Se Si Öz

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
SeSiÖz - Anasayfa Köylerimiz Aşağıköy Köyü

Aşağıköy Köyü

e-Posta Yazdır PDF

Aşağıköy Köyü

Aşağıköy

Üstte Aşağıköy Camii görülüyor.

Aşağıköy Yukarıköy mahallesi

Üstte Aşağıköy'ün Yukarıköy  mahallesi camii görülüyor.

--------------------------------------------------

Aşağıköy Camii yeniden yapılarak 30 Eylül 2005 Cuma günü ibadete açıldı


Ayancık müftülüğüne bağlı Aşağıköy Camii yapılan açılış merasimi ile ibadete açıldı. 30.09.2005 Cuma günü Aşağıköy Camii bahçesinde yapılan törene İlçe Kaymakamımız ile Belediye Başkanı Ayhan ERGÜN, İlçe Müftüsü Hüseyin DEMİRTAŞ, daire amirleri, bir grup din görevlisi ile kalabalık bir cemaat hazır bulundu.

Sunuculuğunu İmam-Hatip Kadir Kaynar’ın yaptığı program, İstiklal Marşımızın okunmasından sonra, Merkez Camii İmam-Hatibi Sefer Kırbacı’nın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından ilçe müftüsü Hüseyin DEMİRTAŞ, camilerin toplumsal hayatımızdaki yeri ve önemi hakkında bir konuşma yaparak şöyle dedi:

"Yüce Rabbimizin (iyilik yapmakta ve kötülükten sakındırmakta birbirinizle yardımlaşın) fermanına uyarak, hepiniz güçlerinizi birleştirdiniz. Bu güzel mabedi, deyim yerindeyse buraya bir fidan gibi diktiniz. Gelin bu güzel fidanı hep birlikte sulayalım. Güçlendirelim. Ona cemaat olmakla kendimize anlam katalım." diyen Müftü DEMİRTAŞ, camiye katkısı olan hayır sahibi kişilere de teşekkür etti.

Cami yapımına katkıda bulunan Cami Dernek Başkanı Yusuf Sönmez, Dernek üyeleri, Köy Muhtarı Cemil YILMAZ, Cami İmam-Hatibi Cevat ÇELİK ve diğer hayrî katkıda bulunan toplam 16 kişiye teşekkür plaketi verildi.

Emekli Müftü Mehmet KARAMAN’ın da bir konuşma ile katıldığı merasimde cami anahtarı “Hayırda Yarış Prensibi” ile açık artırmaya çıkarıldı. Daha sonra Tekbir ve dualarla açılan camide cemaat huşu içerisinde Cuma namazını eda ettiler.

Verilen bilgiye göre, 650 m2 arsa üzerine ve 216 m2.lik bir temel üzerine yükseltilen Caminin 12 m. çaplı bir ana kubbesi, 3,5 m. çaplı iki küçük kubbesi ile iki şerefeli uzun bir minaresi bulunuyor. Mahfel katı ile birlikte 350 kişilik cemaat kapasitesine sahip olan cami alt katında şadırvan, tuvaletler, gasilhane, morg ile bir adet muhtelif amaçlı salonu barındırmaktadır

Son Güncelleme: Perşembe, 16 Şubat 2017 12:52