Perşembe, Ağustos 5, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler İşte bu da Ayancık'ın “Çılgın Proje”si

İşte bu da Ayancık’ın “Çılgın Proje”si

Ayancık ilçe merkezi yapılacak sahil düzenleme çalışmalarıyla Karadeniz’in en gözde açık hava oteline dönüşüyor. İçerisinde suni gölleri, yüzme havuzları, hayvanat bahçeleri, eğlence mekânları, lokantalar ve seyir teraslarını barındıracak proje yaklaşık 5 milyon TL’ye mal olacak. Proje çalışmaları tamamlanan dev yatırıma ilk kazmanın kısa süre içerisinde vurulacağını kaydeden Belediye Başkanı Ayhan Ergün, 130 dönümü kapsayan projenin büyük bir kısmını 2014’e kadar tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

Başkan Ayhan Ergün açıklamasında şunları söyledi; “Ayancık’ta sahil düzenlemeleri çalışmaları kapsamında, Apart Otel’den başlayarak, sahilde dolguyu takip ederek, futbol sahasından çıkan, yine Ayancık çayının denize döküldüğü bölgeden karşı yamaca geçip fabrika yanındaki yaklaşık 40 dönümü ilgilendiren alanı kapsayan toplamda 130 dönümlük alan üzerinde çevre düzenleme projelerini hazırlatmış bulunuyoruz.

İçerisinde dinlenme alanları, lokantalar, kafeteryalar, büfeler, seyir terasları, gezi alanları, bisiklet yolları, yürüyüş parkurları olmak üzere, yeşillendirmesi bol, ağaçlandırma çalışmalarını da içerisinde barındıran kamelyaları ile birlikte tamamen insana dönük yaşam alanlarını oluşturmak üzere bir proje çalışması yaptırdık. Profesyonel firmalar nezdinde yürütülen çalışmalarımızı tamamlamış bulunuyoruz. Yaklaşık maliyeti 5 milyon TL’yi bulan bir proje çalışması oldu. Ayancık’ın geleceğine hitap edecek olan ve 130 dönümü kapsayan muazzam bir çalışma olacak.

İlçemizi bir bakıma markalaştıracak ve Ayancık denildiğinde akla ilk gelecek yatırımların başında geliyor. Aynı zamanda bu çalışmamız sahil düzenlemeleri çalışmasıdır. Denizin kıyıya zararını önemek üzere önüne kıyı tahkimatlarının da yapılacağı bir çalışma olacak. Şevki Şentürk Köprüsü’ne kadar denizin çayın içerisine doğru alındığı bir çalışma olacak. Projemiz gelecekte iyi ki yapılmış proje dedirtecek.

Projemiz kapsamında ayrıca Futbol sahasının çevresinde yeni dinlenme alanları, otoparklar, çocuklar ve büyükler için yarı olimpik yüzme havuzları, hayvanat bahçeleri, suni göller, lunapark ve eğlence merkezleri bulunacak. Çevre düzenlemeleri ile birlikte sadece burayı gezmek üzere bile Ayancık’a binlerce ziyaretçi geleceği kanaatindeyiz. Özellikle gurbetçimizin geldiği zaman sıkılmadan günlerini geçirebileceği bir mekân hazırlıyoruz”

Projenin kademe kademe yapılacağını kaydeden Ayhan Ergün, “İlk etapta Apart Otel ile İskele Meydanı, akabinde de İskele Meydanı ile Çayağzı bölgesi dediğimiz ve futbol sahası çevresini diye de tabir ettiğimiz kısımların çalışmalarının bitirilmesini planlıyoruz.

2014’ün martına kadar bu projelerin büyük kısmını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Ayancık Belediyesi’nin bütçesinin üzerinde olan bir proje bu. Projeyle ilgili sayın vekilimiz Mehmet Ersoy ile birlikte Kültür Bakanlığı’nı ziyaret ettik. Müsteşarımız sayın Özgür Özarslan beyle de görüştük. Kendisine projemizi takdim ettik. Bu projemizin tamamının olmasa bile kısmen destek olma sözünü aldık.

Biz yine kendi yerel kaynaklarımız, diğer kamu kurumlarının kaynakları ve bakanlık imkânları ile projemizi hayata geçirmeyi arzu ediyoruz” diye konuştu.

http://www.ayancik.bel.tr

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments