Perşembe, Ağustos 5, 2021

Kozcuğaz Köyü

Kozcuğaz Köyü

Erfelek ve Boyabat sınırlarıyla çevrili,  Ayancık’a 42 km mesafeli, güzel, verimli bir yer-leşim yeridir. Ayancık’ta en çok memur yetiştiren köylerden biridir. Her sene bütün komşu köyler orada toplanır, şenlik yapılır. Bir zamanlar 120 hanelik köyden şimdi 60 hane kalmıştır. Halk orman kesimi ve nakliye işleriyle meşguldür.

Meşhur Karadağ yaylasıyla anılır. Kara-dağ serisi Orman Bölge Şefliği vardır. Karadağ yaylasında, eskiden Devlet Orman İşletmesinin yangın gözetleme kulesi vardı. Her tarafa görüş hakimiyeti olan bir yerdir. Oradan Sinop,  Gerze, Boyabat, Taşköprü görülebilir.

Kozcuğaz Köyü camii

Köyün altı mahallesi var.

1- Abdullahoğlu mahallesi

Takriben 200 sene kadar evvel Abdullah isimli bir şahıs, İstanbul’dan cinayet-ten kaçıp gelmiş.Yerleşmiş, çoğalmış, onun ismiyle anılmış.

2- Koloğlu mahallesi

Sinop Çiftlik’ten bir Kolağası yaylaya gelmiş, kalmış, yerleşmiş, çoğalmış.

3- Gödenoğlu mahallesi

Göden isminde bir Ermeni müslüman olmuş, oraya yerleşmiş, hocalık da yap-mış, Davutoğlundan bir kızla evlenmiş, mahalle onun ismiyle anılmış.

4- Bekiroğlu mahallesi

5- Davudoğlu mahallesi

6- …

Şöyle bir tabir söylenir.

Sazlıda saz çalarım,

Horonşada horon teperim,

Çanlıda çan çalarım,

Kozcuğazda koç keserim.

Kozcuğaz köyü Gödenoğlu mahallesi

Kozcuğaz köyü Gödenoğlu mahallesi camii

Yeniden yapılan Kozcuğaz köyü Gödenoğlu mahallesi camii hizmete açıldı

Mayısın ilk haftasında açılışı yapılan ikinci cami Kozcuğaz köyü Gödenoğlu mahallesi camisiydi. 5 Mayıs 2013 pazar günü öğle namazı vaktinde, yeniden yapılan Gödenoğlu camii önünde öğle namazı öncesinde toplanan köy halkı ve civardan gelen misafirler, Kur’anı Kerim, Tekbir, Salatüselam ve Aydost ilahi grubundan ilahiler dinlediler. Daha sonra köy muhtarının ağabeyi emekli bir öğretmenin konuşması vardı. Açılıştan önce günün önem ve mahiyeti ile ilgili Ayancık Müftüsü Basri Bektaş bir konuşma yaptı ve şöyle dedi:

“Allahın evi mesabesindeki cami açılışına hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz. Bize edebi öğreten Hz. Muhammed Mustafa aleyhissalatü vesselama, Ayancık’ın en yüksek tepesinde tabiatın böyle harika bir manzarasının olduğu yerde, şu dağlardaki ağaçların yaprakları adedince salatüselam gönderiyoruz. Siz değerli kardeşlerimize, bizi ağırlayan ev sahibi muhtarımıza, emeği geçen bütün hane halklarına, Allahın selamı, rahmeti, bereketi, lütuf ve inayeti üzerlerinizde olsun diyoruz. Allah hepinizden razı olsun. Biz biliyoruz ki büyük bir emek sonucu, görünmez kahramanlarıyla, böyle büyük bir külliye mesabesinde, içinde birçok sosyal tesisin de bulunduğu, en önemlisi Allah’ın Beytullahının şubesi olan bir cami açılışında tekbir olur, salavat olur, Allah adı anılır ve orada ben sen kalkar, Yaradan anılır.”

Konuşmasında tevbe suresinden cami yapanlarla ilgili ayetlerden de bahseden Müftümüz, dinimizi temsil ediyor diye böyle bir mekanın özenerek yapılmasının önemine değindi. “Bu camiler sizin fotoğrafınızdır, sizin ve bu köyün müslüman olduğunu gösteren alametlerdendir. Osmanlı, her konakladığı yere mutlaka önce bir cami veya mescid yapmıştır. Allah bizleri müslüman olarak varetti. İlelebet bizleri müslüman olarak yaşatsın ve zürriyyetimize de bu dine hizmet etme şerefini nasip eylesin. Allah hepinizden razı olsun. Hayırlarınızı kabul etsin. Bu yapmış olduğunuz hayırlarla belaları defeylesin. Ömrünüzü uzun ve bereketli, rızkınızı bol eylesin. Velhamdülillahi Rabbil alemin. “

Kozcuğaz Köyü Koloğlu mahallesi

Kozcuğaz Köyü Koloğlu mahallesi Camii

Önceki İçerikKozsökü Köyü
Sonraki İçerikKızılcakaya Köyü
SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments