Salı, Ağustos 3, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Ayancık'ta eski Belediye binası "Emekliler lokali" oluyor

Ayancık’ta eski Belediye binası “Emekliler lokali” oluyor

Ayancık’ta eski belediye binası ’emekliler lokali ve gençlik evi’ oluyor. Çalışmalar kapsamında aynı binada ilçe halk kütüphanesi ve internet evi de faaliyete geçecek. Tarihi bir görüntüye sahip olan Ayancık Belediyesi’nin iki katlı eski binası iç ve dış restorasyon, tadilat ve onarım çalışmalarıyla yeni bir kültür kompleksine dönüştürülüyor.

Ayancık’ta hayatın iki kutbunda bulunan gençler ve yaşlılar vakit geçirebilecekleri nezih ve ortak bir mekana kavuşuyor. Belediye tarafından başlatılan örnek proje sayesinde özellikle emekliler bir araya gelebilecekleri mükemmel bir mekanla buluşacak. Belediye tarafından restorasyonu tamamlanmak üzere olan iki katlı ve 600 metrekarelik bir alanı kapsayan eski belediye binası, ’emekliler lokali ve gençlik evi’ olarak hizmet verecek.

Ayancık Belediye Başkanı Ayhan Ergün, eski belediye binasında çok amaçlı bir yatırım programının hayata geçirildiğini söyledi. Yaşlılar için kahvehane ve ibadethane dışında gidebilecekleri sosyal bir tesisin ilçede olmadığından yola çıkarak, söz konusu alanı emekliler lokali ve gençlik evi olarak adlandırılan örnek bir komplekse dönüştürdüklerini kaydeden Ayhan Ergün, “Tarihi bir görüntüye sahip olan Ayancık Belediyesi’nin iki katlı eski binası iç ve dış restorasyon, tadilat ve onarım çalışmalarıyla yeni bir kültür kompleksine dönüştürülüyor. Üst katını ilçe halk kütüphanesi olarak planladığımız kompleksimizin ilk giriş katının bir bölümünü emekliler lokali olarak, bir bölümünü ise gençlik merkezi olarak kullanıma açacağız. Özellikle kentimizin tam merkezindeki Cumhuriyet Meydanı’nda olması hasebiyle, kompleksimiz gençlerimizin ve halkımızın rahat ulaşımını yapabileceği güzel bir konumda yer alıyor.

Burada emeklilerimiz; televizyonunu izleyip, kitabını okuyup, çayını içip, gazetesini rahatça okuyabilecek. Mekan; gürültüden uzak, emeklilerimizin bir araya gelebileceği, birbirleriyle sohbet edebileceği sosyal bir yaşam merkezi olacak.

Kütüphane hizmetlerinin internet eviyle birlikte okul çocuklarımıza ve gençlerimize daha büyük fayda sağlayacağı inancındayız. Gençlerimize; kütüphane ve internet evi ile bütünleşen bu alanın bir köşesinde bir araya gelebilecekleri, sorunlarını paylaşabilecekleri bir ortam hazırlamak istedik. Bir anlamda geçmişimizi simgeleyen yaşlı nüfusumuzla, geleceğimizi simgeleyen çocuklarımızı ve gençlerimizi aynı çatı altında buluşturmak gayesi güttük. Yazın bahçesinde, kış ayları ve yağmurlu havalarda ise iç mekanlarda, onların hoşça vakit geçirebilecekleri kültür kompleksi, şimdiden hayırlı olsun diyoruz. Kompleksimizi, nisan ayı sonuna kadar bitirmeyi planlıyoruz” dedi.

Belediye Başkanı Ayhan Ergün ayrıca tesisin ısıtma kalorifer ve elektirik ve su sistemi ile tuvaletlerinin komple yenilendiğini sözlerine ekledi.    (www.ayancik.bel.tr)

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments