Se Si Öz

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
e-Posta Yazdır PDF

21 . Temmuz. 2013-Pazar – İZMİR

IV - KELEBEĞİN RÜYASI

Bugün, Rüştü Onur’u (Mert Fırat), Muzaffer Tayyip Uslu’yu (Kıvanç Tatlıtuğ) gerçek hikayeleriyle beyaz perdede izledim. Hem onlar, hem de bu genç şairlerin koruyucusu olan edebiyat öğretmenleri ünlü şair Behçet Necatigil (Yılmaz Erdoğan), Rüştü ve Muzaffer’in birlikte ilgi duydukları genç kız Suzan (Belçim Bilgin), Rüştü’nün sanatoryumda tanıyıp sevdiği ve evlendiği Mediha (Farah Zeynep Abdullah) 1940’ların atmosferinde bütün canlılığıyla karşımızdaydılar. Bütün oyuncular çok başarılı, görüntüler tablo güzelliğinde, sahne geçişleri dengeliydi. Şairlerin yaşamı şiir gibi bir anlatımla verilmişti. Yılmaz Erdoğan, bu film ile artık usta yönetmenler sınıfına geçmiştir. ”Kelebeğin Rüyası” filmini çok sevdim.

* * *

V – SİHİRBAZLAR ÇETESİ

Yaz dönemlerinde daha çok popüler ve eğlencelik filmler gösterimdedir. Merakla beklediğim iki filmden “Star Trek into Darkness” yönetmen J.J.Abrams ve Uzay Yolu serisinin 12. filmi olması nedeniyle; “Man of Steel” bekleneni veremese de hikayeyi yeniden başlatması ve Süpermen serisinin 6. filmi olması nedeniyle geçer not aldılar. Ama, haftalardır vizyonda olan bir film, sessiz sedasız seyirci çekmeye devam ediyor.

“Now You See Me” (Sihirbazlar Çetesi). Yönetmen “Taşıyıcı” filmlerinin yönetmeni Louis Leterrier. Oyuncular: Mark Ruffalo, Morgan Freeman, Michael Caine, Jesse Eisenberg, İsla Fischer, Woody Harrelson.

Filmde, esrarengiz bir adam, dört sihirbazı bir araya getiriyor. Bu sihirbazlar sahne şovları yaparlar ve şov sırasında akıl almaz soygunlar gerçekleştirirler; polis, interpol ve eski sihirbazlar peşlerine düşerler. Aksiyon, mizah, gizemli ve büyülü bir atmosfer ve usta oyuncularla mükemmel bir seyirlik.

* * *

VI – MASKELİ SÜVARİ

Çocukluğumun sinema eğlencesinde en çok aklımda kalanlardan biri western filmlerinde ve özellikle Maskeli Süvari’de Kızılderili arkadaşı Tonto ve Maskelinin at üzerinde dörtnala giderken kulaklarımızda çınlayan fon müziğiydi. (Bir de Kurtuluş Savaşı filmlerinde süvarilerimizin zafere koştuğu sırada İzmir Marşı’nın çalmasını unutamam).

Karayip Korsanları seri filmlerinin yaratıcıları yönetmen Gore Verbinski ve yapımcı Jerry Bruckheimer, Kızılderili Tonto rolünde Johnny Depp ve Maskeli Süvari rolünde Armie Hammer ile harika bir film yapmışlar. Bu filmden sonra yeni bir seri başlayabilir. Atilla Dorsay’ın dediği gibi; Maskeli Süvari (The Lone Ranger) “iyi bir filmden beklenen hemen her şeyi veren bir üstün yapım: Komedi, aksiyon, gerilim, tarih dersi, insanlık mesajı, yönetim ustalığı, mekan kullanımı. Ve westerne getirilen yepyeni bir soluk. Kaçırmayın.”

SABAHATTİN ÖZTÜRK

Son Güncelleme: Salı, 22 Nisan 2014 12:21