Pazartesi, Eylül 26, 2022
Ana Sayfa Ayancık'tan Portreler İsmail Hakkı Efendi

İsmail Hakkı Efendi

İsmail Hakkı Efendi

1872 (1288)’de Batum’da doğdu. Ziraatle uğraşan Lugorzade Hüseyin Hüsnü Ağa’nın oğludur. İlk ve orta öğrenimini Batum’da yaptı. Ailecek memleketinden hicret ederek Sinop’un Karasu nahiyesine yerleştiler. Eğitim amacıyla İstanbul’a geldi ve Fatih Bahr-i Sefid Tetimme-i Ula Medresesine kayıt oldu. Tavaslı Hacı Hafız Hasan Efendi’den ilim tahsil ederek 1909’da icazet aldı.

5 Temmuz 1911’de Ayancık kazası müftülüğüne tayin edildi. 19 Eylül 1911 ile Ocak 1912 tarihleri arasında Ayancık kadı vekilliği görevini de vekâleten yürüttü. Ayancık müftüsü iken 28 ağustos 1920 tarihinde vefat etti.

İsmail Hakkı Efendi Kurtuluş Mücadelesi’ne destek vermiş ve Ankara fetvasını Ayancık müftüsü olarak tasdik etmiştir.

———————-

(*) İMŞS Arşivi, Dosya Nr:2516, Ali Sarıkoyuncu, Milli Mücadelede Din Adamları, C.2, Ankara 1997, s.157

(İsmail Hakkı Efendi ile ilgili bilgiler, Murat Kasap’ın “Osmanlı Gürcüleri” isimli 2010 baskı tarihi olan eserinden yeniden güncellenmiştir.)

Daha önceki bilgilerin kaynağı: (Millî Mücadelede Din Adamları – cilt:II – Prof.Dr.Ali Sarıkoyuncu, Sayfa157 , DİB. Yayını:398 , 3. baskı, Ankara-2002)

Önceki İçerikMuhit Tümerkan
Sonraki İçerikHasan Fehmi Efendi
SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments