Cumartesi, Ekim 1, 2022
Ana Sayfa Köylerimiz Köylerimiz Kaldırayak Köyü

Kaldırayak Köyü

Kaldırayak Köyü, Fasıllık, Yukarıköy, Köseköy, Budaklar, Cöcü ve merkez mahalle olmak üzere altı mahalladir. Beş mahalle merkez mahalleye bağlıdır. Merkez mahallenin Ayancık’a uzaklığı 25 km.dir. Yolun 20 km.si asfalt, diğer kısmı ise stablizedir.
Merkez mahallede 24 hane mevcuttur. Hayvancılık ve çiftçilik sınırlı olarak yapılmaktadır. Bunun dışında gençler yaz sezonlarında taş ocaklarında çalışmaktadır. Halkın bir kısmı da kış aylarında Sinop dışında durduğu için, kişi sayısında bunlara paralel olarak değişmeler olmaktadır.

Kaldırayak Budaklar mahallesi camii

Eski hali metruk bir hal arz eden Kaldırayak Budaklar mahallesi camii restore edildi. Çalışmaları inceleyen İlçe Müftüsü Basri Bektaş bir yazıyla teşekkür etti: “Eski ahşap yapıların korunması çok önemlidir. Bunların restorasyonunu yapıp hayata geçirmek yeni beton binalardan daha önemlidir. Bizler ormanı bol olan ahşap yapıların nadiren bulunduğu bölgedeyiz. Yapılarımız bizim kültürümüzü oluşturmaktadır. Milletlerin karakterleri kültürleriyle eş değerdir. Bundan dolayı yapılan iş sadece bir eski camii restorasyonu değil aynı zamanda bir kültür ihyasıdır. Gayemiz bölgemizdeki ahşap camilerin tamamını aslına uygun olarak restorasyonunu yaptırmak gelecek kuşaklara bu kültürümüzü aktarmaktır. Bunun örneği Uzunçam köyünde, Kızılcakaya köyünde, Büyükdüz köyünde ve Bakırlı köyünde gerçekleştirilmiştir. Emeği geçenlere teşekkür eder, hayrî hizmetlerin devamını dilerim.”

Kaldırayak Cöcü mahallesi camii

Kaldırayak Fasıllık mahallesi camii

Önceki İçerikKarakestane Köyü
Sonraki İçerikİnaltı Köyü
SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments