Kozcuğaz Köyü

Kozcuğaz Köyü

Erfelek ve Boyabat sınırlarıyla çevrili,  Ayancık’a 42 km mesafeli, güzel, verimli bir yer-leşim yeridir. Ayancık’ta en çok memur yetiştiren köylerden biridir. Her sene bütün komşu köyler orada toplanır, şenlik yapılır. Bir zamanlar 120 hanelik köyden şimdi 60 hane kalmıştır. Halk orman kesimi ve nakliye işleriyle meşguldür.

Meşhur Karadağ yaylasıyla anılır. Kara-dağ serisi Orman Bölge Şefliği vardır. Karadağ yaylasında, eskiden Devlet Orman İşletmesinin yangın gözetleme kulesi vardı. Her tarafa görüş hakimiyeti olan bir yerdir. Oradan Sinop,  Gerze, Boyabat, Taşköprü görülebilir.

Köyün altı mahallesi var.

1- Abdullahoğlu mahallesi

Takriben 200 sene kadar evvel Abdullah isimli bir şahıs, İstanbul’dan cinayet-ten kaçıp gelmiş.Yerleşmiş, çoğalmış, onun ismiyle anılmış.

2- Koloğlu mahallesi

Sinop Çiftlik’ten bir Kolağası yaylaya gelmiş, kalmış, yerleşmiş, çoğalmış.

3- Gödenoğlu mahallesi

Göden isminde bir Ermeni müslüman olmuş, oraya yerleşmiş, hocalık da yap-mış, Davutoğlundan bir kızla evlenmiş, mahalle onun ismiyle anılmış.

4- Bekiroğlu mahallesi

5- Davudoğlu mahallesi

6- …

Şöyle bir tabir söylenir.

Sazlıda saz çalarım,

Horonşada horon teperim,

Çanlıda çan çalarım,

Kozcuğazda koç keserim.

Önceki İçerikKozsökü Köyü
Sonraki İçerikKızılcakaya Köyü
SeSiÖz
Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardım, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu site ismi olarak benimsedim. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadım. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments