Se Si Öz

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
SeSiÖz - Anasayfa Ayancık'tan Haberler Ayancık Çerkes Kültür ve Yardımlaşma Derneği (AYÇED) ilk toplantısını yaptı

Ayancık Çerkes Kültür ve Yardımlaşma Derneği (AYÇED) ilk toplantısını yaptı

e-Posta Yazdır PDF

Ayancık'ta yaşayan Kafkas asıllı Çerkez vatandaşların bir süredir hazırlıklarını yaptığı "Ayancık Çerkes Kültür ve Yardımlaşma Derneği" (AYÇED)'in resmen kuruluşu vesilesiyle bir toplantı yapıldı. 04 Mayıs 2011 günü akşamı Ayancık Kültür Merkezi (AKM) de Tavaca, Armutluyazı, Büyükdüz, Ömerdüz köylerinde ve ilçe merkezinde yaşayan çok sayıda Kafkas asıllı Çerkez'in katıldığı toplantının sunuculuğunu Recep AK yaptı. Kısa bir açılış konuşması yapan Recep AK, sürgünden sonra yeryüzüne dağılan ve hemen hemen her tarafta yerleşim alanı bulan Çerkezlerin, bulundukları coğrafyalarda başarılı çalışmalara imza attığından bahsetti. Ayrıca oluşturulan Derneğin geçici yönetim kadrosunu açıkladı. İlyas ÖZDEMİR'in Başkanlığındaki yönetimde Recep AK, Salih AKIN, Şemsettin ŞEKER, Adem YALÇINKAYA, Hasan YILDIZ, Ömer ŞENER bulunuyor.

Daha sonra sesioz imzalı, çerkez müziği eşliğinde ahirete göçmüş ve halen yaşayan Çerkezlerin anılmasına vesile olan bir slayt gösterisi izlendi.

Ardından dernek başkanı İlyas ÖZDEMİR, derneğin faaliyet alanını açıkladı. Daha önce de belirtilen; Ayancık'taki Çerkezlerin bir dernek bünyesinde bir araya gelerek tanışmaya vesile olması, siyasi partilere angaje olmadan bir güç birliği oluşturması, böylelikle resmi mercilere iletilecek isteklerin daha dikkate alınacağı, cenazelerde cenaze kaldırılmasına önayak olunarak cenaze sahibinin yükünü azaltılması, festival gibi toplu eğlencelerde Kafkas ekibinin oluşum ve faaliyetleriyle ilgilenilmesi, sadece Çerkez oyunu değil Çerkezce öğrenilmesi için de kurs açılması, yardıma muhtaç durumda olanlara yardım edilmesi gibi gaye ve amaçlar özetlendi.

Toplantıya katılanlardan derneğe üye kabul işlemleri yapıldı. İlk etapta yapılan masraflar için verebilenlerden bir yardım toplandı. Bir ay içinde genel kurul toplantısı yapılması gerektiği duyurularak toplantı sona erdi.

 

 

Son Güncelleme: Pazartesi, 16 Mayıs 2011 22:04