Salı, Ağustos 3, 2021

Hamza Yıldırım

Hamza Yıldırım

Ayancık Doğanlı Köyünde 1944 yılında doğdu.

Gençlik yıllarında Ayancık Palas otelinde ve Ayancık Belediyesinde çalıştı.

1958 de altı ay kadar gemilerde miço olarak, yani çırak olarak çalıştı, bu dönemde yemek yapmayı da orada öğrendi.

1967 de Türkeli’ye geldi. Kitap kırtasiye dükkanı açtı. Bu dönemde onu “Kitapçı Hamza” diye tanıdılar.

1970 de Arçelik bayiliğini, 1981 de Aygaz bayiliğini aldı. 1984 te kitapçılığı bıraktı.

1977 de Samsun’daki Hüseyin Efendi vasıtasıyla M.Sami Efendi(ks.)nin müntesipleri arasına katıldı. Mütevazi hali, güler yüzlü çehresiyle Türkeli’de sevgi odağı oldu.

O, Türkeli’nin “Hamza âbi”si…

***

Bir Hâtıra: Nüfus Müdürümüz Orhan bey anlatmıştı, Hamza âbiyi andığımız bir günde…

Orhan beyin babasının ismi de Hamza imiş ve inşaat ustalığı yapıyormuş. Merhum Hamza âbi, kitapçı dükkânında inşaatla ilgili tamirat yaptırmak istemiş ve onun babasına vermiş işi. Orhan bey anlatmıştı:

“Babamgil yardımcısıyla harcı karmışlar akşam olunca da dükkânı kapatıp çıkmışlar. Ertesi sabah gelip dükkânı açtıklarında bir de ne görsünler. Dükkânın zemini suyla göllenmiş, kitaplar içinde yüzüyor. Meğer akşam harç yaparken suyu bilmeden açık bırakmışlar. Üzülmüş tabi babam… Hamza âbi babama hiç kızmamış, gönlünü almış. “Üzülme adaş, olur böyle şeyler, önemli değil sen canını sıkma…” demiş. Başkası olsaydı herhalde ağzına geleni söylerdi. Hamza âbi işte böyle bir gönül insanıydı…    (SeSıÖz – 20151220)

** ** **

Türkeli’nin “Hamza Âbi”si Toprağa Verildi

Önceki İçerikAhmet Yıldırım
Sonraki İçerikAziz Akın
SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments