Perşembe, Ağustos 5, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Kıyısı ıslah edilerek Mendirek yapılan Çamurca Turizm Köyü olacak

Kıyısı ıslah edilerek Mendirek yapılan Çamurca Turizm Köyü olacak

Ayancık’ta belediye sınırları içerisinde denize girilebilecek tek kumsal ve plaj alanı olan Çamurca mevkisinde sert dalgalar nedeniyle kıyıda oluşan heyelanın ıslahı için başlatılan çalışma kapsamında, bölgede yapılan ilk mendirek tamamlandı. İkinci mendirek ise yolda. Çamurca mevkisinin Ayancığın turizmle özdeşleyen nadir alanlarından biri olduğunu hatırlatan Belediye Başkanı Ayhan Ergün, belediye olarak bu zamana kadar bunun bilincinde hareket etme ve gayreti içerisinde olduklarını söyledi.

Bölgede kıyı koruma taş tahkimat ve 60 metre uzunluğunda bir mendirek yapıldığını belirten Ergün, “Burada yaklaşık 300 bin TL’lik bir yatırım yapıldı. Yapılan yeni mendirek sayesinde bu bölgede balıkçılık yapan hemşerilerimize de büyük bir hizmet getirmiş olduk. DLH Genel Müdürlüğü’nde yani bir ek mendirek projesinin takibini de sürdürüyoruz.

Belediye olarak bu yatırımın tamamını üzerine önümüzdeki turizm sezonuna yetiştirmek amacındayız. İçerisinde bir araç otoparkı, kafeteryalar, satış büfeleri, soyunma odaları, duş odaları, tuvaletleriyle birlikte dört dörtlük bir turizm alanı oluşturmayı planlıyoruz. Burada balıkçı lokantası ve kır kahvesi planımız da var” dedi.

Ayrıca Çamurca yolunda ihale süreci noktasında çalışmaların başladığını dile getiren Ergün, “Bu yıl içerisinde ise kent merkezinden Çamurca’ya kadar olan kısmın asfaltla çalışmalarını tamamlamayı planlıyoruz. Bu alan yaklaşık bin 600 metrelik bir güzergahı kapsıyor. Burada bir bakıma farklı bir kompleks planlıyoruz. Çalışmalarımızın tamamını önümüzdeki yaza yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Daha önce su ve aydınlatmayı getirmiş olduğumuz Çamurca turizm alanında, modern bir düzenlemeyle ilimizin turizm alanında yüz akı olacak” diye konuştu.

Çamurca projesinin toplam maliyetinin yaklaşık olarak 750 bin TL’yi bulacağını kaydeden Ayancık Belediye Başkanı Ayhan Ergün, çalışmalarda emeği geçen başta AK Parti Sinop Milletvekili Prof. Dr. Abdurrahman Dodurgalı olmak üzere AK Parti Sinop İl Başkanı Cengiz Tokmak ile DLH Genel Müdürlüğü ve bölge müdürlüğü yetkilerine teşekkür etti.

Kaynak: http://www.ayancik.bel.tr/

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments