Cumartesi, Ekim 1, 2022
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Kanalizasyon Deniz Deşarjı Projesi Tamamlandı

Kanalizasyon Deniz Deşarjı Projesi Tamamlandı

Ayancık Belediyesi tarafından yaklaşık 2 yıl önce yapımı başlatılan ‘Kanalizasyon Deniz Deşarjı Projesi’nin geçici kabulü yapılarak proje hayata geçirildi. Yüzde 75’i İller Bankası, yüzde 25’i de belediyenin öz kaynakları ile hayata geçirilen proje, Karadeniz’in en çevreci projeleri arasında yer alıyor. Proje hakkında bilgi veren Ayancık Belediye Başkanı Ayhan Ergün 1 milyon 700 bin TL’lik ihaleyle yapılan yeni sistemle birlikte kanalizasyon atıklarının arıtma yapılarak deniz akıntısının olduğu sahilden yaklaşık bin 600 metre ileriye taşındığını söyledi.

Ayhan Ergün; “Yaklaşık 2 yıl önce inşaat çalışmaları başlayan Ayancık Deniz Deşarj Projesi, geçici kabulü yapılarak hayata geçmiş bulunuyor. 1 milyon 700 bin TL’ye mal edilen projenin yüzde 75’i İller Bankası, yüzde 25’i de Ayancık Belediyesi bütçesinden karşılanılmıştı. Faaliyete geçen Deniz Deşarjı Projesi’nin uzunluğu bin 600 metre, derinliği ise 20 metreyi buluyor. Sinop genelinde ilk olması sebebiyle en büyük çevre projelerinden bir tanesi.

Daha önce kanalizasyon konusunda deniz kıyılarını ve çay kıyılarını kirletmiş olan sistemden, artık arıtma yaparak yaklaşık bin 600 metre ileriye akıntıların olduğu bölgeye deşarj yapılmak suretiyle Ayancık deniz sahilleri tertemiz bir görünüme ve konuma kavuşmuş olacak. Tabi ki bizim ölçekteki bir belediye için büyük bir proje. Büyük bir fedakarlıkla hayata geçen bu projenin Ayancık’a ve halkına hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Atık su sorunu, içme suyu sorunu ve kanalizasyon sorununu çözmüş olan bir ilçeyiz.

Bu tür projeleri her belediye arzu ettiği zaman hayata geçiremeyebiliyor. Büyük bir zaman dilimini, hem de büyük bir maliyete gereksinim duyuluyor. Tabi ki Ayancık’ta bunu gerçekleştirebilmiş olması bizim için de bir ayrıcalık ve bir avantajdır.

Özellikle turizmi hedef koyan bir yörenin mensubu olarak deniz turizminden en üst düzeyde faydalanmanın da deniz temizliği ile ilintili olduğunun da farkındayız. Bu konuda desteği olan herkese sayın milletvekilimize, İller Bankası genel müdürümüze, bölge müdürlerimize, il başkanımıza ve tüm yetkililerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments