Se Si Öz

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

Ayancıklı Jeostrateji uzmanı Nejat Tarakçı'dan Çanakkale konferansı

İzmir-Foça Belediyesi’nin 18 Mart Deniz Zaferi’nin yıldönümünde düzenlediği etkinliklerde Ayancık'lı emekli kurmay albay ve jeostratejist Dr. Nejat TARAKÇI bir konferans verdi.

Foça Belediyesi organizesinde 18 Mart günü, Reha Midilli Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Emperyalizmin Durdurulduğu Yer: ÇANAKKALE’’ isimli konferansa Ayancıklı Jeopolitik ve Jeostrateji uzmanı Dr. Nejat Tarakçı konuşmacı olarak katıldı. Şehitlere saygıda duyarsızlığa ve konferansa rağbetin azlığına sitem ederek başladığı konuşmasını 1.Dünya Savaşı ve Çanakkale Savaşı odağında, ama güncel konularla kıyaslayarak sürdürdü.

Son Güncelleme: Pazar, 05 Ocak 2014 12:39 Devamını oku...
 

Ayancık AKM'de "Gelibolu" adlı tiyatro oyunu sahnelendi

Çanakkale Zaferi'nin 96. Yıldönümü vesilesiyle, 12 Mart 2011 Cumartesi akşamı Ayancık Kültür Merkezi'nde (AKM), 'Gelibolu' adlı tiyatro oyunu sahnelendi. Ayancık Belediyesi organizasyonunda, İstanbul Alternatif Sanat Tiyatro ekibi tarafından sahnelenen iki perdelik oyun büyük ilgi gördü.

Çanakkale savaşında Gelibolu'daki siperlerde geçen hikayelerin oyunlaştırıldığı “GELİBOLU” isimli Tiyatro gösterisi, izleyicileri hem güldürdü hem de gözyaşlarına boğdu. Cephedeki kardeşliği, saflığı, asaleti, yardımlaşmayı, başkasını tercih etmeyi, değerleri için her şeyini feda etmeyi bir kez daha hissettiren ve Çanakkale ruhunu sahneden gönüllere taşıyan oyun, mikrofonsuz sade bir sesle oynanmasına rağmen büyük beğeni kazandı.

Son Güncelleme: Pazartesi, 14 Mart 2011 12:02 Devamını oku...
 

Ayancık Belediyesi Kurumlararası Voleybol Turnuvasında Eğitimspor kupayı aldı

Ayancık Belediyesinin organizesinde düzenlenen 2011 Kurumlararası Voleybol Turnuvasında Eğitimspor şampiyon olarak kupayı aldı. İki grup halinde 9 takımın katıldığı ve üç hafta boyunca devam eden Voleybol turnuvasının final karşılaşmaları 10.03.2011 günü akşamı Ayancık Belediyesi Olimpik Spor Salonu'nda gerçekleşti. Karşılaşmalarda "Eğitimspor takımı" rakibi "Ayancık Devlet Hastanesi takımını" 3-0 yenerek kupayı aldı. İkincilik kupası da "Ayancık Devlet Hastanesi takımı"nın oldu. "Müftülük takımı" ile "Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu takımı"nın karşılaşması ise 3-2 Müftülük lehine bitince üçüncülük kupası da Ayancık Müftülüğünün oldu.

Son Güncelleme: Cuma, 11 Mart 2011 15:27 Devamını oku...
 

Ayancık Polisinin başarısı

02.03.2011 günü İlçemiz Yalı Mahallesinde 83 yaşındaki yaşlı bir kadının evinde yalnız olduğu bir anda, kiralık ev bakma bahanesi ile eve gelen iki kişinin, kadının el ve ayaklarını bağlayıp, kolunda takılı dört adet bileziğini gasp ettikleri, bunun üzerine İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından başarılı bir operasyon neticesinde 07.03.2011 günü olaydan 5 gün sonra gaspçıların yakalandığı bildirildi. Yakalanan kişiler Ayancık Cumhuriyet Savcılığında yapılan ilk sorgularının ardından Tutuklanma talebi ile sevk edildikleri Ayancık Sulh Ceza Mahkemesinin kararı ile tutuklanarak Sinop Cezaevine gönderildi.

Son Güncelleme: Cuma, 11 Mart 2011 15:18 Devamını oku...
 

Ayancık Çerkezleri Kültür ve Dayanışma Derneği kuruluş çalışmaları

Ayancık Çerkezleri Kültür ve Dayanışma Derneği -AYÇED- kuruluş çalışmaları start aldı. 6 Mart 2011 günü akşamı Ayancık Kültür Evi Emekliler Lokalinde, Ömerdüz, Büyükdüz, Armutluyazı, Tavaca köylerindeki Çerkezler bir araya gelerek istişare toplantısı yaptı. Toplantıya katılanlar tarafından gündeme getirilen görüşlerden, Ayancık'taki Çerkezlerin bir dernek bünyesinde bir araya gelmeleri, siyasi partilere angaje olmadan bir güç birliği oluşturmayı, böylelikle resmi mercilere iletilecek isteklerin daha dikkate alınacağı, cenazelerde cenaze kaldırılmasına önayak olunarak cenaze sahibinin yükünü azaltılması, festival gibi toplu eğlencelerde Kafkas ekibinin oluşum ve faaliyetleriyle ilgilenilmesi, sadece Çerkez oyunu değil Çerkezce öğrenilmesi için de kurs açılması, ... 

Son Güncelleme: Cuma, 11 Mart 2011 15:13 Devamını oku...
 


Sayfa 42 / 49

Başlıklar

Ayancık'ta, Slovakya vatandaşı olan bir kadın müslüman oldu. Ayancık Müftülüğü’ne gelerek Müslüman olmak istediğini ifade eden Josefina Doğanova isimli kadına, İlçe Müftülüğünde eşi Adem DOĞAN ile birlikte bir ihtida merasimi düzenlendi. İlçe Müftü vekili ve vaiz Burhan TUFAN, Türkçe bilmeyen Josefina Doğanova’ya  Eşi Adem DOĞAN aracılığı ile  Almanca  olarak İslâm dininin iman esasları ve ibadetler ile ilgili bilgiler verdi.

Sonrasında İlçe Müftü Vekili Burhan TUFAN‘ın ve Sahil Camii İmam Hatibi Nurettin KUMANDAŞ ve eşi Adem DOĞAN’ın  huzurunda Kelime-i Şehâdet getirerek Müslüman oldu. Müslüman olduktan sonra "Elif" ismini alan Josefina Doğanova‘ya; "Şu anda günahsız ve pırıl pırıl bir halde olduğunu" söyleyen Müftü Vekili Burhan TUFAN, Elif  ve eşi  Adem DOĞAN’ı misafir etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Google

Ara

Bul