Pazar, Ekim 17, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Kafkas oyunları ekibi 1864 sürgününü anma gecesi düzenledi

Kafkas oyunları ekibi 1864 sürgününü anma gecesi düzenledi

22 Mayıs 2010 cumartesi günü akşamı Halk Eğitim Merkezi salonunda Kafkas asıllı Ayancıklılar tarafından 1864 sürgününü anma ve Çerkes geleneğini yaşatma gecesi yapıldı. Üç aydır Kafkas kursuna devam eden minikler, anma gecesinde öğrendiklerini ve becerilerini ortaya koydular.

Gecede bir konuşma yapan Kafkas oyunları kursu hocası ve Sinop Kaf-Der temsilcisi Necdet BOZKURT (Besleney), 1864 sürgününe kısaca değinerek, kültürümüzü yaşatma adına yeni yetişen nesiller için bu tür kurslara ihtiyaç olduğunu, bu kurslarda sadece Kafkas oyunu değil, bir takım geleneksel ahlâki değerlerin de verilmeye çalışıldığını söyledi.

Kursa devam eden minik öğrencilerin Kafkas kıyafetleri istedikleri belirtilerek, Salim ACAR ve İhsan KAYA gibi işadamlarından yardım talep edildi.

Toplantı 1864 Kafkas sürgününü anlatan sinevizyon gösterisinin ardından sona erdi.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments