Pazartesi, Eylül 26, 2022
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Köprübaşı Caddesi, Prof. Sedat Demircan caddesi oldu

Köprübaşı Caddesi, Prof. Sedat Demircan caddesi oldu

Ayancık Köprübaşı Caddesi’nin ismi değiştirilerek caddeye, ilçenin önemli şahsiyetlerinden Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Demircan’ın adı verildi. Ayancık Belediye Meclisi’nce ekim ayı toplantısında alınan karar gereği ilçenin merkez caddesi olan Köprübaşı Caddesi’nin ismi düzenlenen törenle Prof. Dr. Sedat Demircan olarak değiştirildi.

Törende konuşan Ayancık Belediye Başkanı Ayhan Ergün, belediye meclisi tarafından ekim ayı meclis toplantısında tüm meclis üyelerinin önerisi ve oybirliği ile alınan kararın ilçemize hayırlı olmasını diledi. Ergün; “Alınan karar gereği Köprübaşı Caddesi olarak bilinen caddeye değerli hocamızın ismini verdik. Sayın hocamız ilçesi ve ilçe halkıyla hiçbir zaman bağını koparmadı ve iyi-kötü günlerde ilçemizde hem hal oldu. Bizde bu vesileyle hem bu mümtaz şahsiyetleri yaşarken onore etmek, hem de bu önemli şahsiyetlerin isimlerini gelecek nesillere örnek teşkil edecek şekilde taşımak istedik” dedi.

İlçe Kaymakamı Suat Yıldız’da Prof. Dr. Sedat Demircan ile olan tanışıklığının 2 yıl öncesine dayandığını belirtirken, Belediye meclisinin almış olduğu kararın çok yerinde ve isabetli bir karar olduğunu söyledi.İlçe kaymakamı Suat Yıldız, kendisinin de şahsen bu kararı desteklediğini belirterek kendisi, ailesi ve ilçe halkına hayırlı olması temennisinde bulundu.

Son olarak söz alan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Demircan’ın ise oldukça duygulandığı gözlendi. Yaşantısı boyunca bir çok mutluluk yaşadığını, ancak bu gün yaşadıklarının mutlulukların en büyüğü olduğunu belirten Demircan, bu özel günün kendisi ve ailesi için çok önemli olduğunu söyledi. Bundan sekiz ay önce vefat eden babasının bu özel günde yanında olmasını çok arzuladığını kaydeden Prof. Dr. Demircan “Genelde bu tarz kararlar insanlar öldükten sonra verilir. Ancak bunu yaşarken almak ayrı bir güzellik diye düşünüyorum. Yine ilçe halkımla bir ve beraber olacağım. Onların sıkıntılarının giderilmesi noktasında bundan sonra da büyük bir gayret göstereceğim. Bu sevgi ve değere layık olacağımı belirtmek istiyorum. Bu kararın alınmasında başta belediye başkanımız sayın Ayhan Ergün’e belediye meclis üyelerimize ve ilçe kaymakamımıza çok derin şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca uzaktan ve yakından haberdar olarak bu gün beni yalnız bırakmayan tüm dostlarıma, akrabalarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İlçe kaymakamı Suat Yıldız ve Belediye Başkanı Ayhan Ergün tarafından Prof. Dr. Sedat Demircan’a plaket ve hediye takdim edilmesi ardından caddeye giden davetliler, burada caddenin isim açılışını yaptı.

Tören ardından belediye meclisinin kasım ayı toplantısı için toplanan meclis üyelerini toplantı salonunda ziyaret eden Prof. Dr. Sedat Demircan, burada yaptığı konuşmada da Belediye Başkanı Ayhan Ergün nezdinde tüm belediye meclis üyelerine şükranlarını ileterek günün anlamına binaen meclis üyelerine birer plaket takdim etti.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Demircan’ın bu güne kadar 200’e yakın yurt içi ve yurt dışı yayını bulunuyor.

( http://www.ayancik.bel.tr/)

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments