Se Si Öz

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
SeSiÖz - Anasayfa

Yeni CezaDost Programı

e-Posta Yazdır PDF

Yeni CezaDost Programı - 20.09.2008

Bu program el yapımı ve yürek yapımı bir program. Bu programın içinde Anamın "Yeter oğlum kendini çok yoruyorsun", babamın "Oğlum inşallah mesleğine faydalı olur", eşimin ise "Artık yeter ne zaman bitecek bu program" diyen sitem ve sözleri var. 3 yıla yakın bir süre sürekli düşünme ve daha iyi nasıl olur diyen beynimin yorgunlukları var. Ayrıca belimin,boynumun "Artık yeter biz dinlenmek istiyoruz" diye beynime isyanları var. Ama hayaller ve yeni bir şeyler yapma duygusu ne bel ağrısı ne boyun ağrısını akla getiriyor. ....

Programın tüm özellikleri ile kullanımı bedelsizdir (freeware)

En son güncelleme 20.09.2008 tarihinde yapılmıştır.

Bu program yalnız hukukçular için değil herkes için hazırlanmıştır. Ceza Hukuku bilgisine ihtiyaç duyan herkes bu programdan kolaylıkla faydalanabilir.

ÖNSÖZ

- http://www.adalet.org -

Matbaa icat edildikden sonra , insanların bilgiye ulaşma yöntemleri değişmiş ,bilginin dağıtımı ve bilgiye ulaşabilmek geçmişe göre çok kolaylaşmış ve pratikleşmiştir. Matbaanın icadından bu yana yaklaşık 600 yıl geçti. Artık insanlar 600 yıllık alışkanlıklarından vazgeçmek zorundalar. Devir bilgisayar ve internet devri. İnternet ve bilgisayar sayesinde bilgi sararmış kitaplardan,ıssız kütüphanelerden firar ederek özgürlüğüne kavuşuyor.

Hukuk dinamik kimliğiyle bu gelişmelerin gerisinde kalamaz. Artık itinayla kütüphanemize dizdiğimiz o güzelim kırmızı siyah ve yaldızlı hukuk kitaplarının yerini ,CD ler içersinde dağıtılan hukuk programları , kütüphanelerin yerini ise CD kutuları alacak. Belki bundan sonra hukuk bilgisi içerir program hazırlamak isteyen hukukçular ya programlama öğrenecekler ya da bilgilerini hazırlayıp programlama işiyle uğraşan bir işletmeye verecekler. Hukuk kitabı basım işiyle uğraşan kitapevleri geleceğe ilişkin planlarını yeniden gözden geçirmek zorunda kalacaklar. Böylece matbaanın yerini hukuk programı hazırlayan işletmeler alacak. Bir CD nin Bir kütüphanedeki bilgilerin hepsini içine aldığı , her an internet aracılığıyla güncelleme imkanının olması ve bilgisayarın da gün geçtikçe hukukçular arasında kullanım oranının arttığı düşünüldüğünde bu gelişmeler kaçınılmaz olacaktır. Adalet Bakanlığının ulusal yargı ağı projesi düşünüldüğünde bu günlerin çok uzakta olmadığını da söylemek mümkündür.

Size sunulan bu program bu alanda meslekten birinin hazırladığı ilk programlardan biri olma özelliğini taşımaktadır. Programın bu alanda daha önceden yalnız kanun ve Yargıtay kararları içerir ücretli ve profosyenel programlar karşısında bir iddiası yoktur. Bu programı diğer programlardan farklı kılan ceza hesaplaması,kısa karar ve gerekçeli karar hazırlama ve bu işlemleri yaparken doğrudan bilgiye ulaşma özelliklerine sahip olmasıdır. Belki program ,bu işle profosyenelce ilgilenen programcılara ,kullanıcının neye ihtiyacı var, ne talep ediyor sorusuna cevap bulmaya aracı ve daha gelişmiş profosyenel programların meydana gelmesine küçük bir katkısı olabilir.

Bu programın temeli ;yeni bir şeyler yapmalıyım ,zaman boş yere geçiyor düşüncesinin yoğunlaştığı bir dönemde atılmıştır. İlk önce Excel programında çalışan , yalnız hırsızlık suçlarında ceza hesaplaması yapan program yapılmıştır. Daha sonra bu program excelden bağımsız bir programa dönüştürülmüştür. Hazırlanan bu program ,programlama öğrenme döneminde üretilen bu nedenle pek çok eksiği olan bir program olmaktan öteye gidememiştir. İkinci aşamada ilk hazırlanan program yeniden gözden geçirilmiş ,yeni öğrenilen programlama bilgileri bu programa uygulanmış, programa para cezalarını hesaplama ve hırsızlık suçları dışında başka suçlarında cezalarını hesaplama özellikleri eklenmiştir. Ancak bu aşamada kısa karar uygulaması eksik kalmış tamamlanamamıştır.

Son aşamada şu anda kullanmakta olduğunuz programda önceki sürümlerine göre köklü değişiklikler yapılmış, daha fonksiyonlu bir hale getirilmiştir. Programı kullandığınızda bu farklılıkları göreceksiniz. Programın gelişimi burada bitmemektedir. Gelecekte bu program yeniden gözden geçirilip yeni özellikler, yeni suçlar eklenerek gelişimi devam edecektir. Ayrıca programın yalnız tek bir suça ait alanı düzenleyen uygulamalarını yada bir mahkemede görülen suçları kapsayan versiyonlarını gerçekleştirmek mümkün olacaktır. Örneğin Orman Suçları Ceza Hesaplama ve Veri Programı, Özel Ceza Yasaları Ceza hesaplama ve Veri Programı yada Ağır Ceza Davaları Ceza hesaplama ve Veri Programı gibi.

Programın öncelikli hedef kullanıcı kitlesi ceza hakimleridir. İkinci hedef kitle C.Savcıları ve ceza hukukuyla uğraşan avukat meslektaşlarımızdır. Üçüncü hedef kitle tüm hukukcular ve hukuka ilgi duyanlardır. Programın bundan sonraki sürümlerinde C.Savcıları ve ceza hukukuyla uğraşan Avukatlar da bu programın birinci hedef kullanıcı kitlesi olacaklardır. Bu amaca yönelik programa eklemeler yapılacaktır. Bu aşama da bile programdaki kanun ve Yargıtay kararları gözönüne alındığında ,pek çok hukukçunun bu programdan doğrudan yararlanacağı kuşkusuzdur.

Program yazarının hayali;bu programın daha geliştirilmiş ve mevzuat eksiği bulunmayan bir sürümünün ,mesleğe yeni başlayan hakim ve savcılara ,cüppelerinin yanında bir CD içersinde hediye edilmesi.ve böylece yargının biraz daha hızlanmasına katkıda bulunmasıdır.

Program şimdi veya gelecekte vazgeçilmez ve çok değerli özelliklere sahip bir program olsa da ,hiç bir zaman ticari bir amaca yönelik olmayacaktır. Programın kullanım bedeli; meslektaşlarımızdan gelecek bir merhaba, programa yönelik eleştiri ve öneriler olacaktır.

Yeni bir şeylerde buluşmak ümidiyle

Aydın Başar Düzce /Gölyaka 01.11.2001

http://www.adalet.org

 

 

Son Güncelleme: Cumartesi, 27 Ekim 2012 14:47