Perşembe, Eylül 23, 2021
Ana Sayfa Köylerimiz Köylerimiz Hüseyinbey Köyü

Hüseyinbey Köyü

Hüseyinbey Köyü; Terze, Fidan, Çukur olmak üzere 3 mahallesi olan bir köydür. Çukur en kalabalık mahallesidir. Ayancık’a 12 km mesafededir. 50’ye yakın hanenin 20’si faal durumdadır. Fidan, Türkmen Köyü Çalı mahallesi, Kozsökü Köyü Olucak mahalleri arasında olduğundan Cuma cenaze ve bayram namazları kalabalık olmaktadır.

Hüseyinbey Köyü Çukur mahallesi camii

Camii 150 kişi cemaat kapasitelidir. Camiinin Tarihçesi; 1965 yılına kadar Dedeağaç tansa altı camii (Cuma yanı) kullanılmış, uzak olduğundan mahalleye camii yapma fikri ortaya çıkmış, muhtar Topçu Haşim Kırbacı önderliğinde imece usulü ile taş duvar yığma tek katlı olarak inşa edilmiştir. 1983 yılı ocak ayında 1 metre kar yağmış camii de görevli olmadığından camii inşaatında öküzünü kaybeden Daddili Şükrü Öztürk üç gün üç gece cenazesi kaldırılamamış, gelen imamların lojman yokluğunda sık sık gitmeleri mahalleliyi üzmüş bu durum camiye lojman yapma düşüncesini ortaya çıkarmıştır. 1983 yılı temmuz ayında bir mahallelinin düğünü dolayısıyla Müftü Mehmet Karaman’ın köye gelmesi üzerine durum anlatılmış, Onun da Çukur Camiindeki vaazında “caminin yetersiz olduğunu, bu köyde 3 mahalle var, biri güzel bir camii yaparsa bu imamı o camiye veririm.” demesi üzerine üç mahalle de aynı zamanda cami yapma teşebbüsüne geçti. 1984 yılı ilkbaharında 3 mahallede birden iddia ile camii inşaatına başlandı. Çukur mahallesi, Camii ve lojmanın ikisinin inşaatına birden başladı ve 2 yıl içinde yeni inşa edilen camide ibadet yapılacak duruma geldi. Altta kalan eski camii 1986 yılında ilkokul olarak tanzim edildi yaklaşık 15 yıl çocuklara hizmet verdi. (Bilgi:Mustafa Yıldız)

Hüseyinbey Köyü Fidan Mahallesi

Hüseyinbey Köyü Fidan Mahallesi Ayancık’a 10 km uzaklıklatadır. Kuzeyinde Terze Mahallesi, Güneydoğusunda Çukur Mahallesi vardır. Mahalle 32 haneden oluşur. Halk genellikle emeklidir. Hayvancılık ve çiftçilikle uğraşırlar.

Hüseyinbey Köyü Fidan mahallesi camii

Önceki İçerikİnaltı Köyü
Sonraki İçerikHatip Köyü
SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments