdurrahman Sadien Ayancık'taydı

Dünyaca ünlü Afrika’lı kurrâ hâfız Abdurrahman Sadien Ayancık’taydı

Dünyaca ünlü Afrika’lı Kurrâ hafız ve Dünya Kur’an okuma birincisi Abdurrahman Sadien Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Belediye Başkanlığı’mızın davetlisi olarak Ayancık Belediyesi Kültür Merkezinde vatandaşlarımız ile buluştu. DİYANET-SEN, AYDİNDER ve AYİMMDER işbirliği ile organize edilen Kur’an Ziyafeti programı Ayancık Belediyesi Kültür Merkezinde yapıldı. Proğram Din görevlisi Murat Demir’in sunuculuğunda İstiklal marşı ve saygı duruşuyla başladı. E.Turan isimli bir kız öğrenci “Sen yoktun” isimli Dursun Ali Erzincanlının bir şiirini seslendirdi. Daha sonra Sinop Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Muhammet Karaağaç ‘’Peygamber ve Güven Toplumu’’ konulu bir de konferans verdi. Ardından M.Köroğlu isimli bir erkek öğrenci yine Dursun Ali Erzicanlının “Otuz kuş” isimli şiirini seslendirdi. Son olarak da Dünyaca ünlü Güneyafrikalı kura hafız Abdurrahman Sadien, Vakıa, Duha ve İnşirah sûrelerini okudu. İlçe Müftüsü Ömer Ergül’ün yaptığı kısa bir dua ile proğram sona erdi. Programa halkın yoğun ilgisi dikkat çekti.

Bir Kur’an âşığı olan Abdurrahman Sadien, Güney Afrika’da Sari Estate isimli yüzde 95’i Müslüman olan küçük bir şehirde doğdu. Cape Town şehrinde yaşıyor. Türkiye’nin birçok şehrinde ve yurt dışındaki Türklerin yaşadığı yerlerde çok sayıda toplantıya katılarak Kur’an okudu. Kendisiyle yapılan söyleşilerde hayat hikayesiyle ilgili şunları söylemişti:

“Kuran okumaya 1966 yılında başladım. O zamanlarda ünlü kârî Abdulbasıt Muhammed Abdussamed, Güney Afrika’ya gelmişti. Allah’a şükürler olsun ki Kuran-ı Kerimi ben 11 yaşında ezberledim. Daha sonra liseyi bitirip mühendislik fakültesini kazandım. 1986 yılında İran’da yapılan dünya Kur’an okuma yarışmasına katıldım. Yarışmadan sonra şer’i ilimler ve Arapça tahsili için Mısır’a gittim. Şeyh Ebu’l Ayneyn Said’in yanında ders gördüm. 1988 yılında Mısır’da yapılan bir başka yarışmada birincilik elde ettim. Daha sonra ülkeme döndüm.

Türkiye ye ilk geldiğimde şaşırmıştım. Türkiye halkına maşallah demek lazım, gerçekten saygılı ve edepli bir toplum. Ben bu sözleri Türkiye’de olduğum için söylemiyorum. Bunları dünyanın her yerinde söyleyeceğim de. Türkler gibi saygılı, terbiyeli insanları hayatımda görmedim. Bununla beraber, öncelikle size dilimin Arapça olmadığını İngilizce konuştuğumu belirtmek isterim.”

 

Önceki İçerikBüyükdüz Köyü
Sonraki İçerikBelpınar Köyü
SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments