Se Si Öz

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
e-Posta Yazdır PDF

Sinop ilinin şirin bir ilçesi olan Ayancık'ın Çerkez köylerindendir. Büyükdüz ve Doğanlı'(Taşlık)dan ayrılan yol ile ulaşım sağlanır. Armutluyazı köyünde Arpalık, Orta mahalle ve Yukarı mahalle Çerkezlerin yerleşim yeridir. Urgangeriş, Şabanoğlu ve Keleşoğlu mahallelerinde Çerkez yerleşimi yoktur. Bjeduğ, Hantüv, Melboh, Şapsığ, Abzeh gibi Çerkez sülaleler vardır. Bir başka deyişle Nerfko, Tüko, Telparko, Zarbegko, Netako, Ğugejyoko, Pşimafko, Pşitefko, Hacımafko, Canbolatko gibi baba adıyla anılan sülaleler vardır. 1860'tan sonraki Kafkas göçünde gelmişlerdir.

Armutluyazı bol suyu olan bir köydür. Kurudere mevkiinden çıkan su, şebeke döşenerek köye dağıtılmış, aynı zamanda yakındaki Söküçayırı köyüne de su dağıtımı yapılmıştır.

Köy yolu Büyükdüzden itibaren Armutluyazı yukarı mahallesinin sonuna kadar 2003 Ekim ayında asfaltlanmış, köylüler köy içinin asfaltlanması için aralarında para toplayarak katkı sağlamışlardır.

Köyün güneyinde kalan tepede her sene Mayısın 7'sinde KURTBOĞAN türbesi adıyla şenlik ve güreş yapılmaktadır.

Kurtboğan türbesinin Efsanesi şöyle hikâye edilir:>>>

 

Eski Okulun yıkılarak 1985'te yeniden yapılan Köy İlkokulu öğrenci azlığı nedeniyle taşımalı sisteme geçilerek kapatılmıştır. Zamanla kullanılamaz hale gelen okulu köy tüzel kişiliği Milli Eğitimden devralmış, Muhtarın gayretleriyle bakımı yapılarak okul, köy konağı olarak kullanıma hazırlanmış, Okul lojmanı da cami İmam Hatibine tahsis edilmiştir.

Armutluyazı Köyüne ait 10 Temmuz 1965 tarihinde Ayancık Gazetesinde yayınlanan "Armutluyazı Köyünü Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneği Tüzüğü"nü, o yılları ve yapılan çalışmaları daha iyi anlayabilmek için buraya ekliyorum. Bu eskiyi hatırlatan bir dernek tüzüğüdür.

Armutluyazı Köyünü Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneği Tüzüğü


Armutluyazı Köyünde Merkez mahallede bir, Urgangeriş mahallesinde bir ve Şabanoğlu mahallesinde bir adet olmak üzere üç camisi vardır. Bu mahallelerin mezarlıkları da kendilerine ait toplu haldedir. Camilerde hizmet kadrolu Din Görevlileri tarafından yapılmaktadır.

 

Armutluyazı Köyünün Mahalleleri:Armutluyazı Merkez Arpalık Mahallesi


Armutluyazı Merkez Orta MahallesiArmutluyazı Merkez Yukarı MahallesiArmutluyazı Keleşoğlu MahallesiArmutluyazı Şabanoğlu Mahallesi


Armutluyazı Urgangeriş Mahallesi

Son Güncelleme: Pazartesi, 20 Temmuz 2015 09:07