Salı, Ağustos 3, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler İnaltı mağarası kanyon yolu turizme kazandırılıyor

İnaltı mağarası kanyon yolu turizme kazandırılıyor

İnaltı Mağarası Kanyon Yolu turizme kazandırılması için ilk adımlar atıldı. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) Çevre Ve Turizm Altyapısı Mali Destek Programı Kapsamında Kaymakamımız Sayın Suat YILDIZ Başkanlığında İlçemiz Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından “İnaltı Mağarası Kanyon Yolu”nun turizme kazandırılması için hazırlanan proje bir çok elemeyi geçtikten sonra KUZKA tarafından kabul edildi. Kaymakamımız Sayın Suat YILDIZ tarafından üzerinde titizlikle durulan ve büyük bir çalışma sonucunda meydana gelen bu proje ilçemize çok büyük katkı sağlayacak ilçemizin hem ekonomik açıdan hem de turizm açısından kalkınmasında etkin bir rol oynayacaktır.

Kabul edilen bu proje kapsamında, alternatif turizm açısından uygulama bölgesi olarak seçilen Akgöl ve İnaltı Mağarası’na giden kanyon yolunda (güzergahında) turizme yönelik fiziksel alt yapının çevresel düzenlemenin iyileştirilmesi, yolun taşıt ve yaya kullanımına elverişli hale getirilmesi, güzergahta çevre düzenlemesinin yapılması bu bölgenin pazar etkinliğinin artırılarak turizm potansiyelinin harekete geçirilmesi ve alternatif turizm destinasyonu olarak değerlendirilmesi sağlanacaktır.

Ayrıca iyileştirilmesi ve çevre düzenlemesi tamamlanan ulaşım yolunun ziyaretçiler tarafından daha çok tercih edilmesi ve özellikle de ziyaretçilerin Kanyon yolu üzerinde doğa yürüyüşü yapmaları teşvik edilecektir. Akgöl ve İnaltı Mağarasına giden Kanyon yolu güzergah haritası hazırlanarak, güzergah üzerinde dinlenme noktalarının oluşturulması ve bilgilendirmelerini sağlayacak bilgilendirme levhalarının yerleştirilmesi ile bölgeyi alternatif turizmde tercih edilen bir merkez haline dönüştürmesi sağlanacaktır.

Proje Maliyeti ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansından İstenen Destek Tutarı:

1. Projenin Toplam Uygun Maliyeti: 601.774,45 TL

2. KUZKA’dan İstenen Destek Tutarı: 300.887,22 TL

3. Projenin Toplam Uygun Maliyetinin Yüzdesi: % 50, 00

http://www.ayancuk.com/

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments