Se Si Öz

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
e-Posta Yazdır PDF

Bir ibret vakası:

Kim gâvur?

Alman asıllı Muhammed Abdullah, Müslüman olmadan önce, papaz olarak vazife yapıyordu. Şimdi Hamburg'taki Türkler'e Türkçe vaaz veriyor.

Müslüman olduktan sonra, Balıkesir'li bir Türk kızı ile de evlenen Abdullah'ın yolu bir gün, Türkiye'de bir bankaya düşer. Bankadaki görevli, yanındaki diğer memur arkadaşına Muhammed Abdullah'ın sarı saçları,sakalı ve Alman tipini kastederek,

"Gâvura bak! herhalde döviz bozduracak?" diye seslenir.

Sertaç Yeni'nin anlattığına göre çok iyi Türkçe bildiği için memurun söylediklerine bozulan Abdullah, memura;

"Gâvur olduğum benim alnımda mı yazıyor?" diye sorarak, cebinden küçük bir Kur'an-ı Kerim çıkarır. Memura uzatarak, okumasını ister. Memur, -şaşkın vaziyette- okumasını bilmediği için okuyamayacağını belirtir.

Bunun üzerine Muhammed Abdullah, Kur'an-ı Kerim'i hem okur, hem de manasını oracıkta verir. Görevli memura da son olarak şöyle der:

"Sen ne biçim Müslümansın? Kur'anı-ı Kerim'i yüzünden okumasını bile bilmiyorsun. Şimdi söyle bakalım, sen mi gâvursun yoksa ben mi?"

Memur ne yapsın, yetiştirilmediği için anne babasına mı, yoksa Müslüman olduğu ve kendisini zor durumda bıraktığı için Alman Muhammed Abdullah'a mı kızsın?

(16.Ekim.1990 Zaman)

 

Son Güncelleme: Perşembe, 15 Kasım 2012 18:56