Perşembe, Eylül 23, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Gerze ile Yakakent arasındaki sahil yolu ulaşıma açıldı

Gerze ile Yakakent arasındaki sahil yolu ulaşıma açıldı

Yıllardır Kaymakam kayası ve Kanlıçay arasındaki güzergahta zorlu ve dolambaçlı bir yol olan ve Sinop’u Samsun’a bağlayan Gerze-Yakakent arası sahil yolu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından 14 Aralık 2012 günü trafiğe açıldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Samsun-Sinop arasındaki en zor kesim olan 37 kilometrelik Gerze-Yakakent yolunun dünyada ikinci, Türkiye’de de ilk kez kullanılan farklı tekniklerle geçildiğini söyledi. Bakan Yıldırım, “Gördüğünüz gibi Samsun-Sinop arasındaki sahil yolunun devamı olan Yakakent-Gerze arasının en zor kesimidir. Bu yol özel inşaat teknikleri ve viyadük teknikleri uygulanarak yapılmış bir yoldur. Bu yolda uygulanan teknikler dünyada hemen hemen ilk diyebiliriz.

Buradaki viyadükler çelik konstrüksiyon ve beton konstrüksiyon bir arada yer alıyor. Bu, Kanada’dan sonra ilk defa Türkiye’de uygulanan bir teknik. İnsanımızın rahatı için hiçbir bedelden hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyoruz. İşte onun ispatı da bu gördüğünüz eserdir. Yolun toplam bedeli 1.4 milyar TL civarında. Yani yaklaşık 1-1.5 milyar TL’ye ulaşacak bir bedeldir. Bu yol üzerinde 4 tane tünel, 5 tane viyadük ve 9 tane de ayrıca alt-üst geçit ve enfes sanat yapıları mevcut. Buranın tamamlanması demek Samsun ile Sinop arasındaki yolun neredeyse bitmesi anlamına geliyor. Bundan sonra Gerze-Sinop arasında da yine tünellerimiz var, yol yapım çalışmalarımız var. Önümüzdeki sene orayı da tamamlamış olacağız. Bu yol üzerinde 1,5 milyon metreküp kazı yaptık 300 milyon ton tahkimat yaptık yani Karadeniz’in azgın sularını dizginlemek için böylesine ciddi bir iş yaptık. Alt temel, temel seviyesinde 500 bin ton işimiz oldu. İki adet tünelin toplam boyu bin 912 metre. Bu yol açıldığında yaklaşık 160 kilometre Samsun’dan Sinop’a 1.30 saatte rahatlıkla seyahat edilebilecek. Gayet konforlu lüks rahat bir seyahat olacak.

Sinop Samsun arasında seyahat eden vatandaşlarımız diğer eski yoldaki sıkıntıları, zorlukları yaşamasınlar diye Gerze-Sinop arası bitinceye kadar hiç değilse bu kesimi kullansınlar. Daha sonra orası da bitince Sayın Başbakanımız Samsun ve Sinop yolu olarak 160 kilometrelik yolun tamamını önümüzdeki sene 2. yarısından sonra açılışını gerçekleştirecek. Bugünkü bizim ziyaretimizin amacı yolun geldiği son durumu görmek ve Yakakent-Gerze kısmını da açılışa hazır olan bu kısmı da trafiğe açmak olacak. Sinop için, Samsun için ve bölgemiz için hayırlı uğurlu olsun diyorum. Amacımız insanımızın yolunu açmak, insanımızın hayatını kolaylaştırmak ve ülkemizi 2023’e, Cumhuriyetimizin 100. yılına hazırlamak. Bunun için gayret ediyoruz.” diye konuştu.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments