Pazar, Ekim 17, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Emekli Topçu Binbaşıdan ‘Askerî, Manevî ve Tarihî yönü ile ÇANAKKALE’ Konferansı

Emekli Topçu Binbaşıdan ‘Askerî, Manevî ve Tarihî yönü ile ÇANAKKALE’ Konferansı

Ayancık Belediye Başkanlığı ve Diyanet-Sen tarafından 27.03.2016 günü düzenlenen, “Askerî, Manevî ve Tarihî yönü ile ÇANAKKALE” konulu Konferans, Emekli Kıdemli Topçu Binbaşı Bünyamin Gökçe tarafından AKM(Ayancık Kültür Merkezi)nde gözyaşları içinde yapıldı. Daire amir ve memurlarıyla Sinop ve Türkeli’den gelen vatandaşların da iştirak ettiği Konferans, Din görevlisi Murat Demir’in sunuculuğunda İstiklal marşı ile başladı. Ardından Din görevlisi Muhammet Gedik tarafından Kur’anı Kerim okunarak meali verildi.

Daha sonra emekli Kıdemli Topçu Binbaşı Bünyamin Gökçe, tüm şehitlerimize üç ihlas bir fatiha okunmasını isteyerek konuşmasına başladı ve bilgisayar sunumu eşliğinde belgeler, savaş sırasında çekilmiş orjinal görüntüler, dualar, türküler, ezanlar eşliğinde Çanakkale Savaşı’nın başta askeri yönü olmak üzere bilinmeyen taraflarını anlattı.

Özetle şöyle dedi:

“Daha önce Bulgaristan’a yenilen Osmanlı Ordusu 3 yıl sonra, tabir yerindeyse 7 düveli Çanakkale’de bozguna uğratmıştır. Çanakkale bir milletin ruhunun yeniden oluştuğu bir yerdir ve İstiklal Harbi de o ruhla yapılmıştır.

Burada gördüğünüz görüntüler o zamanlar düşman tarafından çekilen görüntülerdir. Verdiğimiz karşılaştırmalı bilgiler de Genelkurmay arşivlerinden aldığımız bilgiler.

Savaşın kaderini belirleyen Nusret Mayın Gemisi’nin döşediği mayınlar komutanın gördüğü bir rüya üzerine boğaza döşenmiştir.

Çanakkale’de Seyit Onbaşı, olağanüstü bir güçle tek başına kaldırdığı 276 kiloluk top mermisi ile bir İngiliz gemisini batırmıştır.

Arıburnu çıkarması da çok önemli bir şahsiyeti ortayı çıkarıyor. Mustafa Kemal O zamanlar ihtiyat kuvvetlerin komutanı. İhtiyat kuvveti yukarıdan emir gelmeden harekete geçemez Eğer geçerse bunun cezası kurşuna dizilmektir. Ama o az bir kuvvetin bulunduğu Arıburnu’na çıkarma yapıldığını görünce emir beklemeden askerlerini oraya gönderiyor. Daha sonra bunun önemi anlaşıldığı için de cezalandırılmıyor.

Dünyada ilk defa bir kimyasal silah olan hardal gazı, düşman tarafından Çanakkale’de Türk askeri üzerinde kullanılmıştır.

Savaş esnasında dolaşırken yaralı bir düşman askeri tarafından şehit edilen Yarbay Hasan beyin kendisi gibi düşmanı gözetleyen ve düşman sızmalarına karşı uyaran Canberk isimli köpeği de şehidin naşının üzerine örtülen bayrağın altına girerek ruhunu teslim etmiştir.

Çanakkale Zığındere’de sargıyeri denen hastaneler var. Burada hem Türk hem de esir alınan yaralı düşman askerlerinin tedavisi yapılıyor. Düşman yaralı askerlerin bulunduğu bu yeri de bombalıyor ve kayıtlara göre 16 bir Türk askeri şehit olurken kendi askerinden de 2 bin kişinin ölümüne neden oluyor.

Tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun…”

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments