Se Si Öz

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
SeSiÖz - Anasayfa

Ayancık Cumhuriyet meydanında vatandaşlara aşure dağıtıldı

e-Posta Yazdır PDF

26 Ekim 2015 günü Belediyesi ve İlçe Müftülüğü tarafından cumhuriyet meydanında vatandaşlara aşure dağıtıldı.Cumhuriyet Meydanı'nda Belediye ve Müftülük birlikteliğiyle düzenlenen aşure ikram programına AK Parti Sinop Milletvekili ve Milletvekili adayı Cengiz Tokmak, Kaymakam Adem Keleş, İlçe Garnizon Kamutanı Cengizhan Tabak, Belediye Başkanı Ayhan Ergün, İlçe Müftüsü Ömer Ergül, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

İlçe Müftüsü Ömer Ergül, aşure ikramından sonra kısa bir konuşma yaparak genel bir dua yaptı. Konuşmasında şöyle dedi: "Muharrem ayının onu, aşure günü olması münasebetiyle cuma gününe rastlamış olan aşure gününün aşure ikramını pazartesi günü yapmak üzere Ayancık Belediyemiz ve ilçe müftülüğümüzle beraber bir proğram yaptık. Aşure gününde kardeşlerimizin oruçlu olduğunu düşünerek bugüne bu proğramı ertelemiş olduk.

Aşure günü bir ilahi ve Müftünün duası Video görüntüsü >>>

Değerli misafirler muharrem ayı hicri takvimin ilk ayıdır. Aşure günü de muharrem ayının onuncu günüdür. Muharrem ayı hakikaten biz müslümanlar için çok değerli, Peygamberimiz S.A.V. de Allah'ın ayı olarak nitelendirmiş olduğu bir aydır. Muharrem ayının onu da aşure günü Peygamberimizden önceki peygamberlerle alakalı bir durum. Aşure ikramı da Nuh A.S.ın gemisi karaya oturduğu zaman o gemide bulunan erzaklardan bir yemek yapılması sonucunda ortaya çıkan bir yemektir. Değerli misafirlerimiz. Şimdi, Ayancık belediyemizin ikramı olan bu aşurenin uzaktan ve yakından buraya gelen misafirlerimizin ahirete geçmişlerinin ruhları için aşuremizin duasını yapacağız."

Belediye Başkanı Ayhan Ergün de yaptığı açıklamada, Muharrem ayının kardeşlik bağının güçlenmesi ve kaynaşma açısından çok önemli olduğunu dile getirdi. İslam âleminin Muharrem ayını kutlayan Başkan Ergün, "Muharrem ayında vatandaşlarımızla kardeşlik bağımızın güçlenmesi ve kaynaşmamızı sağlamak adına belediyemiz ve müftülüğümüz ortaklaşa bu organizasyonu tertip ettik ve düzenlediğimiz ikram programı halkımızdan yoğun ilgi gördü. Böyle bir etkinlikte halkımızla bir arada iç içe olmaktan dolayı mutluyuz. Bu vesileyle tüm İslam âleminin Muharrem ayını en içten dileklerimle kutluyorum" dedi.

Son Güncelleme: Çarşamba, 04 Kasım 2015 17:09