Cumartesi, Ekim 1, 2022
Ana Sayfa Seçilmiş Yazılar Ayancık'lı Yazarlar Düşüyorum Kuş Misali Yollara

Düşüyorum Kuş Misali Yollara

Düşüyorum Kuş Misali Yollara

Turan Gökmenoğlu

Çocukluğum ve gençliğim güzeller güzeli Sinop’un Ayancık ilçesinde geçti. İlk, orta ve lise eğitimimi bu şirin kasabada tamamladım. Hayatımın en güzel dilimi bu büyülü kasabada geçti. Orman Spor’un ve diger futbol kulüplerinin maçları, aynı mahalleden abimiz Recep abinin golleri, Büyük Mahalle’deki evimiz, komşularımız, mahallemizin renkli ortamı, lokomotif sefaları, fabrika borusunun içimize işleyen sesi. Fabrika Sineması’nın çay ocağı, herkesin film izlerken benim kimya sınavlarına hazırlanışım, fabrikanın Kayın teknesi, davulcu Musa dayı, deli Remzi, ramazan pideleri, bayram törenleri, çayda tuttuğum mercan ve bıyıklılar, geceleri lüküs ışığıyla ve algarla tuttuğumuz bıldırcın kuşları ve yeşilbaş ördekler.

Kurtuluş ve İnönü ilkokullarındaki sıra arkadaşlarım. Ayancık lisesi, okul gazetesi, dersleri renklendiren şarkılarım, Ayancık Gazetesi ve Matbaası’nda renklenen ve güzelleşen hayatım. Arkadaşlarım Seyfi, Vedat, Refik, Muammer, Hasan, Ömer ve Erol. Sınıf arkadaşlarım ve yüreğimin bir ucunu tutuşturan kızlar. Ayancık türküleri. Gazete kağıtlarına düşen yorgunluğum. Ailem. Sevdiğim, büyülendiğim doğduğum kutsal topraklar.

Çocukluk günlerim bu büyülü güzelliklerle geçti. Hayatımın her dönemine damgasını vurdu. Hayatım doğduğum topraklara olan sevgi ve hayranlığımla zenginleşti. Tüm anılarım, öykülerim ve şiirlerimde çocukluk günlerimin büyüsü kokar. Bu büyülü Ayancık şiirlerimden biri 7 Aralık 2007 günü Erhan Güleryüz ve Ayna grubu tarafından notaya döküldü, şarkı oldu. Ayancık kokulu şiirime Erhan Güleryüzün yüreği ortak oldu ve ortaya ‘’Kuş Misali’’ şarkımız çıktı.

Hücrelerime kadar işleyen memleketime bu küçük bir vefa olsun. Doğduğum topraklara ve bu topraklarda yaşayan hemşehrilerime çam sakızı çoban armağanı. Memleketimize ve ülkemize olan borcumuzu ödememiz mümkün değil. Bu bir başlangıç olsun. Diğer çabalarımız da ardı sıra gelsin.

Doğduğum küçük kasabamızı anlatan ‘’Kuş Misali’’ şarkımız yine Ayna grubu tarafından, 7-14-28 Aralık tarihlerinde TRT İNT kanalında Erhan Güleryüz’ün sunduğu ‘’Aynadan Yansıyanlar’’ proğramında canlı olarak yorumlandı.

Bu şarkı bana hayatımın en onurlu ve gururlu gecesini yaşattı. Proğrama telefonla canlı olarak bağlandım. Bu şiiri hangi duygularla kaleme aldığımı anlattım. Arkadaşlarımdan ve dostlarımdan telefonlar ve iletiler geldi. Çok mutlu oldum, gururlandım.

Hayatımın bu güzel parçasını yaşattığı için önce bana bu duyguları işleyen aileme, doğduğum topraklara ve yüreğini şiirime ekleyen Erhan Güleryüz’e ve Ayna grubuna teşekkürler.

Memleketim kokulu yeni şiirlerde, güftelerde, bestelerde ve öykülerde buluşmak dileğiyle…

Turan Gökmenoğlu

İstanbul, 19.03.2008

Şarkımızı dinlemek ve video kaydını izlemek için sitemize davetlisiniz.

www.burctaslari.com

KUŞ MİSALİ

Doğduğum köy uzaklarda

Arada sırada bir haber gelir

Unutuldum buralarda

Çocukluk günlerim aklıma gelir

Çay kenarında tuttuğum mercan

Yağmurlu gecelerde bıldırcın sesi

Gurbet akşamlarında aklımda her an

Nasıl da özledim memleketimi

Düşüyorum kuş misali bu gece yollara

Yıllarca hasret kaldım canım yurduma

Söz : Turan Gökmenoğlu

Beste : Erhan Güleryüz

—————————————————————-

Turan Gökmenoğlu” <turang@burctaslari.com>

Subject: Düşüyorum Kuş Misali Yollara

Date: Wed, 19 Mar 2008 10:28:29 +0200

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments