Cumartesi, Ekim 1, 2022

Erol Yalçınkaya

Erol Yalçınkaya 

1959 yılında Ayancık’ta doğdu. İlk ve Orta öğretimini Ayancık’ta tamamladı, Sinop Lisesinden mezun oldu. 1976 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinden 1981 yılı Haziran Döneminde Ziraat Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu.

İlk görev yeri olan Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü’nde kısa süreli çalıştıktan sonra Askerlik görevini yapmak üzere ayrıldı. Yedek Subay olarak görev yaptığı Kıbrıs Güzelyurt’ta ağırlıklı olarak Narenciye üretim çalışmalarını yürüttü. Askerlik dönüşü 1983-1988 yılları arasında Kastamonu Teknik Ziraat Müdürlüğü ve Tarım İl Müdürlüğünde Bağ-Bahçe Şube Sorumlusu olarak görev yaptı, ağırlıklı olarak Sarımsak ile ilgili denemelerde görev aldı. Hollanda’da 10 hafta süre ile “Proje Yönetimi ve Program İdaresi” kursu bitirdi.

1988 yılında Malatya Meyvecilik Araştırma Enstitüsüne atandı. Burada Kızılcık, Kiraz ve Kayısı meyvelerinde çalıştı. 1992 yılına kadar araştırıcı ve idareci olarak görev yaptı. Bu süre içinde yaklaşık bir yıl süre ile CIHEAM (Akdeniz Ülkeleri İleri Düzey Araştırmalar Merkezi) tarafından düzenlenen “İleri Düzey Bitki Islahı” kursunu tamamladı. 1996 yılında Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü’ne atandı. 1999 yılında Çukurova Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Bahçe Bitkileri Anabilim Dalından aldığı Doktora Tez Programını tamamladı. Yurtiçinde ve yurtdışında birçok kurs, toplantı ve sempozyuma katıldı.

Halen görevine devam etmekte, Ağırlıklı olarak Zeytin, İncir ve Kızılcık üzerinde çalışmaktadır. İspanyolca, İngilizce ve kendi konusunda literatür takip edebilecek kadar Fransızca bilmekte olup evli ve iki çocuk babasıdır.

kaynak: http://www.arastirma-yalova.gov.tr/e2/meyve/erol.htm

Önceki İçerikŞefik Aslan
Sonraki İçerikSalim Vural
SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments