Se Si Öz

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

23 ncü Ayancık Keten Festivali bu yıl açılışlarla başladı

Ayancık Belediyesi tarafından organize edilen 23. Ayancık Kültür Keten ve Ahşap Festivali, 29 Temmuz 2011 Cuma günü Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törenle başladı. Törende Sinop Valisi Dr. Ahmet CENGİZ, Ayancık Kaymakamı Suat YILDIZ, Ayancık Belediye Başkanı Ayhan ERGÜN ve AKP İstanbul milletvekili Şirin ÜNAL kısa birer konuşma yaptılar.

Folklor ekiplerinin gösterisinden sonra düzenlemesi hızla tamamlanarak bitirilen ve çok güzel bir görünüme kavuşturulan Belediye caddesinin, Vali, Kaymakam, Belediye Başkanı ve milletvekili Şirin ÜNAL'ın katılımıyla açılışı yapıldı. Daha sonra eski halı sahanın olduğu yere yapılan Aile Sağlık Merkezinin açılışı ve hemen önündeki alanda Almanya ASİCEN derneği tarafından yaptırılan çocuk parkının açılışı ile stadyum çevre düzenlemesi, 4 yeni çocuk parkı ve piknik alanının açılışları yapıldı.

Son Güncelleme: Pazartesi, 01 Ağustos 2011 14:51 Devamını oku...
 

AYÇED'in düzenlediği Çerkez Şenliği Ömerdüz'de yapıldı

Ayancık Çerkes Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından 24 Temmuz 2011 günü Ömerdüz Köyü "worejtâme" mevkiinde bir etkinlik ve şenlik düzenlenendi. Güzel bir yaz gününde ve yemyeşil bir mekanda düzenlenen şenliğe Sinoptan, Türkeli'den, Helaldı'dan, Tavaca, Armutluyazı, Büyükdüz, Ömerdüz köylerinden ve Ayancık ilçe merkezinden çok sayıda çerkes asıllı vatandaşlar bayram sevinci içinde katılarak bir araya geldi.

Dernek yöneticilerinden Recep AK'ın sunuculuğunda gerçekleşen proğramda bir yandan gelen misafirlere pilav ve tatlı ikram edilirken, Dernek Başkanı İlyas ÖZDEMİR tarafından derneğin amaç ve gayeleri anlatıldı. Daha sonra Kafkas folklor ekibi gösteriler sundu. Gelen misafirlerden de oyuna katılarak hünerlerini gösterenler oldu. Bu arada 400 tane kadar bilet satılarak çekiliş yapıldı. Çekilişte beş kişiye tişört verildi.

Son Güncelleme: Cumartesi, 07 Aralık 2013 13:10 Devamını oku...
 

24. Dönem Milletvekili seçiminde Sinop Milletvekilliğini AKP ve CHP paylaştı

12 Haziran 2011 Milletvekili Seçiminde yeni dönemde ikiye düşen Sinop Milletvekilliği için birinci sıra adayları AKP'den Mehmet ERSOY ve CHP'den Engin ALTAY, parlamentoya girdiler. AkParti, 23. dönemdeki ski Milletvekilleri Abdurrahman DODURGALI ile Kadir TINGIROĞLU'nu aday göstermedi ve yeni adaylarla seçime girildi. Engin ALTAY ise 22. ve 23. dönemden sonra 24. dönem de kazanarak üçüncü defa seçilmiş oldu.

Seçim sonuçlarına göre; İl Genelinde Adalet ve Kalkınma Partisi % 54,9 oranla 69 bin 236 oy alırken, Cumhuriyet Halk Partisi % 31oranla 39 bin 119 oy, Milliyetçi Hareket Partisi % 8.3 oranla 10 bin 455 oy aldı. Ayancık merkezinde ise AKP: 3433 , CHP: 3101 , MHP: 637 oy aldı.

Son Güncelleme: Cuma, 17 Haziran 2011 08:03 Devamını oku...
 

Ayancık’ta Foto Safari

5 Haziran 2011 Pazar günü Ayancık Belediyesi, Ayancık Avcılar ve Doğa Sporları Derneği ve Ayancık Off-Road grubunun birlikte düzenlediği foto Safari gezisi okullardan katılan öğrenciler ile birlikte renkli geçti.

İlçemizdeki mevcut okullardan 35 öğrenci 15 adet off-road araçlarıyla Ayancık Avcılar ve Doğa Sporları Derneği’nin nezaretinde sabah saat 9 da cumhuriyet meydanından hareket ederek İnaltı kanyonları, Kızılcakaya, İnaltı Köklen mahallesi, İnaltı mağarası, Karlık yaylası, Saray gölü, Karlık mağarası ve Akgöl güzergahı üzerinden Ayancık’ta son buldu.

Son Güncelleme: Perşembe, 16 Haziran 2011 17:30 Devamını oku...
 

Ayancık'lı Yönetmen Neşe Sarısoy'un "Gamalı Haç ile Kızıl Yıldız Arasında Türkler" kitabı çıktı

Ayancık'lı ödüllü Yönetmen Neşe Sarısoy Karatay'ın, 2006 yılında 8 Bölüm halinde metin yazarı ve yapımcı olarak yönettiği Dramatik Belgesel olan "Gamalı Haç ile Kızıl Yıldız Arasında Türkler" isimli kitabı piyasaya çıktı.

Kitabın tanıtımında belirtildiği gibi; Bu kitap, batılı tarihçilerin yok saydığı milyonlarca Müslüman’ın trajik hayat hikayesi dile getiriliyor. Bu kitapta, dünya tarihinin Alman Nazi ve Sovyet Kızılordu cephesi arasında unuttuğu; Azeri, Kazak, Kırım ve Kazan Tatarlarının, Çeçenler ve Kafkas Halklarının, Özbek, Türkmen, Ahıska Türkleri, Karaçay ve Kırgızların acı öykülerine tanık olacaksınız.

Son Güncelleme: Cuma, 03 Haziran 2011 20:08 Devamını oku...
 


Sayfa 40 / 49

Başlıklar

Tedavi gördüğü Ankara Güven Hastanesi'nde hayatını kaybeden Sinop eski milletvekillerinden Tevfik Fikret Övet, 31 Mayıs 2013 Cuma günü Sinop’ta kılınan Cuma namazını müteakib Çukurbağ Mezarlığı'ndaki aile kabristanlığında toprağa verildi.

Övet için ilk tören Perşembe günü Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı önünde düzenlendi. Törene Övet'in ailesi ve yakınlarının yanı sıra birçok eski ve yeni milletvekilleri, meclis bürokratları ve çalışanları katıldı. Daha sonra cenaze, meclisteki törenin ardından Sinop'a getirildi. Saat 12:00'da Tersane mevkisinde ki evinden alınarak Alaaddin Camisi'ne getirilen Fikret Övet için, cumayı müteakiben cenaze namazı kılındı.

Google

Ara

Bul