Salı, Ağustos 3, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Kanlı 15 Temmuz Darbesini millet ayaklanarak engelledi

Kanlı 15 Temmuz Darbesini millet ayaklanarak engelledi

15 Temmuz 2016 akşamı evde otururken saat 22 sıralarında sahilden gelen kızım haber verdi, darbe olmuş diye. İnanamadık. Baktık ki TRT’yi  ele geçirmişler, ‘Yurtta Sulh Konseyi’ adıyla tekraren bir bildiri yayınlıyorlar. Diğer televizyonlar ele geçirilemediği için darbe karşıtı yayın yapabiliyorlar. Eskiden olan darbeleri yakînen bildiğimiz için olanlardan endişe ediyorduk ki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüntülü telefonla televizyonlara bağlanması ve: “Ben bugüne kadar milletin gücünden başka bir güç tanımadım. Buradan milletime sesleniyorum. Herkes sokağa çıksın, bulunduğu yerlere, havaalanlarına sahip çıkın…” diyerek yaptığı çağrısıyla Türkiye tarihinin kaderi değişmeye başladı.

Ayancık’ta da belediye hopörlerinden halkı cumhuriyet meydanına davet eden ilanlar yapıldı. Çok kısa zamanda genç ihtiyar, kadın erkek büyük bir kalabalık toplandı. Belediye başkanı ile birlikte beraber siyaset yaptığı arkadaşları bir arada dik duruşlarıyla meydandaydı.. Marşlar ve dualar eşliğinde Başkan kısa aralıklarla halka hitap etti. Belediye Başkanı Ayhan Ergün kısaca şunları söyledi:

“Bu saatlerde gerçekten darbelere karşı olanlarla, darbeseverler ayrışacaktır. Bu millet, bu aziz millet uyandı bir kere. Değişik alavere dalaverelerle oyunlar üstüne oyunlar oynayanlar, bu milletin seçtiklerine sandıkta gücü yetmeyenler ve onların uşakları, onların köpekleri bu milletin gücünü unuttular… Aziz Ayancık’lılar. Bu akşam milletin iradesi tekrar yerine gelinceye kadar bu meydandan ayrılmayacağız. Az önce bu milletin öz be öz evlatları olan, bu milletin değerlerine yürekten sahip olan, başta Jandarma komutanımız, değerli emniyet müdürümüz aradı. ‘Milletimiz nerede biz oradayız’ dediler. Allah onlar gibi milletin değerlerinin içinden çıkmış olan, milletin değerleriyle yoğrulmuş olan tüm emniyet güçlerimizden razı olsun diyorum. Cumhurbaşkanımız, başbakanımız bu uğurda can verecekse biz de vereceğiz. Şu anda tüm Türkiyede olduğu gibi Ayancık’ta da sela veriliyor. Şu selaya şu meydanda öncelikle eşlik etmek üzere herkesin duyacağı bir şekilde bu milletin Kurtuluş savaşından sonraki duygularını yansıtan İstiklal Marşımızı en güçlü şekilde ses vererek selaya ve bize Allah’ın yardımının ulaşması niyazıyla hepinizi İstiklal marşını söylemeye davet ediyorum.”

İstiklal marşının söylenmesinden sonra Din Görevlisi Seyfi Öztürk tarafından darbeyi lanetleyerek birlik ve beraberlik için bir dua yapıldı. İlerleyen saatlerde darbecilerin püskürtülmesi haberleri geldikten sonra tekrar bir İstiklal marşı söylenerek Din Görevlisi Fikret Yaman tarafından da bir dua yapıldı.

Kütüphanenin önüne bir televizyon çıkardılar. Olan biteni sabaha kadar takip ettik. Kâh konuşmalarla ve dualarla, kâh marşlarla Cumhuriyet meydanında herkes ayaktaydı. Sabah namazını kılarak eve döndük. Elhamdülillah darbe engellenmişti…

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments